Ciekawostki

Julian Assange, twórca WikiLeaks, tworzy nowy system kryptograficzny - będzie afera?

przeczytasz w 1 min.

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange rozpoczął nowy projekt. W ostatnim z wywiadów powiedział, że pracuje nad nowym systemem kryptograficznym.

julian-assange-o-wojnie-w-afganistanie

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange twierdzi, że rozpoczął nowy projekt. W ostatnim z wywiadów powiedział, że pracuje nad nowym systemem kryptograficznym, który ma zapewnić autentyczność każdemu dokumentowi w sieci.

Założyciel WikiLeaks uważa, że Internet to system, który jest regulowany przez wielkie siły zewnętrzne, jakimi są najpotężniejsze kraje - choćby USA. Według Assange'a kontrolują one Chmurę i sprawiają, że wiele informacji znika z sieci. Uważa on, że "musimy bronić się przed kontrolą przechowywania wiedzy".

Assange twierdzi, że dzisiejsze metody informacji internetowej poprzez HTTPS oraz klucze zakotwiczone w przeglądarce nie uchronią nas przed siłami z zewnątrz. Agencje wywiadowcze z łatwością dobierają się do tych informacji.

Twórca WikiLeaks nie podaje żadnych szczegółów na temat swojego projektu, ani czasu jego trwania, ani finansowania go przez kogokolwiek. Prawdopodobnie wykorzysta technikę non-US, gdyż uważa, że w USA wszystko będzie zagrożone przez CIA. 

Zapytany, jak widzi świat za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, odpowiada, że wyobraża sobie go jakołagodniejszy, z dostępem do ważnych informacji, jak np. wojny w Iraku. Chce też, aby odkryto tajemnice dyktatur Ben Ali czy Kadafiego. Dodaje też, że gdy będzie inaczej, będzie przebywał w miejscu odizolowanym od świata.

Co wyniknie z pomysłu Assange'a? Musimy trochę poczekać, bowiem zakończenie projektu na pewno nie będzie miało miejsca w najbliższym czasie.

Źródło: h-online, globalpost

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Ciekawe, kiedy kolesia zamkną za to, że udostępnia informacje inne niż te udostępniane w TV przez cudowne stany zjednoczone.
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Nie ma takich sił żeby zatrzymać działalność Pana Assange'a. Podobnie było z dotcom'em. Wszystko ucichło. Rząd chciał tylko nastraszyć tych panów. Natępny krok to dziwne zaginięcie.
   • avatar
    verona
    6
    Dziwacznie wygląda. Twarz 25-latka w włosy 60-latka ;p
    • avatar
     hideo
     2
     fajnie, ze on demaskuje to że zachodnia cywilizacja nie jest w pełni wolna tylko ciekawi mnie inna sprawa tzn. dla kogo pracuje Julian? zazwyczaj ktoś kto demaskuje jakieś działania pracuje dla grupy przeciwnej (która rządzi lub chce zdobyć władzę)
     • avatar
      klosz007
      1
      Czy on nadal przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie ?
      • avatar
       Nieznośny
       0
       Właśnie o to samo chciałem zapytać.