Mobile

Jest rekord - Apple ma zapłacić 13 mld euro zaległych podatków

przeczytasz w 1 min.

Dzięki porozumieniom z rządem Irlandii, Apple unikało płacenia podatków w należytej wysokości.

Podatki to zmora nas wszystkich. Nie lubią ich również największe firmy i wyjątkiem nie jest Apple. Problem w tym, że w jego przypadku doszło podobno do niezgodnych z prawem praktyk.

Komisja Europejska już od niemal trzech lat prowadziła wobec Apple stosowne dochodzenie i właśnie dziś przedstawione zostały jego efekty. Okazuje się, że Apple znalazło skuteczną lukę na to, aby unikać odprowadzania wymaganych prawem unijnym podatków. Mowa tutaj o aż 13 mld euro, chociaż z uwagi na odsetki ostatecznie może być to aż 19 mld euro.

Którąś z powyższych kwot Apple będzie musiało oddać i mowa tu o wartościach rekordowych. Do wyegzekwowania tego zobligowany został natomiast rząd Irlandii. Dlaczego? Właśnie on zawarł bowiem (w roku 1991 i 2007) z Apple porozumienia, na podstawie których amerykańska firma mogła unikać odprowadzania podatków. W należytej wysokości, ponieważ pewna kwota była odprowadzana - 500 euro od każdego zarobionego ... miliona euro.

„Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy.” - Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji

Wyraźnie zaznaczane jest, iż nie mówimy tutaj o karze, ale zaległych podatkach. Zarówno Apple jak i rząd Irlandii, jak łatwo się domyślić, zapowiadają odwołania.

Źródło: tvn24bis, wired

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szpak333
  6
  W stanach za niepłacenie podatków na taką kwotę, Kongres rozniósł by ten cyrk.
  • avatar
   drcocaina
   5
   Powiem krótko - niech szukają sprawiedliwości po drugiej strony globu - w UE nie ma "lepsiejszych". I tak się im q..... upiecze :( - koga ja oszukiwać chcę :(
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    ZSRU
    • avatar
     carbo888
     1
     Manipulacja - nikt nie widzi tego, że jest to umowa między rządem Irlandii i Apple, a UE się wchrzania bo tak naprawdę reprezentuje francję i niemcy którzy pewnie sami chcą aby apple było u nich.
     • avatar
      gixer
      0
      Jeśli była luka i ją wykorzystali to za co mają płacić i komu??? Sorry ale jeśli ktoś popełnia błąd to jak można za to karać tego co na tym skorzystał, a nie tego, który nie dopilnował i do tego dopuścił???
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Do autora artykułu:

       Może pij więcej kawy przed pisaniem czego kolwiek bo jest w tym artykule co najmniej 3 błędy, rozumiem że może nie jesteś profesjonalnym dziennikarzem ale nadal przedstawiając tekst dla ludzi powinienneś się trochę przyłożyć do pisowni i edycji...
       • avatar
        Baltazar
        -9
        To ile w koncu ma zaplacic? Bo autor juz sie sam pogubil. W tytule jest 13mld EURO. potem ze 13mld dolarow (13 mld euro to jest 14,4mld $) i jeszcze literowka z 19mln zamiast 19mld... Ale co tam, wazne zeby pchnac news
        • avatar
         k3m0t
         0
         neich sie za podatki za facebook-a lepiej wezmą. Apple to pikuś z przekrętami na FB