Technologie i Firma

Plan dla MŚP do 2020 roku

przeczytasz w 2 min.

Eksperci z firmy Lexmark wypunktowali kilka najważniejszych elementów, które mogą doprowadzić MŚP do sukcesu w najbliższych latach.

Nowoczesne technologie, które dają wiele korzyści czy też pracownicy, którzy chcą pracować na swoich warunkach – małe i średnie przedsiębiorstwa w ciągu najbliższych czterech lat mogą najbardziej odczuć zmiany na rynku. Tak przynajmniej uważają eksperci z firmy Lexmark

Transformacja cyfrowa jest faktem i nic nie wskazuje na to, by do 2020 roku miała ona zwolnić. Wręcz przeciwnie, firmy na całym świecie coraz częściej będą stawiały na chmurę czy Internet Rzeczy, czyli rozwiązania, które pozwalają cieszyć się większą swobodą działania zarówno w środowisku biurowym, jak i poza nim. 

Przy wdrażaniu tych nowych technologii małe i średnie przedsiębiorstwa będą też musiały pamiętać o bezpieczeństwie, bo jednym z najważniejszych zadań będzie właśnie zapobieganie cyberatakom, które z roku na rok stają się coraz bardziej wyrafinowane. Eksperci z Lexmark zwracają też uwagę na to, że „małe i średnie przedsiębiorstwa będą się musiały wykazać elastycznością i zwinnością, która pozwoli im skutecznie dostosowywać się do coraz nowszych technologii”, co może zadecydować o rynkowym sukcesie lub (w przypadku nieudanej próby) porażce.

Między innymi te nowe technologie właśnie sprawiają, że pracownicy chcą, by firmy pozwalały im działać na własnych zasadach. Praca od 9 do 17 w biurze przestała być satysfakcjonująca – „Millenialsi” i „Baby Boomersi” cenią sobie swobodę, zarówno jeśli chodzi o godziny, jak i miejsce pracy. I o ile kiedyś w wielu zawodach byłoby to nie do pomyślenia, dzisiaj staje się coraz bardziej realne. Ba, może mieć nawet pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy.

Praca zdalna to dla pracownika oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość poprawy jakości życia, a to zaś przekłada się na bezpośrednie korzyści dla pracodawcy (jak wiadomo, zadowolony pracownik, to dobry pracownik). Oczywiście są też pewne minusy, a temat ogólnie jest bardziej złożony. Więcej o nim możecie przeczytać w newsie: Praca mobilna czy w biurze? Pracownicy przyszłości i ich miejsca pracy.

Wróćmy jeszcze na moment do nowych technologii. Eksperci nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że sukces firmy w dużej mierze będzie zależał od jej podejścia do nich. Coraz częściej mówi się, że IT nie może być tylko działem, lecz powinno być fundamentem przedsiębiorstwa. Daniel Martyniuk z Deloitte twierdzi, że „rolą biznesu jest dziś umiejętne wykorzystanie potencjału tkwiącego w nowoczesnych technologiach, które są na wyciągnięcie ręki”.

Tak samo zdają się uważać specjaliści z firmy Lexmark, będącej jednym z najważniejszych dostawców profesjonalnych rozwiązań z zakresu druku. Dodają oni, że wraz z wdrażaniem nowych technologii, przedsiębiorstwa – dla własnego spokoju – powinny też dążyć do ustabilizowania tego, co się da, na przykład poprzez inwestowanie w przyszłościowy i mający wieloletnią gwarancję sprzęt do firmy (o czym, jak się pewnie domyślacie, wspomina nie bez powodu, lecz z okazji wprowadzenia na rynek urządzeń wspieranych przez producenta przez 4 lata, z 24-godzinną pomocą techniczną).  

Jednak fakty są takie, że przewidywanie przyszłości nie należy do najłatwiejszych. Nigdy nie należało, a dzisiaj, przy szaleńczym tempie rozwoju nowych technologii jest jeszcze trudniejsze. To prowadzi też do problemów z planowaniem inwestycji. Jak zauważają eksperci z firmy Lexmark:

„Ostatnie lata nauczyły osoby starające się przewidzieć przyszłość w gospodarce jednej rzeczy – nie należy się zbytnio skupiać na przewidywaniu przyszłości. W związku z naporem zmian technologicznych we wszystkich obszarach biznesu, od największych korporacji międzynarodowych po niewielkie start-upy, planowanie inwestycji w nadchodzących latach niewątpliwie okaże się niezwykle trudne”.

„MŚP muszą więc planować swoje budżety w sposób elastyczny, równocześnie maksymalnie obniżając ryzyko finansowe. Im więcej obszarów biznesowych zostanie wziętych w ryzy finansowe, tym łatwiej będzie planować inwestycje. Niezwykle ważne będzie również osiągnięcie jak najkorzystniejszej relacji jakości do ceny i stosowanie skalowalności we wszystkich obszarach związanych z zakupami i inwestycjami”.

Z ostatniego rządowego Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw wynika, że te firmy radzą sobie naprawdę dobrze. Rośnie zatrudnienie, produktywność i nakłady inwestycyjne. Polskie przedsiębiorstwa mają jednak wiele do zrobienia, bo wciąż notują nieco gorsze wyniki w porównaniu do unijnej średniej. Stabilizacja tego, co się da, wdrażanie nowych technologii i przemyślane inwestowanie może być kluczem do sukcesu.

Źródło: Lexmark, Deloitte, Ministerstwo Rozwoju, inf. własna. Foto: geralt/Pixabay (CC0)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konsole Rzondzom
    0
    Jedno pytanie. Co to jest MŚP? To jakaś orkiestra świątecznej pomocy?