Technologie i Firma

Już niedługo czeka nas znaczny wzrost popularności komputerów hybrydowych

przeczytasz w 2 min.

Dziś znaczna większość z nas do pracy wykorzystuje laptopa. Jednakże w ciągu najbliższych lat mamy przerzucić się na komputery hybrydowe.

komputer hybrydowy

Obecnie niemal 95 proc. osób pracujących przy komputerze w Polsce korzysta z klasycznych laptopów. To zdecydowanie najpopularniejszy typ komputera do pracy. Niemniej, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Panasonic, 40 proc. osób korzystających z laptopów uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat to komputery hybrydowe staną się najpopularniejszym typem urządzeń biznesowych.

Trend przejścia na rozwiązania hybrydowe tłumaczyć można specyfiką tego typu urządzeń. Do ich zalet ankietowani zaliczyli przede wszystkim żywotność baterii, wydajność oraz wytrzymałą konstrukcję. Zdecydowanym plusem tego typu urządzeń jest również ich waga i ich przeznaczenie do pracy mobilnej, w którym nawet laptopy zostały daleko w tyle.

komputery hybrydowe infografika

Dziwić może nieco, przy powszechnym wykorzystywaniu laptopów, popularność komputerów stacjonarnych w pracy, których ciągle używa ponad 60 proc. respondentów. Ciekawie prezentuje się również sytuacja tabletów, które w ciągu kilku lat istnienia na rynku zyskały już 41 proc. użytkowników biznesowych. Rośnie również systematycznie popularność rozwiązań hybrydowych i prawie co piąty pracownik w Polsce posiada już sprzęt tego typu.

Zdaniem polskich pracowników objętych badaniem, laptop to najbardziej produktywne urządzenie podczas pracy zdalnej. Przekonanych o tym jest ponad połowa ankietowanych (54 %). Na drugim miejscu znalazły się rozwiązania hybrydowe, o których wspominał praktycznie co 4 ankietowany, co pokazuje, że świadomość możliwości tych urządzeń jest dość powszechna.

hybrydy infografika

W badaniu zapytano również o to, które urządzenie mobilne ankietowani wybraliby jako główne narzędzie pracy, gdyby mieli zdecydować się tylko na jedno. Najwięcej wskazań zdobył tradycyjny laptop, na który zdecydowałoby się 39 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasowała się hybryda z obracaną lub odpinaną klawiaturą (32 %). Tylko 13 proc. respondentów uznało tablet za najefektywniejsze urządzenie i jedynie 7 proc. chciałoby wykorzystywać go jako jedyne narzędzie pracy.

Zdaniem 41 proc. przebadanych pracowników, w ciągu trzech najbliższych lat najpopularniejszym urządzeniem biznesowym stanie się komputer hybrydowy. Wśród jego najważniejszych cech, dzięki którym może pokonać konkurencję respondenci wskazali na żywotność baterii i wydajność. Co drugi badany wspominał o dużej wytrzymałości tego typu urządzeń. Dla 47 proc. pracowników ważnym aspektem wyróżniającym rozwiązanie typu 2-w-1 w gronie urządzeń biznesowych jest klawiatura.

komputery hybrydowe info

Badanie wyraźnie pokazuje, że laptop pozostaje dominującym urządzeniem dla europejskich przedsiębiorców i pracowników mobilnych, choć warto również zwrócić uwagę na popularność tabletów, które zyskały ją w dość krótkim czasie. Wszystko wskazuje jednak na to, że to urządzenia hybrydowe z opcjonalną klawiaturą, które dość niedawno zostały wprowadzone do sprzedaży, w najbliższej przyszłości staną się mocnym konkurentem tradycyjnych laptopów - powiedział Jan Kaempfer, General Manager Marketing Panasonic Computer Product Solutions.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Panasonic przez Dynamic Markets wzięło udział 2 650 osób z 10 krajów europejskich: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Turcji, Polski i Szwecji. Dane dotyczące tendencji w Polsce pochodzą od 256 pracowników oraz osób odpowiedzialnych za wybór rozwiązań IT w polskich przedsiębiorstwach.

