• benchmark.pl
 • Foto
 • Microsoft mówi „nie” długim, trzęsącym się filmikom - i ma alternatywę
Foto

Microsoft mówi „nie” długim, trzęsącym się filmikom - i ma alternatywę

przeczytasz w 1 min.

Oto narzędzie pozwalające na przetworzenie długich nudnych filmów z perspektywy pierwszej osoby w płynne sekwencje „hyperlapse”.

Kamera wyczyn

Coraz częściej spotkać można różnego typu wyczynowców – począwszy od rowerzystów, przez spadochroniarzy a na osobach uprawiających wspinaczkę górską kończąc – którzy swoje poczynania rejestrują za pomocą przypiętych do kasku kamer sportowych typu GoPro. Oczywistym jest jednak, że nikt nie chce siedzieć oglądając godzinę jak wchodzisz i schodzisz, dlatego też wielu decyduje się na przyspieszanie filmików. Niestety często prowadzi to do tego, że materiał zupełnie nie nadaje się do oglądania. Pomysł na to, jak to zmienić, mają inżynierowie grupy Microsoft Research. 

Najnowszy projekt grupy Microsoft Research koncentruje się na tym, by udostępnić narzędzie pozwalające na przetworzenie długich nudnych filmów z perspektywy pierwszej osoby w płynne sekwencje „hyperlapse” odtwarzające materiał z 10-krotnym przyspieszeniem. Jednocześnie inżynierowie chcą wyeliminować największy problem tego typu produkcji – trzęsący się obraz. W rezultacie więc nikomu nie powinno zbierać się na wymioty, nawet pomimo wyjątkowo szybkiej akcji.

Nad narzędziem – które ma być finalnie windowsową aplikacją – pracują Johannes Kopf, Michael Cohen oraz Richard Szeliski. Ich pomysł wcale nie jest aż tak skomplikowany – całość polega na analizie pierwszoosobowego filmu przez szereg algorytmów, aby na podstawie wyników stworzyć nową, znacznie mniej „wyboistą” ścieżkę kamery.

Choć z opisu mogłoby się wydawać, że jest to tylko nieco wzbogacona wersja stabilizatora obrazu, inżynierowie z Microsoft Research zapewniają, że byłoby to duże niedopowiedzenie. Narzędzie Amerykanów rekonstruuje bowiem scenerię tworząc mapę głębi. Dzięki temu odpowiedni algorytm jest w stanie zmodyfikować nieco pierwotną perspektywę (to znaczy przenieść punkt widzenia) tak, aby cały film był jak najbardziej spójny i harmonijny.

Podobne rozwiązanie ma już między innymi Adobe, ale Microsoft zapewnia, że jego narzędzie będzie miało lepsze rezultaty. Poza tym wciąż pozostaje nadzieja, że aplikacja zostanie udostępniana za darmo. Na szczegóły będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Na razie jednak polecamy obejrzeć dwa filmiki tłumaczące zasadę działania tego rozwiązania:

Źródło: TechCrunch

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baca130
  26
  Ciekawe rozwiązanie :)
  • avatar
   webster58
   5
   WOW. Naprawdę mi się to podoba, sam używam GoPro i denerwują mnie wszystkie takie przyśpieszone filmiki, często eksperymentuję ze mieniącą się prędkością odtwarzania filmu, ale nie są to doskonałe efekty. Chętnie skorzystam... Mam nadzieję, że udostępnią za darmo podobnie jak narzędzia do panoram, ale potrzebuję wiedzieć jedną rzecz. Jak się nazywa rozwiązanie firmy Adobe, o którym mówi autor?
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Niech lepiej zrobia system kopania pradem jak ktos nagrywa filmy wertykalnie iphonem.
    • avatar
     Martines
     3
     A mechaniczny stabilizator to już nie wystarczy?

     A działa mniej więcej tak: ;)
     http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QC5ux8KF4PI
     • avatar
      xue9999
      2
      Moim skromnym zdaniem to jest rewelacyjne.
      • avatar
       wdowa94
       -1
       Demko w górach wygląda jak doczytująca się gra na słabym HDD albo jak bycie na pewnym rodzaju substancji psychoaktywnych (lepiej nie robić im fame'u)
       • avatar
        Kieresz
        -9
        lol....takie efekty sto lat temu juz mozna bylo robic w AE i to w fanowskich pluginach.....
        • avatar
         kubencja
         0
         Z tego co mi się wydaje to chodzi o opcję zamieszczoną w After Effects a mianowicie warpy. Ale w sumie nie jestem do końca przekonany czy o to chodzi.
         • avatar
          Ghost92
          0
          "Poza tym wciąż pozostaje narzędzie, że aplikacja zostanie udostępniana za darmo."

          Czy nie powinno być czasami:

          "Poza tym wciąż pozostaje nadzieja, że aplikacja zostanie udostępniana za darmo."
          ? ;-)
          • avatar
           VEN1963
           0
           Google stabilizuje obrazna YT pytając o zgodę za friko. Ale nie ma tego efektu przyspieszania.
           • avatar
            Samarytanin
            0
            Ameryki nie odkryli. Na filmikach z gór wygląda to jak w grach, jakby się wgrywały tekstury. W mieście też latarnie wyrastają i się układają w różnych kierunkach.
            Może i ma to potencjał ale do specyficznych zastosowań.
            • avatar
             dziks
             0
             czyli z materiału video tworzą model 3D i odtwarzając trajektorię kamery kręcą na nowo film po wygładzonej ścieżce. Ciekawe podejście do problemu; nie spotkałem się z takim. Efekt bardzo dobry i choć pozostawia wiele do życzenia daje o niebo lepszy efekt od zwykłego przyspieszania.