Konsole do gier

Wniosek patentowy Microsoftu na podglądanie użytkowników kamerami czy nie łamią licencji

przeczytasz w 2 min.

Microsoft chce inwigilować?

microsoft technologia licencja podglądanie inwigilacja logo

W ubiegłym roku firma Microsoft złożyła wniosek o przyznanie patentu na nietypowe rozwiązanie. Jego głównym zamierzeniem jest określenie za pomocą kamer lub innych konstrukcji rejestrujących, liczby osób oglądającej w danej chwili film lub inne materiały objęte licencjami. W przypadku wykrycia nieprawidłowości odtwarzanie ma być bezwzględnie przerywane.

Gigant z Redmond już nie raz potrafił zaskakiwać, tym razem jednak na nieco innej płaszczyźnie niż byśmy się tego spodziewali. Wniosek patentowy na nową technologię Microsoft złożył w kwietniu 2011 roku, jednak dopiero teraz całą sprawą zainteresowały się media.

Idea działania jest dosyć prosta, użytkownicy oglądający różnego rodzaju treści jak filmy, gry czy inne treści audiowizualne, będą kontrolowani. Nie ważne skąd pochodzi dana treść, czy to będzie nośnik USB, płyta CD/DVD/Blu-Ray czy nawet strumieniowanie z internetu. Firma Microsoft przyjrzy się tobie i osobom, z którymi oglądasz dany materiał, bardzo dokładnie.

Czujnik konsumenta, o którym nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, prócz tego, że może nim być kamera internetowa, Kinect i inne urządzenia rejestrujące zawarte w komputerze, konsoli czy też telewizorze. Takie urządzenie ma skrupulatnie sprawdzać, kto, ile osób, ile razy i jaki jest jego wiek , a następnie sprawdzać w warunkach licencji na dany materiał audiowizualny, czy oglądające go osoby nie łamią licencji.

microsoft tablet widndows 8 licencja inwigilacja

We wniosku czytamy, że jeżeli dany film ogląda kilka osób, a licencja przewiduje, że może oglądać tylko jedna, odtwarzanie filmu zostanie przerwane, a nawet może się w ogóle nie rozpocząć. Jeżeli materiał ogląda 5 osób, a licencja przewiduje maksymalnie trzy osoby, to również odtwarzanie miałoby zostać przerwane, technologia będzie jednak mogła w takich sytuacjach zaoferować dokupienie odpowiednich licencji np. dla pozostałych dwóch osób, aby mogły one bez przeszkód wziąć udział w seansie filmu. Pamiętajmy jednak, że nie o same filmy tu chodzi, ale również i o muzykę, gry czy inne, bliżej nieokreślone materiały audiowizualne.

Technologia ma oferować możliwość zliczania, ile razy odbiorcy zasiądą do seansu, o ile licencja będzie nakładała maksymalną liczbę odtworzeń danego utworu. Dla przykładu, jeżeli dany materiał zezwala na 7 odtworzeń, to jeżeli osoba wypożyczająca daną treść odtworzy ją sześć razy, a inna osoba tylko raz, to następne odtworzenia nie będą już możliwe, bez wykupienia licencji.

Należy również dodać, że technologia będzie również wykrywała osoby niepełnoletnie. Jeżeli do seansu materiałów dla osób pełnoletnich zasiądzie osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia, seans się nie rozpocznie. Jeżeli w gronie wielu osób oglądających materiał dla pełnoletnich widzów, znajdzie się chociaż jeden niepełnoletni odtwarzanie zostanie przerwane.

microsoft inwigilacja licencja postanowienie kamera

Na tym jednak zastosowania nowego „ustrojstwa” Microsoftu się nie kończą, wszystkie dodatkowe jego funkcje będą zależały od potrzeb dystrybutorów i wydawców.