Źródło: United PR

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  Badanie wyraźnie pokazuje artykuł sponsorowany przez Panasonic
  • avatar
   Fiona
   13
   A ja mieszczę się w tych 5% do poważnej pracy w domu - czasem się zdarza i 8 godzin - tradycyjny blaszak.
   Wygoda i moc na pierwszym miejscu. Lapka używam w terenie i czasami w firmie...
   • avatar
    Satanski
    8
    "Dziwić może nieco, przy powszechnym wykorzystywaniu laptopów, popularność komputerów stacjonarnych w pracy, których ciągle używa ponad 60 proc. respondentów."

    A kto przy zdrowych zmysłach pracuje na laptopie, jeśli może wygodniej pracować na komputerze stacjonarnym? Laptop ma swoje zalety, ale ogólnie to sprzęt do bani.
    • avatar
     Kenjiro
     5
     Co więcej, klawiatura jest niezbędna, ale zapewne w ankiecie nie padło pytanie o wielkość ekranu i jego rozdzielczość, co się przekłada na jakość pracy, bo np. 10" przy FullHD jest kosmicznym nieporozumieniem, a minimum to 15", gdzie komfort zaczyna się od jakichś 19". Oczywiście mam na myśli pracę w Windows na programach biurowych (w tym ERP).
     • avatar
      gadget76
      3
      Ciekawe w jakiego typu firmie robione było badanie, bo moim zdaniem te proporcje to bzdura. 90% laptopów? W mojej firmie zatrudniającej około 600 osób (firma produkcyjna) stosunek stacjonarek do laptopów to 90/10. Który przy zdrowych zmysłach konstruktor zrezygnuje ze stacji graficznej na rzecz nie wiadomo jak wypasionego lapka? Lapek ok do pracy w ternie lub prezentacji.
      Tak więc badanie tendencyjne zrobione pewnie w jakimś call center, bez wartości i całkowicie nieprawdziwe.
      • avatar
       Snack3rS7X
       1
       Ahh...komputerowe wróżki :D
       • avatar
        pokey
        1
        Blaszakom wróży się śmierć odkąd sięgam pamięcią. Blaszaki jednak nie chcą umierać, a to z powodu jednej bardzo pożądanej cechy - możliwość bezproblemowej wymiany części. Jak w laptopie padnie płyta główna, klawiatura czy nawet sieciówka to mamy problem. W przypadku blaszaka kupujemy sieciówkę czy klawiaturę za 50 złotych i możemy działać. Można też łatwo dokupić samą płytę główną czy procesor. We współczesnym laptopie nawet wymiana klawiatury może być problematyczna. Dopóki producenci nie zerwą z taką polityką, to nie sądzę by hybrydy wyparły klasyczne pudła. Dla profesjonalisty komputer to nie jest zabawka - nikt nie będzie czekać 2 tygodnie na naprawę w serwisie albo poszukiwać dupianej klawiatury do danego modelu.
        • avatar
         adam6056
         -1
         Tylko PC mater race :D
         • avatar
          adam6056
          -1
          Tylko PC master race :D
          • avatar
           adam6056
           -1
           Tylko PC master race :D
           • avatar
            pawbuk6
            -2
            Ostatnio wybierałem dla taty urządzenie do pracy terenowej do 1500 zł i ostatecznie wybrałem iPada Air - zastanawiałem się długo nad Asusem Transformerem, ale niestety to urządzenie ma kilka poważnych wad. Przede wszystkim, jak jeszcze pracowałem w sklepie, wiele osób narzekało na trwałość konstrukcji (zwłaszcza touchpada) i fatalny serwis (dziwne, bo np. serwis laptopów Asusa nie jest zły). A iPad jak to urządzenie Apple - może i mała pamięć wewnętrzna, może drogie akcesoria, ale na pewno świetnie wykonane i trwałe. No a dodatkowa klawiatura na bluetooth kosztuje poniżej 100 zł :D

            Sam jednak niespecjalnie lubię pracować na urządzeniach mobilnych - małe ekrany i powolne. Nie ma to jak stacjonarka do pracy :D W dodatku jeszcze mam ekran 29 cali w proporcjach 21:9 - poezja :D