Ciekawostki

Najważniejsze w tym roku chwile dla badaczy Marsa - [AKT] lądowanie udane

przeczytasz w 1 min.

Jeśli chcecie zasiąść przed ekranem i obejrzeć ciekawą audycję w poniedziałkowy wieczór 26 listopada, to może zainteresuje was transmisja z przebiegu lądowania InSight na powierzchni Marsa.

Osoby, które interesują się Marsem można podzielić na trzy kategorie. Tych co na poważnie traktują badania, czyli zapewne naukowców, ale też zapalonych miłośników astronomii i eksploracji planet innych niż Ziemia. Tych co szanują tych pierwszych, ale nie przesadzają z entuzjazmem choć interesują do pewnego stopnia badaniami Czerwonej Planety. I tych, którzy traktują takie działania jako mało istotne, a medialne doniesienia prędzej są dla nich powodem do żartów.

Dzisiejszy wieczór dla wszystkich będzie jednak okazją, by cieszyć się (taką mam nadzieję) z kolejnego sukcesu, który jest wspólnym dziełem naukowców i inżynierów z całego świata. Bardzo ważny wkład w tym przypadku maja Polacy i nie chodzi o jakąś  tam śrubkę, ale ważny element, którego pomyślne działanie zadecyduje w zasadzie o sukcesie połowy badań wnętrza Marsa, które ma przeprowadzić lądownik InSight.

Więcej o polskim krecie i całej misji InSight tuż po lądowaniu czyli parę minut po 21, a tymczasem zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z całego wydarzenia, która będzie dostępna na kanale NASA TV, ale również na YouTube czy Facebooku.


Pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa przesłane przesłane z lądownika poprzez satelity MarCO

Źródło: inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  3
  Wow. Wszystko poszło zgodnie z planem.
  • avatar
   mesjan
   0
   Mam pytanie do osób które bardziej się na tym znają niż ja. Łazik Curiosity zrobił sobie zdjęcie zwane selfie i w tłumaczeniach jakie znajduję w internecie jest to tłumaczone jako zdjęcie zbudowane z wielu zdjęć dzięki czemu wygląda ono jakby zrobiłby je ktoś inny. Wyobrażam sobie wykonanie takiego zdjęcia, jednak nie wyobrażam jak można takie zdjęcie zrobić przy jednym wysięgniku z aparatem/kamerą. Przy dwóch wysięgnikach to proste. Chyba że miał dwa o czym mi nic nie wiadomo albo posiadał jakąś mi nie znaną technikę. Jeśli ktoś wie miło byłoby by mi ktoś w komentarzu napisał.