Od chwili wyjścia na jaw treści wniosku patentowego nie milkną komentarze zażenowanych użytkowników, martwiących się o swoją prywatność. Wielu z nich deklaruje zdecydowany sprzeciw nowej technologii Microsoftu, wśród nich są i tacy, zadający pytania „Quo Vadis Microsoft”, „najpierw Windows 8, teraz inwigilacja”. Niektórzy wskazują na powolną, ale systematyczną realizację wizji Orwella.

Źródło: Appft.uspto.gov, eurogamer, heise.de, rmf24

Strefa Windows 8

Komentarze

98
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  35
  Heh, pytanie ile będzie musiał mi zapłacić microsyf za to że udzielę mu licencji na oglądanie mojej facjaty, za pomocą tej technologii.
  • avatar
   Chiny_X
   35
   Gry na linuks zaczną działać = ciau M$
   • avatar
    Konto usunięte
    23
    Niech jeszcze wprowadzą licencję na włączanie kupionego sprzętu od nich, kupisz takiego xboxa, a tu informacja że możesz go włączyć 100 razy a później płać dodatkową kasę, a i jeszcze jak kolega będzie chciał z tobą pograć to też na niego będziesz musiał wykupić licencje.

    Od nadmiaru gotówki chyba się im już za bardzo w głowach poprzewracało.
    • avatar
     Konto usunięte
     21
     Ach ta ludzka chciwość która nie zna granic.
     • avatar
      Konto usunięte
      14
      Swoją drogą chcą zrobić ekran powitalny w Windows Media Player?

      1. "Teraz wszyscy oglądający siadają przed komputerem"
      2. Weryfikowanie licencji
      3. Weryfikowanie oglądających
      4. ERROR
      5. Następuje przerwanie oglądania ...

      "Dokup licencję twarzową, za jedyne $150,99/facjata"

      Idioci, ja już teraz zaklejam kamerkę i odklejam jak potrzebuję ...
      • avatar
       Skaza
       10

       Nie w moim domu.

       Jeśli nie będzie innego wyjścia, wybiorę inne oprogramowanie, innego producenta. Ale nie zgadzam się na takie rozwiązanie, ani teraz, ani w przyszłości. I powiem szczerze, że krew mnie zalewa, gdy widzę takie pomysły...

       Chyba łatwiej przyjdzie mi decyzja o rezygnacji z użytkowania tak chronionych mediów, niż świadomość, że jestem podglądany za moje własne pieniądze.

       Bowiem jeśli kupuję film, to BĘDĘ oglądał kiedy najdzie mnie ochota. Z kim zechcę i tyle razy, ile zapragnę. Natomiast jeśli wydawcy, dystrybutorzy i inne pijawki mają z tym problem... To może rzeczywiście nie warto tego kupować ?

       To nie jest technologia rozwijana dla ludzi, ale przeciwko ludziom, bowiem nie sposób inaczej interpretować tak szybkiego rozwoju pomysłów i technik mających na celu śledzenie, inwigilację ludzi.

       • avatar
        syrian
        7
        Ci co to wymyślili niech swoim żonom po montują kamerki w cip..ch żeby wiedzieli czy właściwy ku..s pcha sie do nory ....

