Technologie i Firma

Korea Południowa walczy z automatyzacją

przeczytasz w 1 min.

Władze Korei Południowej (w której jest ona sporym problemem) mają pomysł na ograniczenie automatyzacji albo przynajmniej jej negatywnego wpływu.

Korea Południowa będzie najprawdopodobniej pierwszym krajem, który zmieni swoje prawo tak, by zmniejszyć negatywny wpływ automatyzacji na zatrudnienie wśród ludzi. Roboty mają być mniej atrakcyjną alternatywą dla firm.

Obecnie w Korei Południowej obowiązują przepisy, pozwalające na odliczenie od 3 do 7 proc. kosztów związanych z inwestycjami w roboty. Nowa propozycja jest taka, by zmniejszyć to o 2 punkty procentowe. To bez wątpienia nie zatrzyma więc firm przed automatyzacją, ale może przynajmniej ją spowolnić lub ograniczyć.

Według autorów tej propozycji, zmniejszenie motywacji do automatyzacji może pomóc utrzymać równowagę w kraju, w którym w roboty inwestuje się na potęgę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają zaś trafić do budżetu przeznaczonego na wsparcie socjalne (z którego skorzystają ci, którzy przez roboty zostali zwolnieni).

Opodatkowanie robotów to bardziej kontrowersyjna propozycja, ale niewykluczone, że właśnie takie przepisy zostaną wprowadzone w Polsce. Wicepremier Morawiecki jest zwolennikiem tej opcji – jak mówi, „nie wyobrażam sobie, żeby pracy było coraz mniej, a właściciele tych robotów byli jedynymi beneficjentami”. Podobnego zdania jest Bill Gates. W Korei Południowej taką propozycję jednak odrzucono.

Obniżenie wysokości zwrotów nie jest specjalnie trudne do wprowadzenia i najpewniej zostanie wdrożone w Korei Południowej już niedługo. Można domyślać się, że na podobne kroki zdecydują się także inne kraje. Jakoś bowiem na tę kolejną rewolucję przemysłową trzeba zareagować.

Źródło: The Register, SlashDot, ZDNet. Foto: fmazurek/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  darioz
  10
  I to mnie pasuje! Dawać mi socjal 1200 ojro miesięcznie i niech robot mnie zastąpi w robocie!!!
  • avatar
   figer
   5
   Jest parę książek SF, że praca jest dla człowieka nagrodą i ogromnym prestiżem.
   W przyszłości będzie tak, że ubodzy będą durnieli na socjalu, a tylko najbogatsi będą mieli prawo i możliwość pracy - jako, że będzie to nierentowne i będą musieli za to płacić.