Gry

Masz starego Windowsa? To nie pograsz na Steamie

przeczytasz w 1 min.

Jeśli grasz na Steamie, a na twoim komputerze wciąż znajduje się Windows 7 lub Windows 8, to czym prędzej pomyśl o aktualizacji. Wkrótce otrzymasz komunikat o braku kompatybilności z usługą.

Steam rezygnuje z obsługi Windows 7 i Windows 8

Firma Valve oficjalnie ogłosiła, że czas, w którym systemy Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 są kompatybilne z platformą Steam, dobiega końca. Padła konkretna data: od 1 stycznia 2024 roku nie będzie możliwości logowania się do usługi na komputerach z przestarzałymi „Okienkami”

Steam Windows

Warto być tu jednak świadomym dwóch kwestii. Po pierwsze nie wynika to ze złej woli firmy Valve. Po prostu aktualnie stosowane w Steamie rozwiązania Google również przestaną być obsługiwane w starszych systemach od przyszłego roku, a zabezpieczenia Microsoftu, które Valve zamierza wkrótce włączyć u siebie, można znaleźć tylko w nowszych systemach: od „Dziesiątki” wzwyż. 

#nikogo, czyli kto jeszcze korzysta z Windows 7?

Po drugie – i wydaje się: znacznie istotniejsze – zmiana ta dotknie naprawdę niewielu graczy. Z oficjalnych statystyk wynika mianowicie, że systemy Windows 7 i Windows 8 znajdują się na komputerach mniej niż 2 proc. wszystkich użytkowników Steama (a samą „Siódemkę” ma zaledwie 0,09 proc.). To nie dziwi – choćby ze względu na fakt, że wiele nowych gry wymagają nowszych systemów do prawidłowego działania. 

Warto też przypomnieć, że sam Microsoft już w styczniu tego roku oficjalnie zakończył wsparcie dla systemów Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1, więc korzystanie z nich i tak nie jest zalecane. Rok 2023 to już najwyższy czas na aktualizację. 

Źródło: Steam, PC Gamer

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  9
  Jak na tej platformie Steam jest dziesiątki tysięcy gier kompatybilnych z W7, zwyczajne lenistwo firmy, czyli jak mi Steam zablokuje odpalanie Tomb Raidera 2013 na W7 na kupionej licencji, to rozumiem że będę musiał go "zcrackować" żeby w niego grać xd?


  następna rzecz absurdalna to google podało informacje że 12% użytkowników W7 używa chroma (podobna liczba jest z W11), i pomimo tego odcięli aktualizacje, czyli bardziej się liczy podlizywanie micro$oftowi niż bezpieczeństwo użytkowników
  • avatar
   stanczyk
   4
   Niewolnikom się we łbach przewraca.
   Trzeba nadzorcę i bata. Przypominam.
   Win11, auta na bateryjkę, robaki w korycie, zero podróżowania. I spokój mi ma tu być.

   Oczywiście lepszego sortu to nie dotyczy

   Tak sobię kpię. W imię obrony demokracji ??? :P
   • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    1
    na steama i tak krzywo patrzyłem praktycznie od samego początku. niech się wypchają. na szczęście niewiele tam kupiłem.
    • avatar
     celorum
     1
     Pieniądze wzięli za gry, więc to ich za. obowiązek, a nie łaska udostępniać je pod windows 7. Albo niech oddają pieniądze.
     • avatar
      Smuga
      1
      Co to kogo obchodzi? A no tak - całą masę zidiociałych pieniaczy którzy podnieśli by larum jakby tylko dowiedzieli się, że MS porzuca wsparcie wsparcie Windowsa 3.11 gdyby z jakiegoś powodu jeszcze je utrzymywali.
      • avatar
       sadys
       1
       i tutaj okazuje sie GOG jest duzo lepsza i przyjazniejsza platforma.
       • avatar
        levusek1992
        -6
        I bardzo dobrze. 10 do fajny system, który godnie zastąpił 7.