        sorry za słownictwo ale tylko na to zasługują takie pomysły
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Gdyby dzisiaj był prima aprilis dałbym benchmarkowi "łapkę w górę", ponieważ nie jest daję microsoftowi łapkę w dół. Ciężko nawet skomentować ten artykuł, w głowach im się pierd...
         • avatar
          sethendral
          3
          Strona główna Benchmarka wygląda jakby były tu same poradniki do Windy 8, tylko z dopiskiem "benchmark.pl", a miedzy nimi informacje, które pogrążają produkt tak bardzo przez serwis reklamowany. Gdzie tu logika?
          • avatar
           Konto usunięte
           3
           Czas przesiąść się na linuxa!
           • avatar
            zgf1a
            2
            Na szczescie aby sciagnac torrenta kamerki nie potrzeba ;)
            • avatar
             Veeon
             2
             Microsoft wstydź się!
             • avatar
              Konto usunięte
              2
              śmiech na sali...
              • avatar
               Konto usunięte
               2
               a to świntuch ten Majkrosoft ;)
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                Hymmm cóż trzeba będzie się chyba przeprosić z Windows XP albo nawet 98SE:)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 Coraz częściej przez pieniądze i owczy pęd koncernów do nich "nowe technologie" stają się uciążliwe i szkodliwe zamiast pożyteczne i innowacyjne. Jednym słowem, takie pomysły nie zasługują nawet na to aby o nich pisać.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Ci ludzie z Redmond musieli sobie coś dobrze zaprawić bo nie wierze że trzeba być tak żałosnym - masakra.
                  Nikomu bym nie dał oglądać publicznie mojego biurka a tym bardziej tego co robię przy komputerze.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   Gabe Nevell z Valve już to przewidział, dlatego intensywnie stara się promować swoją usługę na inne platformy, w tym Linuxa. Dzięki takim gigantom przemysłu rozrywkowego może się trochę ukrócić rozpasanie Microsoftu. BTW. Kamerkę zaklejcie lub tak jak ja podłączajcie do kompa tylko na czas rozmowy przez skype i tyle. Nie ma co się przejmować baranami :)
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    MS, Google, FB - Hamburgerianie wciąż mają mało danych! A apetyt rośnie :]
                    Do czego to doszło, żeby już patentować nowe techniki szpiegowskie. Sic!
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     Normalny bezsens. Microsoft chyba ostatnio wziął sobie za punkt honoru wkur*****e użytkowników. Przecież to najdebilniejszy pomysł z jakim się zetknąłem. Życzę im jak najgorzej, jeśli takimi durnowactwami się mają zajmować. Poza tym jak niby do jasnej anielki on ma zweryfikować poprzez kamerę, czy ja posiadam odpowiedni wiek do obejrzenia tego filmu? O,o" A co do tej liczby osób to co jeśli ktoś mi wejdzie do pokoju? Nagle kamera obczai 2ie osoby, a licencja na jedną i co? I wielki napis, "ZAPŁAĆ WIĘCEJ SZMALCU TO CI WŁĄCZYMY Z POWROTEM!". Jedno z większych chamstw z jakim się spotkałem w stosunku do użytkownika, takiej kontroli to nawet kurna za PRL-u nie było!
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      1
                      A ja myślę, że M$ musiał to opatentować, bo inaczej opatentowałby to Apple :) :)
                      • avatar
                       Tiamat
                       1
                       "Nie ważne skąd pochodzi dana treść..."

                       Panie Damianie, nieważne - piszemy łącznie.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        1
                        Filmy porno odtwarzane tylko bez ubrania ...
                        • avatar
                         Dragonik
                         0
                         Do tego trzeba mieć kamerkę a jak ja nie mam to mi nic nie zrobią. No bo nie zmuszą mnie do kupienia kamerki przecież:)
                         • avatar
                          krzysiek
                          0
                          Co to znaczy pracuje?
                          Masz office pod linuxa? Nie. Jest OO czy libre office ale to nie to samo - w korporacjach ważna jest 100% kompatybilność a te pakiety tego nie zapewniają.

                          Masz AutoCada? Oraz wszelkie inne oprogramowanie dla inżunierów architektów? Nie.

                          Jest oprogramowanie dla grafików czy DTP? Nie ma.

                          Są programy spedycyjne, księgowe, magazynowe? Nie ma.

