Zasilacze

Lenovo: jak wydłużyć żywotność akumulatora w notebookach - porady ekspertów

przeczytasz w 2 min.

Sprawdź, o czym nie wiesz

Jednym z największych problemów większości mobilnych urządzeń jest konieczność ładowania zasilających ich akumulatorów. Dotyczy to również notebooków Lenovo i dlatego eksperci tej firmy przygotowali kilka porad.

Mają one na celu wskazać mniej doświadczonym i słabiej obeznanym w komputerowym świecie użytkownikom, jak wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi ładowaniami oraz uniknąć przykrych niespodzianek związanych z zasilaniem. Niektóre wskazówki wydają się oczywiste, ale zapewne znajdą się też takie, które mogą co niektórych nieco zaskoczyć.

Lenovo logo notebook laptop battery akumulator wydłużanie żywotności life long

Zasada 1 - przyciemnij ekran

Tutaj sprawa jest oczywista. Ekran pobiera najwięcej energii i zmniejszenie nieco jego podświetlania może pomóc akumulatorowi wytrzymać dłużej. Tym bardziej, że zwłaszcza za dnia nie odczuje się skutków takiego zabiegu, oczywiście jeśli zrobimy to niezbyt radykalnie. Warto pamiętać także o wyłączeniu modułu Bluetooth czy Wi-Fi.

Zasada 2 - nie ładuj akumulatora do pełna

To punkt, który bez wątpienia może być dla niektórych zaskakujący. Faktem jest jednak, że akumulator ładowany zawsze do pełna będzie rozładowywał się szybciej. Warto zatem zmniejszyć próg maksymalnego ładowania o kilkadziesiąt procent. Nowsze notebooki automatycznie ustawiają maksymalny próg ładowania, w starszych trzeba takie parametry zmieniać jednak ręcznie.

Zasada 3 - zostaw akumulator w notebooku, nawet jeżeli jest on podłączony do źródła zasilania

Do tej zasady stosuje się większość osób. Jest ona pomocna nie tyle w wydłużaniu czasu pracy, ale w ochronie danych podczas nagłego odłączenia zasilania. Poza tym po wyjęciu akumulatora notebook często nie działa na 100 % swoich możliwości.

Zasada 4 – odpowiednio przechowuj zapasowy akumulator

Zapasowy akumulator powinno przechowywać się w chłodnym miejscu, o czym większość osób zapewne wie. Ale czy wszyscy pamiętają, by przed jego wyjęciem rozładować go do około 50%? Raczej już nie, a takie właśnie zalecenia wypływają ze strony producentów.

Zasada 5 - utrzymuj niską temperaturę

Ciepło ma szkodliwe oddziaływanie również na akumulator i może przyczynić się do znacznie szybszego jego rozładowywania się. Ma to znaczenie nie tylko w trakcie pracy, ale także podczas przechowywania notebooka, zwłaszcza latem. Należy wtedy chronić urządzenie przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych.

Zasada 6 - co jakiś czas naładuj akumulator do pełna i zupełnie go rozładuj

Dzięki rozwojowi technologii ma to już tylko jedno znaczenie. Takie postępowanie, oczywiście tylko okresowe, poprawić może dokładność wskaźnika poziomu akumulatora.

Lenovo notebooki laptopy wydłuż żywotność akumulatora porady

Zastosowanie powyższych porad ma wedle Lenovo pomóc w wydłużeniu czasu pracy akumulatora. Nie można jednak zapominać, iż cały czas będzie się on zużywał i po pewnym czasie i tak przyjdzie czas na jego wymianę. Lepiej chyba jednak, by nastąpiło to później.

Stosujecie się do zasad, o których przypomniało Lenovo?
 

