Ciekawostki

Komputer, który widzi jak człowiek

Jakub | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Opracowano superkomputer oraz algorytm umożliwiający przetwarzanie danych wizualnych podobnie jak czynią to ssaki. W efekcie urządzenie "widzi" obiekty i otoczenie.

  Warto przeczytać:
 

Opracowany na uniwersytecie Yale system NeuFlow pozwala na bardzo szybką analizę wizualną obrazu. Możliwe jest między innymi rozróżnienie drogi pustej, zdatnej do jazdy, od drogi zablokowanej przez - na przykład - nadchodzącego człowieka. Według konstruktorów wystarczy kilka dodatkowych usprawnień, a ich prototyp bez problemu poradzi sobie z prowadzeniem samochodu. Stworzenie takiego auta zdaje się być głównym celem całego projektu.

Oczywiście NeuFlow nie jest pierwszym "widzącym" superkomputerem, jednak to dopiero on łączy w sobie wysoką sprawność (przetwarzanie danych z szybkością 30 klatek na sekundę) z małymi gabarytami, a także niskim poziomem poboru prądu na poziomie 7 W. Jest to spowodowane faktem, że urządzenie naukowców z Yale wzoruje się na sposobie działania wzroku ssaków oraz ich sieci neuronowej związanej z interpretowaniem otaczającego świata.

Dla porównania procesor Intel Core i7 osiąga wydajność 0,5 klatki na sekundę przy poborze mocy 35 W. Z kolei karty graficzne NVIDIA, tak chwalone za swoje umiejętności obróbki obrazu, są w stanie przetwarzać dane z prędkością 25 klatek na sekundę. Jest to jednak okupione poborem mocy na poziomie 300 W.

Poza prowadzeniem samochodów wspominany superkomputer może znaleźć zastosowanie przy konstrukcji robotów, specjalistycznego monitoringu, a także poprawić widzenie żołnierza, zapewniając 360-stopniowy kąt widzenia. Docelowo gabaryty NeuFlow nie powinny przekraczać rozmiarów portfela. 


Źródło: Yale, DailyTech

Polecamy artykuły:
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ów Internetowi terroryści

 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  To ciekawe co tam jest w środku ,że to osiąga 30kl przy poborze sięgającym 7W :p Nv i AMD na pewno się tym zainteresują xD
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja jestem bardziej ciekawe tego " Na co to komu? " i " do czego to moze sie przydac ?"
 • avatar
  Konto usunięte
  I Czy jest niezawodne ?
 • avatar
  pscager
  Przyda się oj przyda. CIA, FBI, Interpol, NASA :)i przede wszystkim Polskiej Policji jak będzie ich stać :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Nom Nom fajny gadżecik i przyda sie na pewno np: do autopilota w aucie, funkcja wykrywania twarzy na pewno przyda sie w robotyce.

  Tylko niewiem w jaki sposob ma to udostepnic zolnierzą obraz 360 stopni?
 • avatar
  slawkow68
  "Potrzebuje go natomiast sam żołnierz, bo to urządzenie może ocenić to co widzi oko kamery - czyli trochę wyręcza ludzi i podaje pewne fakty na tacy nim my zdążymy się nad tym głębiej zastanowić."

  taaa i bedzie krzyczalo żołnierzowi do ucha: "Uwaga! Kula zmierzająca w twoją głowę. Wykonaj unik."
 • avatar
  tholyir
  To "coś" będzie bardzo przydatne przy implementowaniu RoboCopa :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Wikipedia: Superkomputer – komputer o wielkiej mocy obliczeniowej.

  trudno to nazwać superkomputerem, po prostu sposób analizy jest inny niż robiony na procesorze czy gpu, stąd też taki niski pobór prądu
 • avatar
  maker
  Na chwile obecna ten fail najlepij podsumowuje na jakim poziomie stoja proby implementacji takich systemoq http://www.youtube.com/watch?v=A_83efj9Xdg ;). Raczej mija sie z najnowsza reklama Volvo ;).