                          Nie ma praktycznie zadnego PROFESJONALNEGO oprogramowania na linuxa. I prosze nie pisz mi o gimpie, freecad'zie czy innego tego typu sofcie. Nie mam nic przeciwko linuxowi i było by bardzo dobrze gdyby urósł w siłę ale to jest niemożliwe bez wsparacia albo branży gier (samo valve to zdecydowanie za mało) albo producentów profesjonalnego softu.
                          A na chwilę obecną linux nie nadaje sie do niczego.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Przypominam sobie jak ktoś kiedyś pisał o tym, że aby ukrócić piractwo należy zastosować takie zasady aby używanie legalnych treści było tak wygodne i tanie jak zadzwonienie z samochodu pod blokiem do kolegi choć można wysiąść i zadzwonić domofonem. Czy to jest takie trudne do skumania dla tych debili z korporacji??? Czy tak trudno im zrozumieć, że utrudniając życie uczciwemu człowiekowi robią zeń pirata? Nie wyobrażam sobie dziś, że chcąc zagrać w grę pakuję fizyczny nośnik do napędu, nie wyobrażam sobie, że chcąc obejrzeć film ze znajomymi dokupuję jakąś licencję!!! Ku`wa! A chcąc posłuchać muzyki mam kupić cd a potem to ripować do mp3???
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            A co jak ktoś niema kamerki???
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Dobrze ze Microsoft nie produkuje kibli bo zamiast salonu bylby jeden wielki sracz z wydzielonymi kiblami i mogliby nam do duby zagladac czy za duzo nie sramy i czy stolec jest prawidlowy
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ciekawe co Kinetic powie o tym :?
                              http://www.obrazky.pl/292
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Mikrosyf zaczyna mnie coraz bardziej drażnić swoją 'innowacyjnością'. Ale cieszy mnie fakt, że konsoli brak :)
                               • avatar
                                radomiak.wojtek
                                0
                                A mi tam nic nie grozi, bo nie mam kamerki :D
                                • avatar
                                 miedzianek
                                 0
                                 No dobra,ale nikt nie podszedl od drugiej strony-nawet kamerka,5 osob przed ekranem,dzieci i pies z kotem obejrza film jesli...nie beda mieli internetu:D no bo jak 'urzadzenie' bedzie wiedzialo,czy np licencja jest wykupiona na dodatkowe osoby? A jesli napisza program to...hmm...no tak,moze byc tak,ze bez internwtu-nawet z licencja-nie odpalimy niektorych rzecy...strach:O
                                 • avatar
                                  Geralt57
                                  0
                                  Podziękujmy za to "Starszym bratom w wierze" - to oni są tak NIENASYCENI. Kto chce ten znajdzie to, o czym mówię.
                                  • avatar
                                   sirius98
                                   0
                                   Głupota i chciwość Microsoftu nie zna granic. Dobrze że korzystam z linux'a.
                                   • avatar
                                    eninede
                                    0
                                    SAY WHAT?
                                    Ze niby juz nie bedzie mozna ogladac wspolnie z dziewczyna filmu?Walki pudziana (w PPV) z kumplami przy piwku?
                                    "ZENUA" lub jak kto woli zenada!
                                    O ile jeszcze, POWTORZE -o ile jeszcze- MS tego nie robi to czy nie wystarczyloby wniesc o pozwolenie lub opatentowanie metody pozwalajacej na monitorowaniu przez system uruchamianych przez uzytkownika plikow?
                                    Czy nie idzie to w zlym kierunku?Kto zagwarantuje mi, ze nagranie z kamery -wyciagniete z kontekstu zdarzenia nie bedzie uzyte przeciwko mnie?
                                    Sam jestem zwolennikiem przestrzegania prawa, zdarza sie jednak, ze czasem wykonam cos niezgodnie z obowiazujacymi regulami.Nie mialbym jednak nic przeciwko, gdyby np mozliwosc popelnienia wykroczenia zostala w jakis sposob zablokowana lub ograniczona.
                                    Na dobra sprawe jaki tego sens jesli kamere mozna zaslonic, czy jej po prostu nie podlaczyc????
                                    Nasuwa sie na mysl, jedynie to, ze ktos chce nas ... skatalogowac :S :D
                                    "FUTURE IS NOW!"... SO I'M NOW - SCARED!!! WHATEVER :D
                                    • avatar
                                     Robcio5551
                                     0
                                     A jak ktoś nie ma kamerki internetowej? Gdyby w microsofcie dali takie rejestrowanie które sprawdza co robisz itp. to byłby proces w menadżerze zadań włączony którego szłoby wyłączyć :)
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Trudno powiedzieć, czy się śmiać, czy płakać. Pomysł genialnie debilny. Siedzę przed kompem, odpalam np. muzę, za plecami na ścianie wielki plakat np. jakieś kapeli albo fotka ładnej kobiety, licencja drze ryja żebym dopłacił. Tak, plakat za słuchanie muzy też niech płaci. Litości. Był taki sprytny film "Eagle eye" i tam ciekawie pokazali inwigilację. A może pewne mechanizmy już działają a my o tym nie wiemy.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       nie ma takiej opcji ponieważ jest to naruszenie prywatności... nie wierze w to że coś takiego przejdzie...
                                       • avatar
                                        Enkaliv
                                        0
                                        Dlatego ja zawsze, gdy nie używam kamery lub mikrofonu, odłączam je od USB. Wtedy to oni mogą mnie obserwować przez stacje dyskietek. :D
                                        • avatar
                                         Bobi48
                                         0
                                         To jest początek zniewolenia ludzkości przez korporacje !!
                                         • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          filmy na blu kupuje, muzyka z youtube, programy freeware, mam w dupie MS i ich patenty. Jak bedzie trzeba to i na linuxa sie przesiade.


