Oprogramowanie

Linus zmienia numerację jądra Linuksa. Testowa wersja 3.0 dostępna

przeczytasz w 1 min.

Linus Torvalds oficjalnie ogłosił zmianę numeracji jądra systemu Linux z aktualnie rozwijanej inni 2.6.x na 3.x. Początkowo Linus rozesłał list otwarty do wszystkich współtwórców kernelu z prośbą o opinię dotyczące zmiany numeracji jądra. Na samym początku brano pod uwagę przejście do gałęzi 2.8 lecz jednak ostatecznie postawiono na wersję 3.x.nowa wersja linuksowego kernelu wydana

Zmiana numeracji wersją jądra Linuksa była postrzegana za coś oczywistego, gdyż do tej pory doczekaliśmy się już wydania 39 wersji z gałęzi 2.6, a w fazie projektowania była już wersja numer 40. Oczywiście taktowna numeracja wymagała zmian gdyż nie każdy był w stanie od razu połapać się o co chodzi np. w wersji "2.6.26-rc3". Wyjaśniamy dwie pierwsze cyfry oznaczają bieżącą linię jądra, pierwsza liczba oznacza główną gałąź. Następnie numer 26 symbolizuje wersję poprawki wprowadzoną do jądra. Kolejne numery w tym przypadku z przedrostkiem "rc" oznaczają relese candidate, a więc trzecie wydanie kandydujące. Zagmatwane prawda?

Dyskusja na temat zmiany nazewnictwa kolejnych wersji jądra Linuksa toczyła się już stosunkowo długo. Niektórzy forsowali pomysł numeracji kernelu według daty dla przykładu Linux 2011.0.0. Jednak pomysł ostatecznie nie przeszedł, gdyż Linus postanowił podjąć samodzielnie decyzję i wprowadził jądro Linuksa do wersji 3.x.

Obecnie została udostępniona już pierwsza testowa wersja 3.0. Od dłuższego czasu kolejne wersję są wydawane regularnie i nie wprowadzając żadnych większych zmian ani nie dodają nowych funkcji. Wersja 3.0 jest więc ewolucją progresywną jądra, zawierającą aktualizacje. Jak w każdej wersji zaktualizowano sterowniki, wprowadzono poprawki w VFS, wirtualizacji oraz wykonano wstępną konsolidację kodu dla architektury ARM.

Więcej o Linuksie:


Źródło: Hexus

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  krenel czy kernel?
  • avatar
   hideo
   0
   nie prawda, dla człowieka obeznanego trochę z Linuksem to nie jest zagmatwane
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Linus :)
    druga linijka drugie słowo
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     kocham ten system :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Linus postanowił podjąć samodzielnie decyzję" - widać, kto wciąż za główne sznurki ciągnie ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "rc" oznaczają ReleAse Candidate ;)
       • avatar
        Trantigne
        0
        Ale fail, beka.
        • avatar
         Baleryon
         0
         Damianie:

         "linii" zamiast "inni", "opinię dotyczącą", przecinek przed "lecz jednak", "postrzegana jako", nie "za", przecinek przed "gdyż nie każdy", przecinki wokół zdania podrzędnego "w tym przypadku z przedrostkiem RC", "Zagmatwane, prawda?" (przecinek), przecinek przed "dla przykładu Linux 2011...", dwukropek bądź myślnik po "Wyjaśniamy".

         Trochę za dużo tych błędów - to w końcu news na głównej stronie, nie brudnopis. I proszę bez tłumaczeń "wrzucałem o 4 w nocy". Jak nie ma się czasu na przejrzenie i korektę, należy się zdrzemnąć i wrzucić pozostając w pełnej przytomności :)