Serwery plików NAS

Latający robot szpiegujący sieci WiFi i GSM

przeczytasz w 1 min.

Duet konsultantów do spraw bezpieczeństwa - Richard Perkins i Mike Tassey stworzył „mini-samolot”, który z pozoru może wydawać się kolejną zwykłą, zdalnie sterowaną zabawką.

Nic jednak bardziej mylnego – WASP, bo tak nazywa się ta maszyna, jest bowiem potężnym narzędziem hakerskim. Jest zdalnie sterowana poprzez komputer i potrafi przesyłać hakerom odpowiednie dane, dzięki czemu mogą oni między innymi szpiegować sieci komórkowe oraz wykrywać punkty dostępowe WiFi.
 

WASP - latający robot szpiegujący
 

Mający nieco ponad metr długości samolot potrafi wznieść się na wysokość 120 metrów nad ziemią i jest niemal bezgłośny. Jakby tego było mało, jest także zupełnie niewykrywalny dla radarów. Tak latający WASP (Wireless Aerial Surveillance Platform), będąc w zasięgu sieci potrafi wykryć punkt dostępowy, podłączyć się do niego i zaatakować korzystający z tej sieci komputer. Ponadto, urządzenie może udać również wieżę GSM i przechwycić wiadomości czy podsłuchać przechodzące przez nią rozmowy telefoniczne. Jest to więc naprawdę groźne narzędzie, które może zrewolucjonizować haking.
 

WASP - latający robot szpiegujący
 

Autorami tej bezprzewodowej platformy inwigilacyjnej są dwaj konsultanci do spraw bezpieczeństwa – Richard Perkins oraz Mike Tassey. Ich celem było pokazanie, że nasze sieci są bardzo słabo zabezpieczone, a stworzenie takiego narzędzia jest możliwe i stosunkowo bezproblemowe. Jak ujawnili autorzy, cały projekt kosztował ich zaledwie 6190 dolarów, a wykorzystane do produkcji konstrukcji części zostały zakupione legalnie poprzez internet. To bez wątpienia pozwala czuć się niepewnie w kwestii bezpieczeństwa, bo choć ci dwaj stworzyli ten samolot, by wytknąć błędy, w pewnym sensie pokazali drogę hakerom, którzy mogą wykorzystać ten pomysł w zupełnie inny sposób.
 


 

Więcej o hakingu:

Źródło: New York Times 

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Viperus
  0
  Trzeba się zatem uzbroić w pociski ziemia-powietrze albo zabezpieczyć sieć ;p
  • avatar
   Tushi
   0
   Faktycznie, obrona powietrzna mojej posesji się przyda... Może jakiś Gatling kierowany kamerami termowizyjnymi ? Radaru nie użyję bo przecież ten model jest za mały...

   Ogólnie to gratuluję pomysłowości, chociaż zastanawiam się na jak długo starczy im aku. Cieszę się, że to nie są prawdziwi black hat'owcy którzy nigdy by nie podali informacji o takim samolocie do sieci czy pokazali na zjeździe... To tylko pokaże wszystkim firmom, że aktualne zabezpieczenia sieci to nic :) i może bezpieczeństwo wzrośnie :]
   • avatar
    novee
    0
    Brzmi jak Delta pod 24V :p
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     6190 dolarów ? Teraz sieci będą bardzo nie bezpieczne, bo bogaty haker może czegoś takiego używać.
     • avatar
      Gładziu
      0
      Przecież samolot to nie helikopter, nie wisi w miejscu. Zanim znajdzie sieć, to wyleci z jej zasięgu :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       RE-spect dla kolesi. Nie myślałem, że stworzenie takiego urządzenia jest tak tanie. I rzeczywiście nasuwa się pytanie 'na ile akumulator starczy'. Mam wrażenie, ze jeszcze będzie głośno o takich urządzeniach
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pomysł ciekawy ale za dużo osób może to podchwycić. Ciekawe czy na skrzydła można by zamontować kolektory słoneczne. Nie wydaje mi się aby to potrzebowało bardzo dużo prądu a wtedy taki samolocik mógłby narobić wiele szkód.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Widać kończy im się umowa i czas zacząć szukać kolejnej ciepłej posadki za jeszcze lepsze pieniądze, nie ma to jak dobra (czyt. chamska) reklama.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Anonymous już pewnie budują taki do kolekcji ;)
          • avatar
           projectdarkstar
           0
           Enemy UAV online!
           • avatar
            qwerty
            0
            Pewnie google kupi, aby "żyło się nam lepiej".
            • avatar
             Dwd89
             0
             piersza mysl jak to zobaczylem, gdzie to moge kupic i nad miasto posłać :D
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              a jak się ma kwestia zasięgu/sygnału? mój stary router byłby poza zasięgiem tego urządzenia - działał max na 50m, a był umiejscowiony na parterze budynku...
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ja bym tych wszystkich " konsultantów do spraw bezpieczeństwa " zamknął! Idąc ich tokiem myślenia, można zbudować sobie czołg i wyjechać na miasto żeby pokazać jak słabo jest zabezpieczony czyjś dom. Swoją drogą, ciekawe jak testowali urządzenie nie łamiąc prawa?! Nie popieram takich praktyk.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Dla mnie jako modelarza konstrukcja tego samolociku jest nędzna. Będzie mało wydajny w locie, a pakiety starczą na krótko. Wpiszcie sobie na youtube fpv to zobaczycie co potrafią amatorskie maszynki. gps, autopiloty, gogle wideo, headtrackery itp itd.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 WPA2 + MAC filter i powodzonka życzę...