Pojazdy

CST-100 Starliner na żywo. Jak oglądać załogowy lot w kosmos online?

przeczytasz w 2 min.

To pierwszy załogowy lot Boeinga Starliner. Wydarzenie możemy śledzić przez Internet. Sprawdź, o której godzinie dwóch amerykańskich astronautów wystartuje na ISS.

Już za kilka dni odbędzie się pierwszy załogowy lot w kosmos statkiem Starliner. Początkowe problemy statku kosmicznego Boeinga zostały najwyraźniej zażegnane. Sprawdź, jak oglądać to historyczne wydarzenie na żywo, przez Internet.

Kiedy start Boeinta Starliner?

Statek kosmiczny Boeint Starliner (model o oznaczeniu CST-1000) wystartyje w najbliższą sobotę, 25 maja 2024 roku. Start zaplanowano na godzinę 15:09 lokalnego czasu. W Polsce będzie wtedy godzina 21:09 i właśnie na nią warto ustawić przypomnienie w kalendarzu.

Boeint Starliner rozpocznie swoją kosmiczną podróż na Florydzie, odleci z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Na pokładzie znajdzie się dwóch astronautów z NASA: Butch Wilmore i Suni Williams.

Boeing Starliner kiedy start i jak oglądać na zywo

Statek kosmiczny Boeinga poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie zostaną przeprowadzone testy wszelkich systemów, jak i samego pojazdu. Pierwszy lot Boeinga Starliner odbył się już w 2019 roku. Wtedy jednak producent zmagał się ze sporymi problemami. Kolejny lot miał miejsce dwa lata temu. Misja zakończyła się sukcesem, choć i wtedy nie obyło się bez konieczności wprowadzenia dodatkowych poprawek. Obecnie czekamy natomiast na pierwszy załogowy lot.

Boeing Starliner ma być konkurencją dla SpaceX. Póki co firma Elona Muska odnosi jednak większe sukcesy.

Jak oglądać transmisję z lotu Boeinga Starliner na starcję ISS?

Mamy kilka możliwości oglądania transmisji na żywo z wydarzenia. Możemy śledzić lot Starlinera w NASA+ streaming channel, w NASA TV, aplikacji NASA lub na stronie internetowej NASA. Najprościej będzie to zapewne zrobić jednak na YouTube.

Transmisja na żywo rozpocznie się o 17:00 czasu polskiego. O 22:12 zaplanowane jest dokowanie na ISS. Niecałe dwie godziny później (00:05 czasu polskiego, noc z 25 na 26 maja) zostanie otwarty właz łączący Boeinga Starliner z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Astronauci zostaną powitani przez członków Ekspedycji 71, przebywających na ISS.

Start statku kosmicznego Boeing Starliner

Zdjęcia w artykule pochodzą od NASA.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    LuziQ
    5
    Czy redaktorzy przed kliknięciem "opublikuj" czasami sprawdzają to co piszą? Może jakąś autokorektę wypadałoby włączyć?
    "Boeinta", "Boeint", "wystartyje", "Boeint", "starcję".