Komputery

Już wkrótce premiera superkomputera Suna

przeczytasz w 0 min.

Premiera trochę się opóźniła, dokładnie o kilka miesięcy, ale wygląda na to, że już w przyszłym tygodniu zaprezentowany zostanie niezwykły superkomputer firmy Sun Microsystems. The Texas Advanced Computing Center (TACC) mieszczące się przy Uniwersytecie Teksasu zaprezentuje Constellation System firmy Sun 22 lutego, powiedział John Fowler, wiceszef Sun. Swoje oświadczenie zaprezentował podczas środowego spotkania w firmie. Z technicznego punktu widzenia, superkomputer zaczął pracować już trochę wcześniej, ale oficjalna prezentacja nastąpi w przyszłym tygodniu. Po oddaniu pierwszego egzemplarza TACC, Sun zamierza rozpocząć sprzedaż Constellation wielu klientom.

Podporą Constellation jest sprzętowy przełącznik, który dyryguje ruchem pomiędzy serwerami, pamięcią i dyskami. Przełącznik o kodowej nazwie Magnum, wyposażony jest w 3456 portów, czyli nieco więcej niż przeciętny komputer. Umożliwia on przesyłanie danych w obrębie superkomputera.


„Mamy do czynienia z trójpoziomowym ulepszeniem najlepszego z naszych systemów przy zachowaniu tej samej liczby wewnętrznych systemów,” powiedział w czerwcu Andy Bechtolsheim, główny architekt i starszy wiceszef grupy. „Przez ostatnie lat tak się składało, że byliśmy nieobecni na rynku superkomputerów.”

Firma Sun miała nadzieję, że uda jej się uruchomić system TACC w październiku, ale niestety po drodze pojawiło się kilka problemów technicznych. Najpierw AMD przesunęła w czasie premierę procesorów Barcelona, które miały napędzać komputer. „Otrzymaliśmy specjalną serię układów od AMD, aby móc zakończyć nasz projekt,” powiedział Fowler. Sun zaprezentuje w niedalekiej przyszłości więcej standardowych serwerów opartych na procesorach Barcelona, gdy tylko układy te staną się dostępne.


Jednak premiera superkomputera nie została opóźniona jedynie przez AMD, powiedział Fowler. System Constellation wyposażony jest także w nowy typ przewodów opracowany przez Sun, który ma trzy łączniki na kabel. Produkcja tych kabli, a następnie odpowiednie rozlokowanie ich w centrum TACC tak, aby połączyć ze sobą komputery okazało się zadaniem trudniejszym niż przewidywano, dodał Fowler.


Pojawiły się także techniczne problemy z przełącznikiem Magnum. Mimo że Sun miała problemy z własnym komputerem, Fowler oświadczył, że to podwykonawcy zapewnią finansowe odszkodowania za opóźnienia.

System TACC będzie w stanie zapewnić wydajność na poziomie 500 teraflopów, lub inaczej 500 bilionów operacji na sekundę. Na tym jednak nie kończą możliwości tego superkomputera i moc obliczeniowa może jeszcze wzrosnąć. Zostanie on skomponowany z 82 ramek Sun wypchanych po brzegi serwerami i 2PT pamięci masowej. Cały system powinien zmieścić się w średniej wielkości sali konferencyjnej i zapewnić większą moc obliczeniową niż wszystkie superkomputery znajdujące się w National Science Foundation do kupy wzięte.

Jak informuje firma, architektura pozwoli także Sun na rywalizowanie z IBM-em w rankingach na najszybsze superkomputery na świecie. IBM zdominował w ostatnich latach tabele wyników w tym segmencie dzięki serii systemów Blue Gene.


Zdjęcie udostępnione przez Sun Microsystems prezentuje po lewej platformę i system przełączników po prawej, które to składają się na Constellation, który został odpalony w poniedziałek. Upchnięcie tak wielu procesorów na tak ograniczonej powierzchni obniża koszty i zwiększa ogólną moc komputera. Sun twierdzi, że jest w stanie osiągnąć 6 teraflopów, lub 6 bilionów operacji na sekundę z pojedynczej ramki, z której każda wyposażona jest w 768 rdzeni.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login