Ciekawostki

Kontakty z obwodami = wzrok Supermana

przeczytasz w 0 min.

Spośród wszystkich mocy, którymi może pochwalić się Superman, dwie wydają się być najbardziej godne pozazdroszczenia. Pierwsza to oczywiście umiejętność fruwania, druga to przenikliwy wzrok na miarę Wilhelma Röntgena. O ile moc latania raczej nie przypadnie nam w udziale, chyba że znajdziemy się na pokładzie samolotu, o tyle superwzrok może być o krok od nas.

Inżynierowie z uniwersytetu w Waszyngtonie zastosowali zaawansowane techniki produkcyjne w celu połączenia giętkich i bezpiecznych szkieł kontaktowych z drukowanymi obwodami świetlnymi i elektrycznymi, które można nosić bez obawy porażenia lub utraty wzroku.

Jak informuje Babak Parviz, jeden z profesorów uniwersytetu, „patrząc przez nowe szkła kontaktowe, zobaczycie obraz generowany przez wyświetlacz nałożony na otaczający nas świat. Może i jest to niewielki krok na drodze do naszego celu, ale jakże obiecujący.”

Zastosowania tego typu szkieł kontaktowych można mnożyć w nieskończoność począwszy od prostych zestawów wspomagających prowadzenie samochodu, przez pilotowanie samolotu, a skończywszy na złożonych systemach dla wojska, które pozwolą patrzeć żołnierzom na pole walki w taki sam sposób jak gracze spędzający godziny na rzeziach przed ekranami komputerów.

Prototypowe szkło kontaktowe składa się z elektronicznego obwodu i czerwonych diod LED. Póki co diody wcale się nie zapalają. Badacze umieścili kontakty w oczach doświadczalnego królika na 20 minut i nie zauważyli żadnych skutków ubocznych u zwierzaka.

Inżynierowie planują docelowo zasilać szkła za pomocą częstotliwości radiowych i paneli słonecznych, które będą umieszczane na powierzchni kontaktów, informuje Parviz. Posłużyć ma temu część powierzchni oka, która nie przepuszcza promieni słonecznych.

Do skonstruowania prototypu posłużył metal o grubości zaledwie kilku nanometrów i szerokości jednej tysięcznej ludzkiego włosa. Następnie na plastikową powierzchnię i naczynia włoskowate rozpylono elektryczne składniki, które samoczynnie stworzyły działającą całość.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!