Ciekawostki

Kryptowaluty nie przestają tracić na wartości

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze miesiąc temu rynek kryptowalut miał wartość ponad 800 miliardów dolarów, dziś jest to niespełna 300 miliardów. Na wartości tracą wszystkie popularne kryptowaluty: nie tylko bitcoin, ale też ethereum, ripple, bitcoin cash, cardano czy litecoin.

Nie przestają maleć wartości najważniejszych kryptowalut na rynku – bitcoin, ethereum, ripple znów tracą i to nawet 20-30 proc. w ciągu doby. Pierwszy zielony wskaźnik widać dopiero w dziewiątej dziesiątce rankingu najpopularniejszych „cyfrowych walut”.

Najgłośniej w mediach jest o spadkach wartości bitcoina i nic w tym dziwnego, bo ta kryptowaluta w ciągu niespełna dwóch miesięcy straciła ponad dwie trzecie swojej wartości. W szczytowym momencie za 1 BTC można było otrzymać 20 000 USD, a aktualnie zaledwie około 6000 USD.

bitcoin luty

Sam wynik 6000 dolarów nie jest oczywiście słaby – jeszcze w październiku był to rekordowo wysoki próg, który pozwolił zresztą twórcy bitcoina (to Satoshi Nakamoto) wbić się do rankingu 250 najbogatszych ludzi na świecie. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób może to być najbardziej bolesna korekta w historii.

Inne kryptowaluty wcale nie radzą sobie jednak lepiej. Drugie pod względem łącznej wartości rynkowej ethereum traci w podobnym tempie. Miesiąc temu ETH przekroczyło magiczną barierę 1000 dolarów, a w kolejnych dniach pukało nawet do 1500 USD. Dziś zaś jest wyceniane na nieco ponad pół tysiąca.

ethereum luty

Jeszcze większe obniżenie wartości zaliczył ripple – z ponad 3 dolarów miesiąc temu do niewiele ponad 0,5 dolara dzisiaj. Dwucyfrowe spadki notują też zajmujące kolejne miejsce bitcoin cash, cardano, litecoin, stellar, NEO, EOS i NEM.

kryptowaluty spadki luty

Krótko mówiąc: cały rynek kryptowalut stracił ponad połowę swojej wartości. Miesiąc temu przekraczała ona 800 miliardów dolarów, by dzisiaj spadać nawet poniżej 300 miliardów. 

...A może po prostu wraca do normy po nieoczekiwanych wzrostach? Widzimy bowiem powrót do wartości sprzed dwóch miesięcy. Czas pokaże, czy będzie to wszystko spadać jeszcze niżej.

kryptowaluty luty

Źródło: coinmarketcap. Ilustracja: Make-someones-day/Pixabay (CC0)

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ironmanmw
  22
  Mozę w końcu wszystko wróci do normy z kartami graficznymi i pamięciami RAM.
  • avatar
   mutissj
   9
   Powodów jest wiele:


   - W chinach było za dużo transakcji z uniknięciem podatków za pomocą krypto-walut, i tamtejsze władze ostro wzięły się za blokowanie, zamykają nawet pośrednie serwery VPS.

   - znaczne zaostrzenie regulacji dot. krypto-walut w państwach Korei Pd i USA

   - W Indiach, rząd nie traktuje krypto-walut jako legalnego środka płatniczego i robi wszystko aby zablokować transakcje

   - w jednej z japońskiej giełdy zhackowano krypto-waluty o wartości 0,5 mld dolarów

   - facebook zabrania reklam krypto-walut

   - są podejrzenia że największe giełda krypto-walut Bitfinex, zawyżała cenę bitcoina nie legalnie
   • avatar
    AndreoKomp
    8
    Górnicy chyba stwierdzili, że skoro wartość kryptowalut spada i miesięczny przychód się zmniejsza, to trzeba dokupić jeszcze więcej kart graficznych, żeby wyjść na swoje. Stwierdzam tak, ponieważ obserwowana prze ze mnie karta graficzna właśnie osiągnęła rekordową cenę.
    - MSI GeForce GTX 1060 GAMING X
    W Morele, Komputronik, Karen, cena... 1949-1979zł
    Dobrze, że przez ostatni rok dolar spadł z 4zł na 3.30zł, w przeciwnym razie te karty kosztowałyby jeszcze więcej.
    • avatar
     Warmonger
     6
     A nie mówiłem? Mówiłem, ale fani "nowoczesnych technologii" i przeciwnicy "państwowego monopolu" wiedzą lepiej, a ekonomią się nie przejmują.
     Kryptowaluty nie mają żadnej "wartości", tylko umowną cenę. Sam blockchain to za mało, żeby stworzyć coś z niczego.
     • avatar
      kombajn
      4
      No cóż zdaje się że racje miał prezes jednego z banków który powiedział jakiś czas temu ze wywali z roboty każdego janusza -finansistę który się weźmie za kryptowaluty. Ten rynek jest wirtualny, nadmuchany jak bańka .com i generalnie piekielnie niestabilny.
      • avatar
       Szymon331
       2
       Ja zarobiłem na Krypto prawie 200% tego co włożyłem. Nie kopiąc, nie inwestując, po prostu trzymając kasę w postaci krypto na portfelu prywatnym.

       Mimo to sam mam nadzieję że to szaleństwo się szybko skończy.

       Ludzkość w bardziej pożyteczny sposób mogłaby spożytkować takie ilości prądu...
       • avatar
        kokosnh
        -3
        "Kryptowaluty nie przestają tracić na wartości" - Jestem ciekawy czy tytuł specjalnie napisany w ten sposób, taki żart słowny co do zmienności kryptowalut.
        • avatar
         patol1984
         -3
         Walfe drożeją, krypto spada, czyli się wyrówna i karty zostaną przy obecnych cenach, jak na razie to za mało by gpu wróciły do dawnych cen :/
         • avatar
          dariozpata
          -4
          Bańka pękła, cwaniaczek Satoshi Nakamoto został milionerem a miliony januszków na świecie kopiąc bitcoiny zostało bankrutami!
          Nic dziwnego że jego prawdziwą tożsamość zna NSA, CIA i agent 007 bo po jego domem ustawiłby się tłum januszków z kałachami który by się z nim rozprawił!
          • avatar
           drFrankenstein
           0
           Czy w tym momencie ceny kart nie tylko powinny wrócić do normy ale jeszcze mieć wysyp tanich "używanych" od tych wszystkich górników którzy de facto najczęściej sami nie są graczami? Kupiłbym se jedną, może dwie