Foto

512 GB wciśnięte na kartę pamięci mikroSD

przeczytasz w 1 min.

Produkt zapowiedziany przez Microdia na Computexie

Microdia 512 GB

Upały w ostatnich dniach sprawiły, że prawie umknęła nam zapowiedź nowego produktu firmy Microdia podczas targów Computex. Chodzi o nośnik mikroSD, którego pojemność wynosi aż 512 GB. To tyle samo co najpojemniejszakarta pamięci SanDisk, ale ten produkt jest dostępny w dużym rozmiarze SDXC. Rosnąca pojemność kart microSDXC i SDXC sprawia, że osiągnięcie teoretycznego limitu 2TB nastąpi wcześniej niż spodziewaliśmy się jeszcze kilka lat temu.

Tworzenie tak pojemnych kart może wydawać się niepotrzebne, ale z czasem i w miarę rozwoju technologii dostrzeżemy, że 512 GB wcale nie musi być bezsensowne. Najpojemniejsze szeroko dostępne w sklepach karty microSD o pojemności 128 GB również wydają się przesadnie pojemne, ale test LG G4 i duża liczba zdjęć w formacie DNG przekonały jak szybko zapełnić wewnętrzną pamięć smartfona. Oczywiście 512 GB pozwoliłoby w przypadku LG G4 zapisać ponad 17 tysięcy par JPG+DNG. Na razie 128 GB, a nawet 64 GB spokojnie wystarczą na bardzo długo dla zapalonego mobilnego fotografa.

Karta Microdia Xtra Elite zgodna jest ze standardem UHS-II i klasą prędkości U3, choć producent na opakowaniu zapewnia, że właściwa jej wydajność dla zapisu/odczytu wyniesie 300 MB/s. Trzeba pamiętać, że dla osiągnięcia takiej wydajności konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego aparatu cyfrowego jak i czytnika. Cena karty wyniesie około 1000 dolarów, ale z pewnością kiedyś będzie to tani produkt. Obecnie karty microSDXC 128 GB można kupić już za mniej niż 300 zł co oczywiście nadal jest ogromną kwotą, ale pamiętajcie jak ciężki żywot miał entuzjasta fotografii ponad 10 lat temu, gdy taki wydatek był czymś obowiązkowym.

Źródło: Microdia, petapixel

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  madxmas
  23
  Szacunek!
  • avatar
   .Alx.
   11
   No i nadszedł dzień w którym pojemność kart pamięci wzrosła MILION krotnie !

   Pamiętam karty z lat '90 tych o pojemności 0,5, 1, 2 i "aż" 4 MB.
   To się nazywa postęp !
   • avatar
    Vatharian
    8
    Ja mam kartę pamięci firmy AMD o pojemności 4MB, wkładaną jeszcze na PCMCIA: http://pokazywarka.pl/cym9w4/
    • avatar
     Atak-Snajpera
     8
     Karta wielkości paznokcia a pudełko dali jak na 1000 sztuk ;) Fuck logic! Transportujmy powietrze!
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Szczerze to przestałem się już podniecać tym że rośnie pojemność dysków, pamięci, więcej rdzeni w telefonach, pc, laptopach itd, więcej pikseli w grach, filmach 4K, 8K, 12K, 16K, 32K itd.
      Za 10 lat pokażą kartę microsd z 512, ale terabajtów a za kolejne 10 lat petabajtów. I co z tego, rozwój jak rozwój, który ma na celu wyciągnięcie z nas jak najwięcej pieniędzy na pierdoły, które nie mają znaczenia w życiu!
      Są ważniejsze sprawy dla ludzi niż ''gadżety'' Głód na świecie, brak dostępu do wody pitnej dla coraz większej ilości ludzi, zatrute środowisko, wojny, terroryzm, masakry dokonywane przez państwo islamskie itd.
      Wystarczy jeden większy wybuch na słońcu i cała elektronika stanie się bezużyteczna na całe dziesięciolecia! I komu wtedy będą potrzebne ''gadżety''? Nikomu!!! One nas nie nakarmią!!!
      • avatar
       UKBIB2012
       2
       to teraz jeszcze baterie co dadzą radę zapełnić całość pamięci w 4k 50p , i będzie można nurkować z potrójną butlą bez pauzy z półtorej godzinki...
       • avatar
        tomx1989
        1
        Jeszcze trochę i karty MicroSD dogonią pojemnością i osiągami SSD na SATA3 :)
        • avatar
         wojciechoslaw
         -6
         mikroSD to jakaś nowa karta?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Łe tam, czekam na 1 tera >.
          • avatar
           piotr7543
           0
           Ach pamiętam moją pierwszą kartę pamięci o pojemności 64MB...
           • avatar
            misiek12_sdz
            0
            Ja pamiętam jak na starym Olympusie przesiadłem się z 16MB na 128MB. Szok, ponad 100 zdjęć na raz można było cyknąć. A teraz 64GB w telefonie i po 2 miesiącach magicznie brakło miejsca.
            • avatar
             bandan
             0
             Poprawcie to Mikro, bo aż wykręca na boki jak się na to patrzy. to skandaliczny błąd.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Cóż.... sens takich kart staje się jeszcze bardziej widoczny jak ściągniemy smartphonowe klapki na oczach. Dobra lustrzanka też lubi duże i szybkie karty.