Ciekawostki

Nie tylko centrum danych Google na zdjęciach Marsa wygląda ciekawie

przeczytasz w 3 min.

Naszła was ochota by pooglądać zdjęcia Marsa tylko nie wiesz gdzie znaleźć te najciekawsze - oto nasz mini poradnik i mały dowcip.

Co można znaleźć na Marsie? Hmm… tak naprawdę wiemy tylko tyle co podpowiadają nam zdjęcia, ewentualnie inne pomiary, na przykład sondy Maven, która po wielu latach obserwacji właśnie potwierdziła występowanie jonów metali w atmosferze Marsa. To jednak temat na dłuższą pogadankę, tymczasem innym metalowym obiektem, który znajdziemy na zdjęciach Marsa jest centrum danych wybudowane przez Google.

Tak, to oczywiście żart - lecz zadano sobie trochę trudu nie tylko, by umieścić na mapach obrazek centrum danych, ale i stosowną przechadzkę po samym centrum w styli Street View. To dowcip, który możemy zrobić nieobeznanemu z internetowymi nowinkami i przede wszystkim z Marsem, znajomemu.

Mars Uśmiech
Na poprawę nastroju - uśmiech prosto z Marsa

Na realnych obrazach Marsa nie znajdziemy centrum danych Google, ale i bez wytworów ludzkiej myśli technicznej jest to planeta ciekawa zwiedzenia z pomocą komputera. Mapy Google prezentujące Marsa to jedna z możliwości. Inną są mapy NASA, które przypominają te googlowe, z tą różnicą, że są tej samej jakości na całej powierzchni - w bazie danych Google zebrano wiele zdjęć o różnych rozdzielczościach, dlatego planeta wygląda jak poszatkowana.

Mars NASA mapa

Mars w skali makro

Powiedziałem, że Mars jest ciekawy. To owszem kwestia gustu, ale też dłuższych poszukiwań. Globalne mapy Czerwonej Planety choć prezentują jej całą powierzchnię, na dłuższą metę faktycznie mogą nie być najciekawsze. Można zobaczyć Olympus Mons, najwyższy wulkan (tzw. tarczowy) w Układzie Słonecznym o wysokości 26 kilometrów - sam krater na jego szczycie ma 3 km głębokości. Najbardziej upstrzony kraterami rejon tej planety nosi nazwę Margaritifer Terra, największy ciemny obszar to z kolei Syrtis Major Planum. Za ten ciemny kolor odpowiadają skały bazaltowe, jest tam też bardzo mało marsjańskiego pyłu, który nadaje charakterystyczny pomarańczowy odcień.


Obraz mozaika złożony ze 100 zdjęć wykonanych sondami Viking

Mars Viking
Zdjęcia Marsa są pokazywane albo w barwach zbliżonych do naturalnych, tylko mocniej nasycone


Ale też w abstrakcyjnych kolorach, co jest wynikiem niestandardowego zestawu filtrów 

I Mars w skali mikro

Nie mam tu na myśli zdjęć mikroskopowych, ale jeśli chcecie mieć namiastkę, to poniżej zbliżenie na marsjański piaseczek. Zdjęcie pokazuje obszar o wymiarach 3,6 x 2,7 cm, a wykonała je kamera łazika Curiosity w 2015 roku.

Piasek na Marsie

Mars kamyczki
Kamyczki na Marsie (po lewej) są bardzo podobne do tych na Ziemi - czujecie się zaskoczeni?

Mars prezentuje się ciekawie również na zbliżeniach wykonanych z orbity. Do najciekawszych zaliczymy te wykonane przez orbitery Viking w latach 70. XX wieku, przez sondę Mars Global Surveyor (wykonane kamerą MOC o rozdzielczości od 1,5 metra do 7,5 km na piksel - łącznie 240 tysięcy zdjęć), Mars Recoinassance Orbiter (wykonane kamerą HiRISE o rozdzielczości nawet 30 cm na piksel z wysokości 300 km - misja trwa nadal), Mars Odyssey (rozdzielczość 18 na piksel - misja trwa nadal) oraz europejskiego Mars Express (kamera HRSC o rozdzielczości maksymalnie 2,5 metra na piksel - misja trwa nadal).

Zdjęcia pokazują widziane z góry - doliny, starorzecza, wydmy, kamieniska, zapadliska i inne powierzchniowe struktury w różnych porach roku. Być może któreś wam przypadnie do gustu i ustawicie je sobie na tapetę.

Mars Curiosity ślady
Ślady pozostawione przez łazik Curiosity w 2013 roku

Mars Nili Fossae
Region Nili Fossae o wyjątkowo różnorodnej powierzchni (fotografia w kolorach nienaturalnych)

Wydmy na Marsie
Wydmy na Marsie

Biblioteka prawie wszystkich zdjęć Marsa

Jeśli ktoś ma ambicję przejrzeć najkompletniejszą galerię zdjęć wykonanych wysłanymi przez człowieka marsjańskie orbitery, to najlepszym miejscem w Internecie jest witryna sondy Mars Odyssey. Na jej podstronie mamy dostęp do katalogu zdjęć Marsa z orbity.

Mars zestawienie wszystkich zdjęć

By dostać się do zdjęć wybieramy jedną z 6 galerii, a potem manipulujemy powiększeniem w okienku z hipsometryczną mapa Marsa. Zdjęcia są symbolizowane przez prostokąty. Narzędziem strzałki należy zaznaczyć zdjęcie, a na dole wyświetlą się pliki, które można obejrzeć lub pobrać.

To zestawienie zdjęć choć najkompletniejsze, jest dość niewygodne w użyciu, dlatego poniżej kilka bezpośrednich linków do galerii z fajnymi fotografiami Marsa.

Źródło: Inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kriswolf
  3
  Ja chciałbym zobaczyć takie zdjęcia ale Księżyca, z pozostałościami misji Apollo.
  • avatar
   HomeAudio
   2
   Tą fotkę:
   http://benczmark.pl/uploads/backend_img/c/newsy/2017-04/KZ/mars-piaseczekd.jpg
   ...to bym raczej sugerował obrócić o 180 stopni ;)
   • avatar
    Adios6293
    -3
    Polecialbym na inna planete :P

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login