Ciekawostki

Masz fotowoltaikę? Prąd tanieje i ty na tym stracisz

przeczytasz w 1 min.

Prosumenci, którzy rozliczają się z energii elektrycznej w systemie net-billingu, mogą mieć powody do zmartwień. Cena energii, na podstawie której wyliczana jest stawka za ich energię, wyraźnie spadła.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały najnowsze informacje na temat rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej RCEm. To na podstawie tej stawki rozliczają się prosumenci, którzy korzystają z systemu net-billingu. Najnowsze wieści nie są dla nich dobre.

Ostatni wzrost cen RCEm odnotowano w styczniu bieżącego roku. Wówczas stawka wynosiła 437,02 zł i był to istotny wzrost ze stawki na poziomie 304,63 zł w grudniu 2023 r. Najnowsze dane, które dotyczą lutego, przyniosły spadek o ponad 100 zł za MWh – najnowsza podana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne stawka wynosi bowiem 324,25 zł.

Jak przypominają dziennikarze serwisu gramwzielone.pl, w sierpniu 2022 r., kiedy ceny energii szybowały, cena RCEm wynosiła nawet ponad 1000 zł/MWh. Spadki na rynku energii wiążą się ze stabilizacją sytuacji w energetyce. Tracą na tym właściciele instalacji, rozliczający się w net-billingu.

Zmienne ceny prądu – problem przy fotowoltaice

Zmienne ceny energii elektrycznej w net-billingu sprawiają, że trudno przewidzieć, jaki będzie zwrot z inwestycji w mikroinstalację. Jeszcze większe wahania cen czekają prosumentów, gdy wprowadzone zostaną ceny godzinowe. Redakcja serwisu gramwzielone.pl  zauważa, że to może wydarzyć się w połowie 2024 r.

Jedyną nadzieją dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych są zmiany w zasadach net-billingu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wstępnie zapowiedziało modernizację zasad. Nie podano jeszcze konkretów, ale wśród informacji, które przekazano przed wyborami, jednym z pomysłów ma być wprowadzenie minimalnej wartości energii, poniżej której nie będzie mogła być ona sprzedawana.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StopKoalicjaDrozyzny
  4
  Polaku obudź się!!! Ryzy zdrajca Tusk ze swoją neo koalicja drożyzny cie oszukał!!
  Wszystko co obiecał ryży w kampanii wyborczej okazało się KŁAMSTWEM!!!
  Miało być paliwo po 5 zł a mamy coraz bliżej 7 zł!! 0 wat na podstawowe produkty żywnościowe przez Tuska i jego koalicje drożyzny zostanie zniesiony 1 Kwietnia!!! Tak to nie będzie prima aprilis i od kwietnia zapłacisz Polaku ponad 100 zł więcej miesięcznie!!!!
  Następne do kasacji będzie wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości tarcza energetyczna od 1 lipca, wiec kolejne 100 zł wypracuje ci miesięcznie z twojego portfela ale to początek bo jak prąd zdrożeje to Polaku zapłacisz więcej za mieszkanie i wszelkiego rodzaju usługi.
  Sprzeciw się koalicji drożyzny ryżego Tuska i zagłosuj na Prawo i Sprawiedliwość już w wyborach do europarlamentu!!! W 2025 zagłosuj na kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski a następnych wyborach parlamentarnych głosuj na Prawo i Sprawiedliwość!!!!
  Dość kłamstw zdrajcy Tuska!!! Polaku odsuń tego ryżego cwanego lisa od władzy raz na zawsze!!!!
  • avatar
   tumoris
   4
   Tanieje? Właśnie dostałem prognozę na ten rok. Z 250 zł mam 400, potem 750
   • avatar
    Noritsu
    -1
    Nie siej paniki. Zakładając, że tzw. "Kowalski" ma jakieś 5kWp i w lutym oddał może ze 200 kWh do sieci to kasa jaką za to zgarnie wyniesie ok. 65 zł. Za stawkę w styczniu dostałby 87 zł. 22 zł raczej mu zbytnio różnicy nie zrobi. Tak więc jak najmniej pchać w kabel, a jak najwięcej zużywać w czasie generacji.