Internet

Korea - wymarzone miejsce dla internautów

przeczytasz w 2 min.

Najszybsze - średnio -  łącza internetowe na świecie znajdziemy w Korei Południowej. Tamtejszy rząd uważa, że to nie wystarczy, i planuje wprowadzenie powszechnego dostępu do Internetu o przepustowości 1 Gbit/s. Podobne, ale mniej ambitne projekty będą realizowane w Unii Europejskiej i USA.

 Warto przeczytać:
 

Koszt całego przedsięwzięcia, które ma zostać zrealizowane do końca 2012 roku, to równowartość 85 miliardów złotych. Kwota ogromna, lecz zdaniem rządu Korei warta zapłacenia - aż 80 procent populacji tego kraju korzysta z internetu. Na obszarze tego państwa jest zarejestrowanych 16,5 miliona adresów IP, co daje mu dziesiątą pozycję na świecie.

Z kolei Partia Konserwatywna w Parlamencie Europejskim zaproponowała podczas ostatnich wyborów, aby zapewnić wszystkim państwom członkowskim internet o przepustowości 100 Mbit/s. Komisja Europejska zakłada, że co drugi Obywatel Unii będzie miał dostęp do internetu o takiej prędkości do roku 2020. Pozostali mieszkańcy mają mieć zagwarantowane łącza o szybkości 30 Mbit/s

Podobny plan przedstawił w marcu tego roku prezydent Barack Obama. Choć projekt Amerykańskiego Kongresu przewiduje budowę łącz dziesięciokrotnie wolniejszych niż te w Korei Południowej, to koszty w skali Stanów Zjednoczonych będą ponad dziesięć razy większe. Porównanie to wypada zdecydowanie na korzyść Korei Południowej, zważywszy na fakt, że populacja tego kraju jest jedynie sześć razy mniejsza od liczby ludności USA. 

 Kiedy doświadczymy takich szybkości na naszych komputerach w Polsce?

Dla porównania kilka faktów dotyczących Internetu w Polsce, które zaczerpnięto ze stron rządowych:

 • wartość polskiego rynku usług dostępu do sieci Internet zarówno stacjonarnych jak i mobilnych w 2009 roku wynosiła 4,07 miliarda złotych.
 • prawie 55 procent gospodarstw domowych gospodarstw posiadało dostęp szerokopasmowy do sieci Internet.

Drugie zdanie brzmi nienajgorzej, dopóki nie wczytamy się w dalszą część raportu, która mówie, że - "Na koniec 2009 roku 66,4 procent stacjonarnych łączy szerokopasmowych dostarczało usługę dostępu do Internetu o przepływności poniżej 2 Mbit/s". Ostatnie zdanie dobrze odzwierciedla realną kondycję szerokopasmowego internetu w Polsce. Nie zmieni tego fakt istnienia tak szybkich łącz jak te oferowane przez sieć UPC czy Vectra, a nawet plany wprowadzenia 1 gigabitowych łącz w niektórych rejonach kraju.

Musimy się przygotować na naprawdę duże inwestycje jeśli 100 megabitowe łącza mają stać się powszechne także u nas. A trzeba się śpieszyć, bo zgodnie z planami już w 2013 roku każdy obywatel Unii Europejskiej powinien mieć dostęp do podstawowego internetu.
 

Źródła: Star City News, Urząd Komunikacji Elektronicznej

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bishop
  0
  Tak szczerze mówiąc ja mam 25mb/s i mi w zupełności starczy, a 1Gb/s to hmm przerost formy nad treścią, bo gdzie się to wykorzysta, do ściągania gier przez piratów czy oglądania filmów na youtube?
  • avatar
   ninjaboy
   0
   szczęściarze ja mam 1 Mb/s i jakoś z tym żyje o 10Mb/s to moge sobie tylko pomarzyć:(
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Co z tego, że UPC oferuje szybkiego neta jak ja nie mam dostępu do ich usług. I to żebym żył w jakiejś małej mieścinie, a mieszkam w Lublinie (największe miasto wschodniej Polski). Najwięcej co mogę mieć na obecną chwilę to 16Mbps od Netii :/
    • avatar
     Nickon
     0
     Ja miałem przez dłuższy czas UPC 120Mbit/s, ale to była przesada... Teraz w zupełności starcza mi 8Mbit/s.
     Mogliby się zainteresować udostępnieniem porządnych łącz miejscom "nie objętych" Internetem, lub tam, gdzie są one bardzo mizerne (max do 0,5 - 1Mbita).
     • avatar
      bezlerg
      0
      Ja mam 2mb internet. Downloadu bym trochę więcej potrzebował, bo max leci po 320kb/s, ale bardziej by mi się przydał upload, bo nie raz potrzebuję coś wysłać to muszę godzinami siedzieć przy 32kb/s :(
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       W sumie cos sie zaczyna ruszac, patrzac na przymiarki Multimedii
       a jak TPSa poczuje oddech na plecach to...

       Swoja droga globalna chmura mnie martwi, chmura to kontrola...drm... itp
       • avatar
        b1tzz
        0
        Prawda, gówno prawda, statystyka...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja mam 5mb/s. Pobieram mi nowe stery w ok. 4min i jestem zadowolony.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          czytając większość postów to rozumie że niektórzy z was wolą epokę kamienia łupanego !!! mi wystarczy 8Mb drugiemu 25Mb a jeszcze innemu 1Mb uważam że im wyższe transfery tym lepiej dla nas idziemy do przodu sprzedaż cyfrowa mp: gier steam czy EA itp: nie wyobrażam sobie kupowanie gier i ściągania jej przez 20h przy prędkości 1Mb
          z czasem pliki będą coraz większe i większe więc potrzebne będą większe transfery co za tym idzie wygoda oszczędność np prądu !!!
          mam nadzieje że doczekamy się szybkich łącz w naszym kraju dla wszystkich.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Screen trochę nie na miejscu bo ja np. mam 24 mbps i prędkość pobierania wynosi u mnie do 3 MB/s za dnia bo w nocy mam 64 mbps i prędkość pobierania wzrasta do 8 MB/s a na pewno są też i osoby które mają jeszcze szybszy internet i "o dziwo" w naszym kraju. Jeśli ktoś nadal narzeka polecam zmienić operatora lub zwiększyć u swojego prędkość. W Polsce też można a np. taka Vectra umożliwia to za przystępną cenę.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Oj, z taką prędkością to pościągałoby się parę filmów bluray ;]
            • avatar
             gambiter
             0
             ja mam blueconnecta edge 256 kilobitów szajs , ale tp mi nie postawi 1 słupa przy domu to jest dopiero bul
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja mam radiówkę 8mb i to jednak odrobinę czasem za mało.