Oprogramowanie

Kolejny krok na drodze do w pełni bezpiecznego szyfrowania

przeczytasz w 0 min.

Ostatnio przeprowadzone testy przesyłu danych na odległość potwierdziły możliwość stworzenia niemożliwego do złamania systemu szyfrującego. Grupa europejskich naukowców pomyślnie przesłała kod szyfrujący oparty na splątanych fotonach na odległość 150 kilometrów. Eksperyment został przeprowadzony na Wyspach Kanaryjskich – źródło światła umieszczono na wyspie La Palma, odbiornik na stacji OGS, położonej w pobliżu Teneryfy (na zdjęciu), a fotony przesyłane były nad oceanem.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która sponsorowała eksperyment twierdzi, że pełne opanowanie zjawiska splątanych fotonów przyczyni się między innymi do stworzenia w pełni bezpiecznej komunikacji z satelitami bez szans na odszyfrowanie przesyłanych danych przez niepowołane osoby.

Splątanie to niecodzienna właściwość w fizyce kwantowej, używana do opisu cząstek światła, które naturalnie ze sobą oddziałują. Nauka wie już nawet, jak bezpośrednio tworzyć pary splątanych fotonów. Ich połączenie jest unikalne, a jeśli jeden na jeden z fotonów zadziała inna cząstka, obydwa natychmiast zmienią swój stan w nieprzewidywalny sposób. Dzięki temu nie tylko nie da się odszyfrować wiadomości zakodowanej za pomocą kwantowego klucza, ale również wszelkie próby jego złamania zostaną natychmiast wykryte.

Możliwe zastosowania niemożliwego do złamania kodu to nie tylko komunikacja z satelitami – kwantowe szyfrowanie czekają również banki, wojsko, a nawet branża filmowa.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!