Oprogramowanie

Dlaczego Office Online zmienia nazwę na… Office?

przeczytasz w 1 min.

Pakiet Office Online w niedalekiej przyszłości zostanie przemianowany przez Microsoft na – po prostu – Office. Wymazanie słowa „online” nie jest przypadkowe. Co się za tym kryje?

Kilka tygodni temu Microsoft zaprezentował Fluid Framework – rozwiązanie, które zmienić ma nasze myślenie o samodzielnej, jak i wspólnej pracy przy dokumentach z pakietu Office. Założenie jest takie, że to nie program jest rdzeniem, ale właśnie sam dokument. To właśnie dlatego MS Office Online będzie nazwany po prostu MS Office.

Fluid Framework sprawić ma, że zmiany wprowadzane w dokumencie będą widoczne niemal w czasie rzeczywistym u każdego użytkownika na każdym urządzeniu. To, czy korzysta z klasycznego programu Word, edytora przeznaczonego na smartfony czy właśnie przeglądarkowej wersji, nie będzie miało żadnego znaczenia, a i funkcjonalność ma być dokładnie taka sama. Podkreślanie, że Office jest Online, przestaje mieć więc sens.

Office Online zmienia się w Office, Word Online – w Word, a Excel Online – w Excel itd. Czy nie będzie to mylące? Z pewnością może takie być, dlatego też w różnych miejscach mogą pojawiać się dopiski w stylu „for the web”, ale nie będą one częścią oficjalnego nazewnictwa (podobnie jak „for Android” czy „for Windows”).

„Office jest dzisiaj rozwiązaniem, które obejmuje platformy i urządzenia połączone w chmurze, a sieć jest tego kluczowym elementem – napisał na blogu Bill Doll, Senior Product Marketing Officer w Microsofcie. – Ta zmiana nazwy odzwierciedla nasze zaangażowanie w zapewnianie najlepszego doświadczenia, niezależnie od platformy czy urządzenia […] oraz miejsca, w którym chce się pracować”.

Źródło: Microsoft Tech Community, The Verge

Warto zobaczyć również:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kamil112234
  1
  Wersja Microsoft Office 2019 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm, licencja 1-stanowiskowa, wieczysta na Morele 999zł, komputronik 1149zł a Libre Office za darmo... Mogliby zrobić coś na zasadzie wersji - basic, standard, pro z okrojonymi funkcjami. Bo po co zwykłemu Kowalskiemu możliwość pracy wielu osób na 1 dokumencie czy makra.
  • avatar
   KENJI512
   0
   Bo ludzie nie byli głupi i kupowali zwykłe officy z nielimitowanym dostępem, a nie roczną subskrypcją... To nie, trzeba zamieszanie wprowadzić, a nóż się jakiś niedoinformowany trafi i kupi z subskrypcją... Masakra, Micro$oft...
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    MS Office jest po prostu drogie. nie wiem skąd oni takie ceny biorą, przy tak masowej sprzedaży. Dlatego też ja postawiłem na programy stacjonarne typu Libre Office, które na produkcie microsoftu wymusiły otwartość formatów. do pracy na webie też są narzędzia od różnych dostawców.

    praca jednoczesna wielu osób nad jednym dokumentem? przy składzie ma to sens, przy normalnym tworzeniu dokumentów jest to bardziej ciekawostka, tutaj wystarczy opcja blokowania zmian przez inne osoby.

    to że MS rezygnuje ze słowa online, ma sens. do tej pory wersja online miała okrojony zakres funkcji w porównaniu do wersji stacjonarnej. jeśli funkcjonalność zostaje wyrównana, to 'online' przestaje mieć znaczenie.

    swoim skromnym zdaniem mam nadzieję na szybszy rozwój pakietu libreoffice :)
    • avatar
     Bywalec2
     0
     Zastanawiam się czy obsługa makr w Office Online będzie dodana.