Pierwszy samochód wyjechał z drukarki 3D

przeczytasz w 2 min.

Historyczny model – Strati – ukazał się oczom widzów w pełnej krasie już po 44 godzinach. Auto ma już za sobą także pierwszą przejażdżkę.

Strati auto

Gdy druk 3D zadebiutował na rynku, wiązane były z nim ogromne nadzieje. Od kilku lat technologia ta gna do przodu i otwiera przed naukowcami i inżynierami coraz większe możliwości. Dość powiedzieć, że dziś możliwe jest nawet wydrukowanie… samochodu. Zgodnie z czerwcowymi zapowiedziami firma Local Motors zorganizowała na targach International Manufacturing Technology Show 2014 prezentację, podczas której od zera wydrukowany zostało pierwsze takie auto. Historyczny model – Strati – ukazał się oczom widzów w pełnej krasie już po 44 godzinach. Auto ma już za sobą także pierwszą przejażdżkę.

Strati – zwycięski projekt – wyłoniony został podczas zorganizowanego przez Local Motors w czerwcu konkursu 3D Printed Car Design Challenge. Michele Anoé z Włoch – pokonał ponad 200 projektantów z 30 krajów, za co otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów oraz dostąpił niewątpliwego zaszczytu – to jego samochód przejdzie do historii jako pierwsze auto z drukarki 3D.

Local Motors zapewnia, że Strati jest pierwszym na świecie samochodem z drukarki 3D. Jednak chociażby w 2010 roku zaprezentowany został Urbee, który promowany był takim samym hasłem. Firma twierdzi jednak, że w przypadku Urbee drukowane w 3D były tylko panele i dodatki, a całość oparta była na standardowej strukturze. Tymczasem w Strati każda część (pomijając elementy mechaniczne, takie jak silnik czy okablowanie) powstała dzięki drukowi 3D.

Strati druk
Proces drukowania na żywo obserwować mogli zwiedzający IMTS 2014.

Samo wydrukowanie tego rekreacyjnego „buggy” zajmuje zaledwie 44 godziny, a pełen montaż – kolejne trzy dni. W sumie więc na produkcję Strati potrzeba niespełna 5 dób. – „Strati będzie produkowany w naszej mikrofabryce i kierowany przez was” – powiedział John B. Rogers Jr., dyrektor generalny Local Motors. – „Nowy proces przerywa produkcyjny status quo, udowadniając, że samochód może narodzić się w zupełnie inny sposób”.

Strati jazda
Pierwsza przejażdżka wydrukowanym Strati.

Pierwszy wydrukowany Strati jest już w pełni funkcjonalny. Skrót w formie wideo możecie zobaczyć poniżej:

Źródło: Gizmag

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Ciekawe kiedy takie drukarki przywiozą do Gliwic i Tych aby zastąpiły ludzi przy taśmach? Już widzę to w TV. Z fabryki samochodów w Polsce planują zwolnić 3 tysiące ludzi, bo zastąpią ich drukarki 3D
  • avatar
   ArioX
   3
   Tylu kretynów na drogach... Nie dałoby się wydrukować lepszych kierowców?
   • avatar
    Kadzidło
    2
    co to za wyczyn, zeby chociaz kola i opony tez wydrukowalo, a nie tylko karoserie, nawet kierownica nie jest wydrukowana :o
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     jak wydrukuja dzialajacy i naprawde wyjada z drukarki to bedzie cos ...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Faktycznie niesamowity wyczyn przy ktorym 99% roboty odwalila maszyna sterowana komputerem. I nie jest to pierwszy taki samochod, a pierwszy oficjalnie zaprezentowany samochod na potrzeby marketingowe targow jako event sponsorowany by pokazac sie swiatu i zgarnac jeszcze wieksza sumke.
      • avatar
       jkbrenna
       1
       po pirwsze, nie wydrukowali caly samochod, tylko pewne jego czesci i te razem zlozyli z czesciami mechanicznymi,,,,wedlug mnie jest to oszustwem...do produkcji prototypow samochodow calkowicie sie nie nadojacym...
       • avatar
        alb3rt
        -3
        Samochód czy tylko nadwozie? Bo wątpię, że wydrukowali też funkcjonalny silnik, koła, elementy zawieszenia itd.
        • avatar
         Author
         -8
         Nie ciesz sie tak nie ciesz prezesiku dyrektorku bo zara przyjdzie nasz Donald prezydent unii i taki podatek ci dopier że nie będzie niczego a co ty myślisz że ważniejszy od Donalda jesteś albo bez jego pozwoleństwa bedziesz auta drukować?

         Wiec nie ciesz się nie ciesz bo niedługo będzie nowy podatek i ci minka zrzednie.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niedługo będę drukować ludzkie klony podobnie jak Mille Jovovicz w "Piatym Elemencie".
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           ładnie to wygląda (To- bo nigdy nie zastąpi normalnych samochodów) Przy dzisiejszej nagonce na systemy wspomagania kierowcy i Testy NCAP - wydaje się mało prawdopodobne że takowe auta osiągną olbrzymi sukces.