Oprogramowanie

Microsoft licencjonuje Adobe Flash dla urządzeń mobilnych

przeczytasz w 0 min.

Użytkowników Windows Mobile na pewno ucieszy fakt, że Microsoft rozpoczął licencjonowanie Adobe Flash, a także oprogramowania Adobe Reader LE przeznaczonego dla mobilnych aplikacji. Przeglądarka Adobe Flash Lite 2.1 jest już dostępna na stronie Adobe dla urządzeń wyposażonych w systemy Symbian i Windows Mobile 5 łącznie ze smartphone’ami. Jednak nie wszystko jest takie piękne jak się wydaje.

Aplikacje Flash zaprojektowane dla konkretnych urządzeń mogą być uruchamiane za pomocą przeglądarki Flash Lite 2.1, ale twórcy stron nie mają możliwości projektowania animacji flash, które da się oglądać na mobilnych urządzeniach przy wykorzystaniu Internet Explorera. Microsoft zdecydował się licencjonować wtyczkę Adobe Flash Lite 3.x dla Internet Explorera, która pozwoli użytkownikom systemu Windows Mobile oglądać strony z animacjami flash.


Może to być sporym zaskoczeniem dla niektórych, ponieważ Microsoft od jakiegoś czasu powoli promował swoje własne rozwiązanie dla animacji wektorowej znane jako Silverlight, aby konkurować z ofertą Adobe Flash. Jednakże wygląda na to, że Microsoftowi jest jak najbardziej na rękę, aby podążać tym tropem i tym samym uniknąć pozwów za monopolistyczne zagrania.

Microsoft licencjonuje także Adobe Reader LE, który pozwala na odczytywanie plików pdf na przenośnych urządzeniach. Adobe Reader LE umożliwia przeglądanie pdfów ze stron internetowych i email zapewniając lepszą obsługę przez przeglądarkę i system niż ma to miejsce w przypadku aplikacji firm trzecich, które działają w tle.


Jak podaje Adobe, Microsoft sprzedał ponad 11 milionów licencji na Windows Moble w roku rozliczeniowym 2007 i przewiduje, że w 2008 sprzeda ich aż 20 milionów. Dlatego też w dalszej perspektywie porozumienie z Adobe przyniesie korzyści nie tylko gigantowi z Redmond, ale także twórcy przeglądarki do PDFów.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login