Ciekawostki

Kontakty z obwodami = wzrok Supermana

przeczytasz w 0 min.

Spośród wszystkich mocy, którymi może pochwalić się Superman, dwie wydają się być najbardziej godne pozazdroszczenia. Pierwsza to oczywiście umiejętność fruwania, druga to przenikliwy wzrok na miarę Wilhelma Röntgena. O ile moc latania raczej nie przypadnie nam w udziale, chyba że znajdziemy się na pokładzie samolotu, o tyle superwzrok może być o krok od nas.

Inżynierowie z uniwersytetu w Waszyngtonie zastosowali zaawansowane techniki produkcyjne w celu połączenia giętkich i bezpiecznych szkieł kontaktowych z drukowanymi obwodami świetlnymi i elektrycznymi, które można nosić bez obawy porażenia lub utraty wzroku.


Jak informuje Babak Parviz, jeden z profesorów uniwersytetu, „patrząc przez nowe szkła kontaktowe, zobaczycie obraz generowany przez wyświetlacz nałożony na otaczający nas świat. Może i jest to niewielki krok na drodze do naszego celu, ale jakże obiecujący.”

Zastosowania tego typu szkieł kontaktowych można mnożyć w nieskończoność począwszy od prostych zestawów wspomagających prowadzenie samochodu, przez pilotowanie samolotu, a skończywszy na złożonych systemach dla wojska, które pozwolą patrzeć żołnierzom na pole walki w taki sam sposób jak gracze spędzający godziny na rzeziach przed ekranami komputerów.


Prototypowe szkło kontaktowe składa się z elektronicznego obwodu i czerwonych diod LED. Póki co diody wcale się nie zapalają. Badacze umieścili kontakty w oczach doświadczalnego królika na 20 minut i nie zauważyli żadnych skutków ubocznych u zwierzaka.


Inżynierowie planują docelowo zasilać szkła za pomocą częstotliwości radiowych i paneli słonecznych, które będą umieszczane na powierzchni kontaktów, informuje Parviz. Posłużyć ma temu część powierzchni oka, która nie przepuszcza promieni słonecznych.

Do skonstruowania prototypu posłużył metal o grubości zaledwie kilku nanometrów i szerokości jednej tysięcznej ludzkiego włosa. Następnie na plastikową powierzchnię i naczynia włoskowate rozpylono elektryczne składniki, które samoczynnie stworzyły działającą całość.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login