Smartfony

Jak wydłużyć czas pracy baterii? Wyłącz te opcje

przeczytasz w 2 min.

Telefony, których bateria wytrzymywała na jednym ładowaniu kilka dni, to przeszłość. Teraz producenci stawiają raczej na krótki czas ładowania. Istnieją jednak pewne sposoby, by wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.

Kilkanaście lat temu telefony miały znacznie mniejsze ekrany, co w dużej mierze przekładało się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii, niż ma to miejsce w przypadku dzisiejszych smartfonów. Dziś, ze względu na rosnącą liczbę funkcji dostępnych na smartfonach, niemal nie do pomyślenia jest praca na jednym ładowaniu przez kilka dni czy tydzień przy standardowym wykorzystaniu urządzenia.

Choć producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz większe baterie, to jednak smartfony mają wiele energochłonnych funkcji. W rezultacie często musimy ratować się powerbankami, lub po prostu podpinać telefon do ładowarki na kilka minut.

Mamy dla was kilka porad, które pozwolą wam wydłużyć żywotność baterii, co z kolei powinno przełożyć się na większy komfort korzystania z urządzenia. Większość z nich jest bardzo prosta w zastosowaniu.

Tryb oszczędzania energii w smartfonie

Jedną z funkcji, która może pomóc Ci wydłużyć żywotność baterii, jest tryb oszczędzania baterii. Ta funkcja sprawi, że twój telefon ograniczy działanie aplikacji w tle. Możesz ją znaleźć w ustawieniach, niezależnie od tego, czy posiadasz smartfon z iOS czy Androidem. Dzięki temu twój telefon będzie działał dłużej na jednym ładowaniu.

Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem, pamiętaj, że aplikacje działające w tle mogą zużywać dużo energii. Warto zatem wyłączyć oprogramowanie, które pracuje w tle i nie jest przez nas wykorzystywane. Pomocne może być też skasowanie nadmiaru aplikacji z urządzenia.

Zmniejsz jasność ekranu

Duży ekran to duży i wyraźny obraz. Niestety, jest to też spory podświetlany panel, co oznacza, że wymaga sporo energii do działania. Łatwo nad tym zapanować, zmniejszając jasność ekranu, jeśli nie potrzebujemy, by ten świecił na 100 proc. Co więcej, warto korzystać z trybu ciemnego w aplikacjach - im ciemniejsze pola, tym mniej energii potrzebują. Odczują to zwłaszcza posiadacze smartfonów, które korzystają z technologii AMOLED.

Udostępnianie Bluetooth w Google - drenaż baterii

Jedną z funkcji, które mogą wpływać na zużycie baterii, jest udostępnianie Bluetooth w Google. Wyłączenie tej funkcji może znacznie wpłynąć na oszczędzanie energii. Opcja wykrywa pobliskie urządzenia za pomocą skanowania Bluetooth i kiedy jest włączona, telefon będzie w stanie łączyć się ze sprzętem w pobliżu, co może zużywać dodatkową energię.

Aby wyłączyć tę funkcję na telefonie z Androidem, przejdź do menu Ustawień. W następnym kroku na dole menu znajdź zakładkę Google. Wybierz opcję Urządzenia i udostępnianie, a następnie Udostępnianie w pobliżu. W tym miejscu przesuń suwak opcji Widoczność urządzenia na pozycję wyłączoną.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  2
  W sumie... Nie posiadam żadnych social-śmieci i smartfon spokojnie wytrzymuje 4-5 dni bez ładowania. Jasne, przeglądarka internetowa oraz Spotify pożerają swoje, ale bez powiadomień co minutę, telefon działa naprawdę długo.
  • avatar
   Lister
   1
   Żadnych social mediów, fon używany w skromnym zakresie i co... ładuje go co tydzień :)
   • avatar
    Premek1983
    1
    Najlepiej to wyłączyć to gówno w pizdu
    • avatar
     piomiq
     1
     "Wyłączenie tej funkcji może znacznie wpłynąć na oszczędzanie energii. "
     Znacznie, aha. No widzę same konkrety.

     "Opcja wykrywa pobliskie urządzenia za pomocą skanowania Bluetooth i kiedy jest włączona, telefon będzie w stanie łączyć się ze sprzętem w pobliżu, co może zużywać dodatkową energię."
     Przypomnę panu redaktorowi, że bez tej funkcji nie będzie można łatwo (bez dodatkowych aplikacji) przesyłać plików pomiędzy urządzeniami z Androidem.
     No ale przecież to może "znacznie wpłynąć", to może lepiej wyłączyć BT jeśli go nie potrzebujemy?
     • avatar
      piomiq
      1
      Jeśli ktoś potrzebuje zoptymalizować swój smartfon z Androidem to polecam kanał "Przydatne rzeczy" na YouTube, gdzie autor tegoż serwuje mnóstwo porad.
      • avatar
       upamecano
       0
       Sezon ogórkowy w pełni... Artykuł poświęcony o tym jak oszczędzać baterię w telefonie oparty o: włączenie trybu oszczędzania baterii, zmniejszenie jasności i wyłączenie bluetooth i wifi. Brakuje tylko nagłówka w stylu "producenci telefonów go nienawidzą, odkrył tajne opcje wydłużające pracę na baterii".

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login