Aplikacje mobilne

Jaka przeglądarka mobilna gości na Twoim smartfonie?

przeczytasz w 2 min.

Zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką mobilną okazuje się Chrome. Ma jednak wielu konkurentów, do których niektóre osoby już się przekonały.

Trudno byłoby nam funkcjonować bez Internetu. Ogromna popularność urządzeń mobilnych (przede wszystkim smartfonów) sprawia, że coraz częściej zaglądamy do sieci właśnie za ich pośrednictwem. Trudno w takim wypadku obejść się bez przeglądarki internetowej.

Która przeglądarka mobilna jest najszybsza - sprawdź nasz test!

Dość dawno nie przyglądaliśmy się temu, które aplikacje do przeglądania Internetu na smartfonach cieszą się największym zainteresowaniem. Wybór jest wprawdzie spory, ale użytkownicy ograniczają się do kilku przeglądarek.

Która przeglądarka na smartfona jest najlepsza

Trudno z automatu wystawiać najwyższe noty najpopularniejszej przeglądarce. Nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia z dominacją Chrome, który w zeszłym miesiącu zanotował aż 52.53% rynkowych udziałów.

Na drugiej pozycji uplasowało się Safari - 19.24%, a na trzeciej UC Browser - 13.49%. Dalsze miejsca to już rynkowe udziały na poziomie około 5% i mniejszym.

przeglądarki mobilne

Wszelkie statystyki dotyczące rynku globalnego zawsze warto odnieść do Polski. W tym przypadku okazuje się, że u nas Chrome jest jeszcze popularniejszy. Wynik 83.27% najlepiej oddaje rzeczywistość. Co ciekawe, w Polsce druga pozycja należy do Samsung Internet - 7.08%, a Safari plasuje się dopiero na czwartym miejscu - 2.56%.

przeglądarki mobilne Polska

Jaka przeglądarka mobilna

Powyższe statystyki nie powinny dziwić, Chrome oraz Safari to domyślne przeglądarki systemów Google Android oraz Apple iOS. W Polsce zdecydowanie więcej osób korzysta ze smartfonów pracujących pod kontrolą Google Android, dlatego i Chrome generuje wyższe statystyki.

Pojawiający się na powyższych wykresach konkurenci to w większości najciekawsze alternatywy dla domyślnych przeglądarek. Najlepszymi opiniami cieszą się UC Browser, Opera Mini, Dolphin oraz Firefox. Niektórzy śmiałkowie przekonują się również do Puffin.

Mobilne przeglądarki porównanie cech

Różnego rodzaju testy pokazują, że nie da się jednoznacznie wskazać najszybszej mobilnej przeglądarki. W zależności od testu pojawiają się inni zwycięzcy. Zwłaszcza na Google Android, na Apple iOS z reguły najlepiej wypada Safari. Można jednak pokusić się o wskazanie tego, czym każda z aplikacji wyróżnia się w największym stopniu.


mniej=lepiej, źródło: androidauthority

Browsermark
więcej=lepiej, źródło: androidauthority

Chrome punktuje przede wszystkim integracją z kontem Google i wygodnym synchronizowaniem danych pomiędzy urządzeniami, ale potrafi zauważalnie obciążać słabsze smartfony z mniejszymi zasobami pamięci. W przeciwieństwie do UC Browser, najczęściej polecanej alternatywy dla domyślnej przeglądarki od Google. Firefox zapewnia bardzo duże możliwości personalizacji, głównie z racji obsługi szerokiej palety rozszerzeń.

Wedle twórców Puffin punktuje przede wszystkim szybkością działania i w niektórych testach faktycznie wypada w tej kwestii najlepiej. Opera Mini to gratka dla osób chcących oszczędzać dane komórkowe i na bieżąco monitorować transfer.

Która przeglądarka mobilna wypada najlepiej według Was?

Źródło: statcounter, androidauthority

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragon84X
  5
  Może to śmieszne ale obecnie używam smartfona i system który dziś nie jest brany pod uwagę. Dokładniej mówiąc używam Nokie Lumia 1520,sześciocalowy phablet świetnie spisuje się na Windows Phone 10. Używam przeglądarki Microsoft Edge,mimo że system już poszedł na boczny tor a aplikacji jest naprawdę mało to w codziennym użytkowaniu dobrze spisuje się.
  • avatar
   Kenjiro
   4
   Tylko Firefox, bo obsługuje dodatki, a szczególnie uBlock i uMatrix - niekoniecznie szałowo, ale działają.
   • avatar
    taki jeden
    1
    Firefox z dodatkami wygląda ciekawie. Trzeba przetestować może zostanie na dłużej.
    • avatar
     MrZiomHD
     -1
     przetestowałem chyba z 10 aplikacji i najbardziej podoba mi sie preinstalowana w AospExtended - 'Via'
     • avatar
      fido1983
      -1
      wszystko to badziewie
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       Firefox. Na dekstopie z Windowsem, na dekstopie z Linuxem i w telefonie.
       • avatar
        blebleble
        -5
        Opera to szajs.
        • avatar
         slo1q
         0
         Adblock browser. Żadnych reklam :)
         • avatar
          unikalny002
          0
          Yandex, bardzo dobre programy na androida, windowsa, linuxa i nieco gorszy ale też dający radę na ios, świetna ochrona (przeglądarka ostrzega, że wpisujemy jakieś hasło na innej stronie dość skutecznie chroniąc przed phishingiem), tryb zabezpieczający bankowość, zabezpieczenie autopassa hasłem, dobry wygląd, świetna szybkość, dobra synchronizacja, wsparcie dla dodatków z chroma i opery, bardzo dobry agregat wiadomości. Dla mnie przeglądarka absolutnie kompletna, i choć wiele razy próbowałem konkurencji, zawsze wracałem do tej jedynej :)
          • avatar
           MaNiAc
           0
           Jak dla mnie to Samsung Browser + adblock plugin i Brave jest ok
           • avatar
            Krzyjan
            0
            Opera Touch. Szybka, bez reklam i z rewelacyjną funkcją Flow.
            • avatar
             ahael
             0
             Blokada reklam w Miui9 od xiaomi.eu i używa się każdej przeglądarki bez dodatków oraz zewnętrznych apek do blokady.