Bezpieczeństwo

Kaspersky Lab publikuje raport dotyczacy ewolucji zagrozen w 2008 roku

przeczytasz w 1 min.

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opublikowaniu swojego rocznego raportu na temat ewolucji zagrożeń. W 2008 roku Kaspersky Security Network wykrył ponad 23 milionów ataków – wszystkie z nich zostały skutecznie zwalczone.

Eksperci z Kaspersky Lab odnotowali ewolucję ekosystemu szkodliwego oprogramowania polegającą na podziale pracy między cyberprzestępcami, którzy składają zamówienia oraz tymi, którzy je realizują. W ogromnej większości cyberprzestępcy nie tworzą szkodliwych programów w celu wykorzystywania ich, ale w celu sprzedania ich innym.

Różne państwa wykazują różną specjalizację; podczas gdy Chiny prowadziły pod względem tworzenia szkodliwych programów w 2008 roku, rosyjscy hakerzy i twórcy wirusów stworzyli najbardziej wyrafinowane programy.

W 2008 roku cyberprzestępcy nadal atakowali strony internetowe, łącznie z portalami społecznościowymi. Nastąpił gwałtowny wzrost liczby ataków na konta gier online. Wirusy plikowe zostały wyposażone w funkcje umożliwiające im rozprzestrzenianie się za pośrednictwem nośników wymiennych, co spowodowało masowe infekcje.  

Rozprzestrzenianie rootkitów stało się coraz poważniejszym problemem w 2008 roku. Zidentyfikowano również nowe metody przeprowadzania ataków, łącznie z wykorzystywaniem botnetów.  

Branża antywirusowa, dostawcy usług internetowych oraz rządy na całym świecie wymierzyły serię ciosów cyberprzestępcom. W rezultacie, zamknięto wiele firm, które pozwalały cyberprzestępcom wykorzystywać swoje zasoby, łącznie z Russian Business Network.

W skali świata nastąpił niewielki wzrost ilości spamu: w stosunku do 2007 roku liczba niechcianych wiadomości zwiększyła się do 2,1%. Średnia ilość spamu wynosiła 82,1%. Światowym liderem pod względem ilości wysyłanego spamu została Rosja: aż 22% niechcianych wiadomości pochodziło z tego kraju.

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują dalszą ewolucję ekosystemu szkodliwego oprogramowania: technologie wykorzystywane przez szkodliwych użytkowników staną się bardziej wyrafinowane, wzrośnie również liczba zagrożeń takich jak botnety posiadające elastyczną administrację. Globalna sytuacja ekonomiczna oraz osiągniecie dojrzałości przez rynek cyberprzestępczy może spowodować powrót globalnych epidemii szkodliwego oprogramowania.     

Pełną wersję raportu można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  i to jest konkretna polityka strachu, straszmy społeczeństwo, piona dla pana Kasperskiego
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ten "raport" to jest w stylu : zle sie dzieje kupujcie kacpery !!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie ma co ukrywać, że zagrożeń jest coraz więcej i są coraz bardziej wyrafinowane. Wystarczy wejść na skrzynkę i spojrzeć w ilość spamu jaki się dostaje codziennie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     U mnie ostatnio na koncie Gmail było aż 4!! hehe szczęściarz ze mnie hehe
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      tak, straszą. Jestem ciekaw jak to będzie wyglądało za miesiąc. Zagrożeń jest coraz więcej. Ale ja i tak kasperskyego nie kupie. Ten program nie przypadł mi do gustu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       RAZ KASPERSKIEGO SOBIE ZAINSTALOWAŁEM I JAK JAKĄŚ GRĘ CHCIAŁEM INSTALOWAC TO BŁĄD MI SIĘ POJAWIAŁ A CZASAMI ŻE NA PŁYCIE JEST WIRUS,A TO BYŁ ORGINAŁ.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a czasem to ze strachu potrafię wyłączyć caps locka...