Nauka

Korea Południowa będzie wspierać rozwój grafenu - masowa produkcja już w 2020 roku

przeczytasz w 1 min.

Na posiedzeniu Krajowej Rady Nauki i Technologii zapadłą decyzja o wspieraniu badań i rozwoju związanych z grafenem.

Grafen - testowy wafel z obwodami elektrycznymi
Inżynieryjny wafel grafenowy z układami scalonymi

Wprawdzie od odkrycia grafenu minęło już kilkanaście lat, ale nadal nie jest on wykorzystywany na masową skalę. Być może zmieni się to w Korei Południowej, gdzie właśnie podjęto decyzję o wspieraniu przemysłu związanego z tym rewolucyjnym materiałem.

Grafen to warstwa węgla o grubości pojedynczego atomu, która charakteryzuje się bardzo wysokim przewodnictwem elektrycznym, a jej zdolność przewodzenia ciepła nie ma sobie równych. Dodatkowo można go rozciągnąć nawet o 20% bez ryzyka uszkodzenia. Nie należy także zapominać o tym, że przepuszcza on aż 98% padającego światła, a więc jest prawie przezroczysty. Dzięki tym właściwościom może on znaleźć zastosowanie w najróżniejszych branżach, wliczając w to produkcję układów scalonych, elastycznych ekranów dotykowych i baterii słonecznych.

Już w 2013 roku w Korei Południowej powołano sześć konsorcjów, składających się z 45 prywatnych firm i instytutów badawczych, mających zajmować się rozwojem technologii związanych z grafenem. Ostatnio kraj ten poszedł jeszcze o krok naprzód, bo na posiedzeniu Krajowej Rady Nauki i Technologii zapadła decyzja, że rząd będzie wspierał badania i rozwój technologii związanych z grafenem. W efekcie Korea Południowa ma być jednym z pierwszych krajów, gdzie materiał ten będzie wykorzystywany komercyjnie – według planów, jego masowa produkcja ma ruszyć do 2020 roku.

Nowa gałąź przemysłu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy kraju. Oczekuje się, że do 2025 roku powstaną 52 000 nowych miejsc pracy, a dochody z grafenu szacowane są na ponad 19 bilionów wonów (17,46 miliardów dolarów). Ciekawe kiedy (i czy w ogóle) przemysł związany z grafenem ruszy w Polsce...

Źródło: The Korea Times

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  prime27pl
  11
  Czyli standard polak wymyśli ale nasi mądrzy w rządzie maja to gdzieś inni się na wynalazku dorobią .A oni gadaja o lotach w kosmos...
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   W Polsce, zajmują się grafenem w ITME, a będzie tak jak z niebieskim laserem. Było konsorcjum Unipres+ITME, skończyło się super podłożami i brakiem końcowego produktu. Rynek opanowała Japońska Nichia.

   Teraz ITME laboratoryjnie robi grafen po 1cm2, Korea będzie za parę lat robić bloki 1m2.
   Granty polskiego podatnika zasuwają do ITME, bo jest moda na grafen, ale nikt nie pomyśli, że wydanie 50mln zł nic nie da ponad zatrudnienie na okres 10lat kilkunastu osób.
   Tu trzeba inwestycji nie na miarę polskiego budżetu na naukę.
   Z motyką na słońce nie ma co się porywać.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Prawda jest taka, że już nigdy nie będziemy wstanie robić elektroniki na masową skalę, jak zresztą cała Europa!
    Każdy kraj jest w czymś dobry. Japończycy, Koreańczycy, Chińczycy w elektronice, Niemcy w samochodach, a my jesteśmy potęgą w produkcji żywności i tak powinno pozostać i nie pchać się na siłę tam, gdzie nie mamy szans na zaistnienie!
    Już dzisiaj Polska jest jednym z największych eksporterów żywności, bo mamy dobrą żywność i kupują ją Niemcy, Czesi, Słowacy, Brytyjczycy i cała Europa.
    Powinniśmy tak jak Chiny ze swoimi towarami, zalać nie tylko Europę ale cały świat naszą dobrą Polską żywnością!!!
    • avatar
     jarkko
     3
     Bo w Polsce ważniejszy jest węgiel, kościół, rolnicy... niż inwestycje w badanie i rozwój technologii jutra. Taka jest prawda. Zresztą to jest temat rzeka jak nasz kraj jest "zarządzany" a to jest portal o komputerach.
     • avatar
      killerek132
      2
      To jest śmiech na sali, w Polsce lepiej ładować pieniądze na kościół, niżeli pakować pieniądze w coś co ma ewidentną przyszłość, no ale przecież my nie musimy inwestować w nowoczesne projekty, przecież gospodarczo stoimy lepiej od Niemiec...
      • avatar
       stalkerpl
       1
       pamiętam ile to było szumu na temat polskich odkryć i zastosowań grafenu ale to wszystko miało sie dziać u nas, w Polsce a tu niespodzianka, Korea południowa wdraza i rozwija tę technologie, nie dziwie sie ze w dzikim kraju nic z tego by nie wyszło
       • avatar
        ALEKS_D_RAVEN
        -1
        Przecież już rozpoczęto wstępną masową produkcję grafenu w polsce.
        • avatar
         Konto usunięte
         -12
         wlasnie z tego co ogarniam to grafen wymyslil polak... dalczego rzad nie wspiera tylko daje 16mln PLN na kosciol ???
         • avatar
          Konto usunięte
          -21
          Tia, przyjdzie Kim i rozyebie....
          • avatar
           KMyL13
           0
           Zaraz- a co z Polską? Czy czasem to nasz nieszczęśliwy kraj miał (bardzo)duży wpływ na ten cały bum o grafenie?
           • avatar
            gormar
            0
            Grafen produkuje się na kilka różnych sposobów i nie każdy nadaje się do tworzenia układów scalonych. Jak dobrze pamiętam to nasi naukowcy opracowali metodę wzrostu na folii miedzianej oraz osadzania na folii lub plastiku. Zastosowania tego typu grafenu to czujniki różnego typu lub gogle hydrofobowe z podgrzewaniem przeciw oblodzeniu lub parowaniu. Reszta to marzenia. W Polsce nie produkowaliśmy procesorów z krzemu a taraz naraz mamy tworzyć z grafenu? Niby skąd mamy mieć konkurencyjną wiedzę na temat tego typu rzeczy? Intela pobijemy tanią metodą produkcji mikrokontrolerów typu DQ80251?
            • avatar
             homikus
             0
             Od dawna działa już w Polsce spólka Nano Carbon, będąca inicjatywą państwową. Tyle że nie z myślą o rynku konsumenckim, bo na ten rynek grafen nigdzie jeszcze nie wszedł i długo jeszcze nie wejdzie.
             http://www.nano-carbon.pl/