Samochody elektryczne

Elektryczne Lambo przyszłości

przeczytasz w 2 min.

Projektanci Lamborghini i naukowcy z MIT połączyli siły i stworzyli koncepcyjny samochód elektryczny przyszłości – Terzo Millennio.

Od czasu do czasu piszemy o intrygujących projektach z branży motoryzacyjnej i tego też nie mogliśmy pominąć. Cudeńko, które widzicie powyżej, to Lamborghini Terzo Millennio, stworzone we współpracy z instytutem MIT.

Wygląd na pewno jest w tym przypadku tym, co przyciąga wzrok, ale uwagę potrafią zatrzymać też szczegóły techniczne. Koncepcyjne Lamborghini jest – jak na „terzo millennio” przystało – samochodem elektrycznym, które nie jest zasilane za pomocą klasycznych akumulatorów, lecz superkondensatorów. Na ich efektywne wykorzystanie będzie trzeba wprawdzie jeszcze poczekać, ale naukowcy z MIT wierzą w to rozwiązanie.

Lamborghini Terzo Millennio przód

Podobno w MIT trwają prace nad superkondensatorami, które właściwościami będą do pewnego stopnia przypominać zwykłe akumulatory, ale będą mogły być znacznie szybciej ładowane. 

Lamborghini Terzo Millennio góra

Wracając do samochodu… Plan jest taki, by miał on napęd na wszystkie koła (przy każdym zainstalowany ma zostać osobny silnik), a jego karoseria była wykonana z włókna węglowego. Najciekawsze jednak, że stan tej „pokrywy” byłby na bieżąco monitorowany przez pewną tajemniczą technologię. Co więcej, serwis Roadshow podaje, że samochód będzie mógł w tym zakresie „naprawiać się sam” albo przynajmniej zapobiegać powstawaniu pęknięć.

Lamborghini Terzo Millennio front

Włókno węglowe na całej powierzchni samochodu mogłoby również działać jako magazyn energii – tak przynajmniej uważają naukowcy z MIT.

Lamborghini Terzo Millennio bok

Lamborghini Terzo Millennio ma być również samochodem półautonomicznym. W pewnych sytuacjach będzie w stanie prowadzić się samodzielnie, ale nie po to kupuje się przecież taką furę, by odbierać sobie przyjemność z jazdy. Zastosowane rozwiązanie ma jednak pomagać użytkownikom w stawaniu się lepszymi kierowcami.

Lamborghini Terzo Millennio róg

Czy Terzo Millennio pojawi się na drogach? W najbliższej przyszłości na pewno nie. A co będzie w tej dalszej, tego nie wie nikt…

Źródło: Road Show, Engadget. Foto: Lamborghini

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  11
  Przepiękne :)
  • avatar
   Radical
   5
   Przyznam szczerze że jestem wielce ciekawy jak w erze samochodów elektrycznych poradzą sobie takie marki jak lambo i ferrari. Wygląd na pewno będzie super, prędkość też ale czym zastąpią dźwięk plującego ogniem V12?
   • avatar
    Vatharian
    4
    *wdech*
    *wydech*
    Mów mi Vader...
    • avatar
     Wookie1991
     2
     Ehh naprawdę szkoda, że nie będzie można tego posłuchać...
     Dźwięku silnika spalinowego niczym się nie zastąpi.
     Nawet moja rzędowa 6-tka w 3 litrowym wolnossącym silniku robi wrażenie, nie mówiąc tu już o v8 czy v12.
     • avatar
      Gatts-25
      2
      Każdy ma swoje zainteresowania i ja jako także prawie 40latek nigdy nie byłem usatysfakcjonowany rykiem silnika a zwłaszcza wersji V6 w górę.Hałas był dla Mnie nie przyjemny dlatego każdy będzie wspominał zamierzchłe czasy inaczej jeżeli chodzi o motoryzację.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Z boku wygląda jak profil skrzydła. Powietrze górą może przepływać szybciej niż dołem, przez co od góry wytworzy się podciśnienie. Podłoga jest raczej płaska, bo gdzieś te kondensatory trzeba upchać. Ciekawe przy jakiej prędkości oderwałby się przy jezdni?
       • avatar
        projectdarkstar
        1
        Włosi i elektryka. No nie wiem :P
        Mam nadzieję, że włosi zrobią tylko stylistykę a samochód jako taki zrobi Audi :P
        A tak na serio to widać koniec pewnej ery. Szkoda.
        • avatar
         NanoXen
         0
         Przednia szyba wchodzi w skład strefy zgniotu... bo te wloty powietrza chyba nie zatrzymają energii uderzenia co nie? :P
         • avatar
          Naleśnik z serem
          0
          Napisałem do Lambo bo jeśli to MIT projektował to lambo to mam de javu i ktoś ukradł mi projekt przednich lamp. Mam na to dowód w postaci posta na FB sprzed kilku tygodni.

          W sumie mógłbym wyprodukować auto z takimi lampami jak to Lambo i mogliby mnie pocałować teraz w pompkę w sądzie.
          • avatar
           Lister
           -1
           Piękna maszyna, aż chce się być multimilionerem :) i do stajni dziesięciu innych cacek dołożyć jeszcze to... i doprawdy miałbym gdzieś, gdyby mnie potem nazywali mateuszem szpanu :D

           A teraz czekam, aż go pokażą w Top Gear lub Grand Tour :)))