Więcej o firmie Lenovo i jej produktach:

Źródło: inf. prasowa, Lenovo, yourlogoresources

Komentarze

73
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  "Zasada 6 - co jakiś czas naładuj akumulator do pełna i zupełnie go rozładuj" - nie jestem ekspertem ale jak na moje zupełne rozładowanie baterii li-on i li-po jest mocno niewskazane...
  • avatar
   Lavaine
   4
   Wystarczy zmodyfikować bios karty graficznej. Ja w swoim lapku, zmieniłem taktowanie pamięci i rdzenia do 100Mhz. Ustawienia zmieniam , przełączając plan zasilania. Chce mieć wydajność w grach, zmieniam na "zrównoważony" i mam taktowanie standardowe, czyli zmienia się w zależności od potrzeba max do 700/1000. Ustawie plan "oszczędzanie energii" i mam na stale 100/100. Super sprawa :)
   • avatar
    Kierownik
    2
    A odnośnie samego artykułu, który nic nowego nie wnosi, adekwatnym komentarzem będzie:

    You don't say?
    (.Ostrzeżenie.)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Ja natomiast czytałem i stosuję się do zasady -> ładować do 100% -> odczepić kabel zasilający -> rozładować baterię do 30% -> ponownie podłączyć kabel zasilający, naładować znowu do setki i w kółko tak samo. Dodatkowo oczywiście skalibrować baterię 1x - 2x w miesiącu czyli po prostu naładować ją do końca i rozładować do zera :) I powiem Wam - bateria mi trzyma bardzo dobrze. pzdr!
     • avatar
      dysan112
      0
      ogólnie akumulator jest jednym wielkim kondensatorem. Bardziej chodzi o tzw cykle ładowania i rozładowania średnio 500 wytrzymuje typowa bateria, w czasie tych cykli pojawia się utracona pojemność (określane w serwisie jako water level) można sobie ją odczytać z programu AIDA64 i pokazuje procentowe zużycia (od 0 do 100% im mniej tym lepiej) oraz przewidywane czas życia ogniwa (zazwyczaj nieco ponad rok.
      Te porady są i tak guzik warte, wszystko zależy jak trafimy.
      • avatar
       tjindy
       0
       "Ale czy wszyscy pamiętają, by przed jego wyjęciem rozładować go do około 50%? "
       Zmuszacie z rana do wytężenia komórek i postawienia sobie pytania co autor miał na myśli. Rozumiem, że celem przechowania zapasowego akumulatora dobrze jest go rozładować w laptopie do poziomu 50% i dopiero schować do zimnej szafy :D
       Bo trudno mi sobie wyobrazić sytuację w odwrotną stronę ;)
       • avatar
        maroo
        0
        Nie do końca zgadzam się z faktem iż pozostawienie aku zamontowanego stale pomaga wydłużyć żywotność akumulatora. Wiele osób odłącza zasilacz z sieci po wyłączeniu notebooka/laptopa. Następuje wtedy minimalne rozładowywania akumulatora, późniejsze podłączenie zasilacza do sieci sprawia iz aku jedst dołądowywany. I włąśnie takie doładowywanie z 98% na 100% jest bardzo szkodliwe. Jeśli bezpieczeństwo nie jest priorytetem - lepiej na codzień aku naładowane do tych 50-70% mieć wymontowany. Jak zabiera się ze soba sprzęt - podładować (te 20% trwa chwilę).
        • avatar
         b1tzz
         0
         Trochę sprzeczne informacje tu są:

         Zasada 3 - zostaw akumulator w notebooku, nawet jeżeli jest on podłączony do źródła zasilania

         Do tej zasady stosuje się większość osób. Jest ona pomocna nie tyle w wydłużaniu czasu pracy, ale w ochronie danych podczas nagłego odłączenia zasilania. Poza tym po wyjęciu akumulatora notebook często nie działa na 100 % swoich możliwości.

         Zasada 5 - utrzymuj niską temperaturę

         Ciepło ma szkodliwe oddziaływanie również na akumulator i może przyczynić się do znacznie szybszego jego rozładowywania się. Ma to znaczenie nie tylko w trakcie pracy, ale także podczas przechowywania notebooka, zwłaszcza latem. Należy wtedy chronić urządzenie przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych.


