Dyski

Laser i dysk magnetyczny - zapis w terabajtach na sekundę

przeczytasz w 2 min.

Wyobraźcie sobie dysk szybszy niż jakakolwiek dotychczasowa pamięć

Doniesienia badaczy z Uniwersytetu York poddają w wątpliwość dotychczasowy pogląd, że ciepło niszczy zapis magnetyczny. Zespołowi udało się uzyskać ultraszybki zapis nośnika magnetycznego wyłącznie przez jego podgrzewanie.

Oczywiście nie ma mowy w tym przypadku o długotrwałym wystawianiu nośnika magnetycznego na wysokie temperatury, a jedynie chwilowym podgrzaniu punktu, który odpowiada pojedynczemu bitowi. W tym celu wykorzystano ultraszybki, trwający 60 femtosekund (6*10-14 sekundy), impuls światła laserowego. To właśnie ten impuls powoduje podgrzanie na kilka pikosekund wysepki magnetycznej i zmienia orientację jej biegunów magnetycznych, co przekłada się na zapis danych.

Zapis magnetyczny laserem idea
Tak działa zapis światłem lasera. Materiał ferrimagnetyczny (złożony z żelaza - niebieski i gadolinu - czerwony) jest podgrzany impulsem lasera co prowadzi do ujednolicenia ustawienia momentów magnetycznych. Po kilku pikosekundach wracają one do stanu antyrównoległego z odwróconą orientacją biegunów.

Warto wspomnieć, że nowa technologia w przeciwieństwie do idei HAMR (zapis magnetyczny wspierany ciepłem) nie wykorzystuje głowic magnetycznych, a jedynie laser do zapisu danych.

Thomas Olster pracujący w zespole, który dokonał wspomnianego odkrycia, mówi że nowa technologia pozwala na zapis danych w tempie rzędu terabajtów na sekundę, a nie dziesiątek lub setek megabajtów jak w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Teoretycznie oznacza to, że najpojemniejsze obecnie dyski twarde mogłyby zostać zapisane dosłownie w kilka sekund. Teoretycznie ...

Zapis magnetyczny laserem eksperyment

Na razie brak jednak odpowiedzi jak skonstruować taką laserową głowicę, która będzie dostatecznie szybka aby mogła dokonywać zapisu z wykorzystaniem wspomnianej technologii, a następnie odczytywać dane z równie dużą wydajnością.

Być może będzie trzeba zastąpić koncepcję wirujących dysków i ruchomej głowicy innym rozwiązaniem. Stąd też zapewne brak szumnych deklaracji o powrocie nośników HDD na podium jako najwydajniejszych pamięci masowych.


Więcej o przekraczaniu barier w pamięciach masowych:

Źródło: York University

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  3
  Na razie nie ma co się za bardzo ekscytować tym odkryciem, gdyż w zasadzie nie rozwiązuje ono problemu dysków magnetycznych. Do tego nie wspominają nic o sposobie odczytu. Chociaż coś mi się po głowie kołacze, iż za pomocą lasera da się odczytać orientacje pola magnetycznego w ferromagnetyku.

  Szybkość zapisu to jedno, ale problemem jest jego gęstość oraz w jaki sposób zapisać całą powierzchnię (obrotowe talerze).
  Aktualnie komercyjnie największą gęstość zapisu osiągają dyski BD i mieszczą one zaledwie 25GB danych w jednej warstwie dysku o średnicy 12cm (~4,7") i to wszystko dzięki fioletowemu laserowi o długości fali 405nm i bardzo zakrzywionej soczewce (NA=0.85). Ale prędkość zapisu i odczytu jest znacznie mniejsza niż aktualnych dysków twardych.

  Moim zdaniem już teraz można by zwiększyć prędkość zapisu dysków twardych przynajmniej 2-4 krotnie, stosując technikę podobną jak w dyskach SSD, czyli zapis wielokanałowy (coś ala RAID 0). Przecież dyski twarde mają zazwyczaj po dwa trzy talerze i 4-6 głowic. Nie mam pojęcia czemu to nie zostało jeszcze wprowadzone. Chociaż nie wykluczam, iż istnieją jakieś problemy natury technicznej, których nie znam. Przykładowo wzajemne zakłócanie się głowic, które przecież ustawione są w jednej płaszczyźnie.

  Poza tym i tak już niedługo dotrą pamięci półprzewodnikowe z prawdziwego zdarzenia oparte o memrystory i "zamiotą" pamięci magnetyczne ;).
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Bardzo fajnie ze po tylu latach pokazali swiatu nowe mozliwosci. Pzreciez laser testowany byl na nosnikach nascie lat temu i juz wtedy naukowcy musieli dojsc do tego wniosku. To raczej lobby korporacji nie pozwalaly na konstrukcje tego typu urzadzen
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ciekawe jak z odprowadzaniem ciepła z takiego dysku :)
    • avatar
     Silver
     1
     Pod obrazkiem jest literówka - powinno być ferromagnetyczny ;)

     Robi wrażenie sama teoria (piko, femto), ciekawe na ile trwały będzie taki nośnik. Należy wziąść pod uwagę, że pierwiastki posiadają połowiczny okres rozpadu, więc wyzwalanie takich stanów może przyspieszyć ten proces, a zatem i doprowadzić do uszkodzenia materiału
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Może takie dyski będą pod każdym względem lepsze od dysków SSD.
      • avatar
       belker
       0
       tak właśnie dzisiaj w drodze do pracy, myślałem sobie a jakby tak hdd zapisywać laserem, i proszę... myślisz masz :D
       • avatar
        wiktorrp
        0
        czy to by oznaczalo ze dysk bylby szybszy od pamieci?
        • avatar
         usuniety_ea0769b7b0c8
         -1
         Ciekawe, kiedy by to zadebiutowało na rynku i z jaką ceną :). Gdyby było tańsze od zwykłych dysków, co raczej chyba nie będzie możliwe, brałbym od razu ;D.
         • avatar
          Hakuren
          -1
          Przypomina to unowoczesniony sposob zapisu dyskow MO. Magneto Optyki wyginely wlasciwie tylko dlatego, ze specyfikacje utknely w miejscu po osiagnieciu 5.2GB co jak na przelom XX/XXIw. bylo wartoscia smiesznie mala. MO dzialaly na podobnej zasadzie i nikt nie zalamywal rak nad wysokim poziomem ciepla zapisu, bo uzytkownik tego w zaden sposob nie odczuwal. MO piekna rzecz. Mozna bylo dysk MO wrzucic do duzego pozaru i odzyskac wszstkie (zdecydowana wiekszosc) dane(-ych) - niech ktos sprobuje tego z SSD!

          Miejmy nadzieje, ze spowoduje to calkowite znikniecie SSD, ktorych idea jest droga do nikad i z definicji sa one wybitnie ograniczone - wraz ze zmniejszaniem sie procesu technologicznego beda coraz bardziej bezuyteczne.
          • avatar
           ECRYGIGS
           0
           Ciekawe ja będzie z długotrwałym użytkowaniu takiego dysku (kasowanie,odczyt,zapis), a może dyski HDD będą kiedyś przechodzić drugą młodość.:)