Nauka

Wirtualna wizyta na Marsie - sprawdzian dla twoich gogli VR

przeczytasz w 1 min.

Zobacz Marsa, tak jakbyś go widział unosząc się nad łazikiem Curiosity, miliony kilometrów od Ziemi. Gogle VR lub cardboard wskazane.

Panorama nie jest nowa, udostępniono ją jeszcze zimą, ale teraz mamy okazję obejrzeć ją wygodnie w wysokiej rozdzielczości za pomocą gogli VR. Wystarczy wejść na tę stronę BiscuitRodeo lub skorzystać z poniższej przeglądarki, kliknąć na ikonę cardboard i rozkoszować się widokiem wydmy Namib na Marsie.

Obraz ma wysoką rozdzielczość, dlatego doskonale wypada w goglach. Jeśli nie macie gogli można obejrzeć panoramę w tradycyjny sposób nawigując za pomocą myszy i kursora.

Jak powstała panorama

Przypomnijmy sobie jak powstał ten obraz. Zdjęcia składowe wykonano za pomocą kamery Mastcam 18 grudnia 2015 roku - był to 1197 Sol (dzień pobytu Curiosity na Marsie). Na zdjęciu widzimy wydmę Namib, a w oddali górę Mount Sharp. Widoczna wydma jest jedną z wielu ruchomych wydm określanym wspólnym mianem wydm Bangold. Poruszają się one w tempie około 1 metra na rok (ziemski).

By lepiej wyobrazić sobie perspektywę na zdjęciu, dodamy, że krawędź wydmy znajduje się około 7 metrów od kamery łazika. Wydma ma około 5 metrów wysokości a nachylenie zbocza wynosi około 28 stopni.

Na poniższym zdjęciu, zaznaczono pozycję łazika na dzień przed wykonaniem zdjęć. Żółtym kolorem i kropkami zaznaczono pozycję łazika w kolejnych dniach poprzedzających dotarcie do wydmy Namib.

Curiosity 1196 sol

Jeśli chcecie wiedzieć gdzie potem pojechał Curiosity, polecam stronę Gdzie jest teraz Curiosity, na której co kilka dni uzupełniane są wizualne mapki z naniesioną trasą przejażdżki łazika.

Źródło: NASA

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chris55
  1
  tam nic interesującego nie ma na tym Marsie
  • avatar
   pongo
   0
   W tej Waszej Sondzie dwie pierwsze odpowiedzi jakby się wykluczają. Albo coś jest jedyne, albo inne są tak samo dobre.