         Postępując według punktu 3., po pierwsze będziemy ładować akumulator na maksa, co spowoduje(po kilku miesiącach) znaczne zmniejszenie jego pojemności i nadmierne nagrzewanie. A znowu w zasadzie 5. autor napisał, że powinno się utrzymać niską temperaturę, a co za tym idzie, wtedy gdy np. "jedziemy" na zasilaczu nie powinniśmy mieć włożonego akumulatora, czyli nie postępować wg punktu 3.


         "Poza tym po wyjęciu akumulatora notebook często nie działa na 100 % swoich możliwości."
         Nie spotkałem się z czymś takim. Owszem notebook nie działa w 100%, ale po odłączeniu zasilacza.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          2 i 3 to bzdury
          • avatar
           Kenjiro
           0
           "Zasada 2 - nie ładuj akumulatora do pełna" - bezedura. Efekt pamięci się kłania. Im mniejszy zakres poziomu rozładowania-ładowania, tym gorsze parametry uzyskuje się z czasem. Najgorszy przypadek to rozładowywanie przez 10 minut i ponowne ładowanie (zakres 95-100%).
           Z tego powodu dziwię się, że nie ma zasady KRYTYCZNEJ: Jak już odłączyłeś/rozładowujesz baterię, rozładuj ją do zera, jak już ładujesz, ładuj do max. Lepiej przekroczyć ilość cykli ładowania, niż wywołać efekt pamięci przy 1/4 ilości cykli.
           Zaznaczę, że żaden dotychczasowy akumulator (rozwiązanie) nie był i nie jest pozbawiony efektu pamięci.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Nie obrażając osoby która wstawiła ten artykuł ale dla mnie to są totalne bzdury kupiłem pół roku temu hp-ka , i zrobiłem z baterią to samo co w komórce czyli ładownie rozładownie i tak kilka razy Żadna praca jednocześnie na bateri i sieci , w tym momencie bateria trzyma ponad pięć godzin moim zdaniem jest ok .Więc myślę że ten artykuł jest po to napisany by częściej kupować baterie ale to tylko moja opinia
            • avatar
             Anavrin990
             0
             W KŚ był właśnie artykuł że akumulator należy wyjąć podczas korzystania z zasilania sieciowego więc coś tu kręci.Eh Różne szkoły.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              moje lenovo ma 2 lata. program okreslil zyzycie bayerii na 0%. sama trzyma tak jak od nowosci.
              najwazniejsza rzecz - nigdy nie wkladaj baterii gdy masz lapka pod gniazdkie.
              zawsze ma byc rozladowana do konca.
              ladowanie na 100%. jezeli lapka masz tylko pod gniazdkiem to co jakis czas uzywaj baterii.
              nie trzymaj laptopa na poscieli ani na niczym co izoluje.

              tyle okiem praktyka. moja bateria jest jak nowa a ma 2 lata.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               3 wyklucza 2. a 2 nie jest osiagalne bo elektronika baterii chroni przed przeladowaniem.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                cenię markę Lenovo ale lepiej eksperci od aku lepiej niech się nie wypowiadają. Porady albo oczywiste albo sprzeczne. Przyciemnić ekran wyłączyć bluetooth WiFi a najlepiej całego laptopa :)
                • avatar
                 Mati-000
                 0
                 lipa....
                 • avatar
                  JKZorba
                  0
                  Jakoś nikt nie wspomniał , że producenci znacznie mogą wydłużyć żywotność baterii poprzez usunięcie chipa zliczającego liczbę ładowań i na podstawie tego określającego poziom naładowania. I dlatego na większość baterii jest tylko 6m-cy gwarancji. Tylko komu chce się czytać gwarancję przy zakupie laptopa.