                                          @astonmartin, racja eagle eye to swietnie przedstawial, polecam do tego international i odrazu wiemy co sie dzieje na swiecie
                                          • avatar
                                           Terrorek
                                           0
                                           Padłem jak to przeczytałem.. banda skonczaonych idiotow.. jakby mieli jakas konkurencie ( linux ssie ) to bym nie kozystal z windowsa ;)
                                           • avatar
                                            Fenio
                                            0
                                            Za niedługo film "1984" trzeba będzie nazywać dokumentalnym. Orwell świetnie przewidział do czego zmierzają elity.
                                            • avatar
                                             _Crypt_
                                             0
                                             Nie ma sie co martwic - zycze powodzenia M$ we wprowadzeniu tego w UE. Co jak co, ale UE to nie stany - tu ich chore patenty nie dzialaja jak tam, o czym M$ juz sie jakis czas temu przekonal.
                                             • avatar
                                              iras584
                                              0
                                              "Chcesz powiedzieć, że MS Office zapewnia 100% kompatybilności w stosunku do swoich różnych wersji?"
                                              Tak, zapewnia taką kompatybilność. Sprawdzone w praktyce, w pracy, niezliczoną ilość razy.
                                              W przeciwieństwie do openoffice, libreoffice i neooffice, z których miałem nieprzyjemność korzystać.

                                              "...odpowiedź oczywista: nie."
                                              Ja tu nic oczywistego nie widzę. Poproszę argumenty za Twoim "nie".

                                              ""A na chwilę obecną linux nie nadaje sie do niczego."
                                              Dalszą dyskusję przy takim nastawieniu uważam za bezsensowną. EOT."
                                              Nastawienie Ci nie odpowiada?
                                              Generalnie właśnie do niczego się nie nadaje. Profesjonalnych programów na niego nie ma, pograć też nie pogram w to co chcę. Bałbym się nawet pod nim magisterkę napisać, bo przyjdzie co do czego to office w punkcie ksero nie będzie mógł doca otworzyć lub wszystko się rozjedzie. Dobry jest jedynie na urządzenia indywidualne, np. routery lub do zabawy (Czyt. nie szkoda Ci czasu, zainstaluj sobie linuxa).
                                              • avatar
                                               Szymon331
                                               0
                                               TO chyba jakiś żart?
                                               • avatar
                                                kitamo
                                                0
                                                Kupujesz licencje na jedna osobe, robisz sobie zdjecie kamerka a nastepnie niczym w filmach sensacyjnych przyklejasz przed kamerka i gotowe ;) mozna ogladac z polowa osiedla :D
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 Jak to dobrze, że kamerka leży w szafie i nie podłączam jej bez potrzeby ;]
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Lepiej zeby wieczorami tego nie wlaczali bo moga sie nie milo zaskoczyc ;)