• benchmark.pl
 • Foto
 • Pracownicy Microsoft Research twierdzą, że ich zakrzywiony sensor nie ma sobie równych
Foto

Pracownicy Microsoft Research twierdzą, że ich zakrzywiony sensor nie ma sobie równych

przeczytasz w 2 min.

Projekt Vermont to przedsięwzięcie w ramach działań Microsoft Research, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania zakrzywionych sensorów.

Być może Sony, jak donoszą najnowsze raporty Nikkei, trzęsie połową rynku sensorów cyfrowych na świecie, ale tym razem to ludzie z Microsoft Research zwracają uwagę na swoje osiągnięcia. Choć Microsoft raczej z fotografią cyfrową nie jest kojarzony, to w ramach projektu Vermont, prowadzone są prace związane właśnie z tą branżą. Celem jest stworzenie idealnego sensora dla aparatu cyfrowego.

Idealny czyli zakrzywiony

Idealny sensor zdaniem pracowników Microsoft Research, ale też innych przedstawicieli branży związanej z obrazowaniem, to sensor, który ma wykrzywiona powierzchnię. Dlaczego? Po to by przeciwdziałać największemu problemowi związanemu z płaskimi sensorami - krzywiźnie pola.

Obiektywy, takie do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, nie ogniskują bowiem światła idealnie w każdym punkcje płaszczyzny ogniskowej. To określenie jest zresztą w pewnym sensie błędne, bo dobre zogniskowanie następuje tylko w punkcie przecięcia osi optycznej z tą płaszczyzną. Im dalej od tego punktu tym dalej od powierzchni ogniskowej (w domyśle bardziej z przodu) ogniskowane jest światło przechodzące przez obiektyw.

W efekcie obraz powstający na brzegach sensora nie jest tak ostry jak w środku, co wpływa na jakość obrazu, zaburzona jest też równomierność oświetlenia kadru. Przeciętny użytkownik tego nie zauważy, ba nawet profesjonalista nie będzie zaraz narzekał na krzywiznę pola, wszak ten problem dotyczy nawet najdroższych lustrzanek jak Canon EOS 1Ds Mark III i najlepszych obiektywów.

Krzywizna pola
Ilustracja, która wyjasnia zagadnienie krzywizny pola i uzasadnia, dlaczego oko ludzkie ma taki a nie inny kształt

Niemniej problem występuje (w różnym stopniu) i nie można go ignorować. Dobrze o tym wiedzą naukowcy, którzy konstruują bardzo dużych rozmiarów mozaiki sensorów.

Zakrzywiony sensor Microsoft jest podobno lepszy niż…

…sensor stosowany we flagowych Canonach (dotyczy to ostrości wyrażanej w parach linii na wysokość obrazu, a także jednolitości naświetlenia). Do porównania wykorzystano obiektyw 50 mm o jasności f/1,2.

To stwierdzenie daje sporo do myślenia. Richard Stoakley i reszta zespołu Projekt Vermont, sądzą, że ich praca przyśpieszy to co już wcześniej zapoczątkowało Sony (ale o jego zakrzywiony sensor trafił tylko do jednego produktu i to nie najpopularniejszego KW1), a nad czym pracuje też Canon (firma złożyła wniosek patentowy związany z technologia produkcji zakrzywionych sensorów pod koniec 2016).

Eksperymentalny sensor Microsoft Research ma rozmiar typu 1/2,3”, możliwe będzie skalowanie rozmiaru co najmniej do wielkości APS-C, ale też do mniejszych. Model testowy zachowuje jednolite parametry na całej powierzchni, które są nawet 5 razy lepsze niż w przypadku sensora stosowanego we wspomnianym aparacie Canon.

Znaczenie osiągnięcia Microsoft Research, dotrze do nas, gdy zrozumiemy jak trudno jest wygiąć płaski sensor (produkowanie sensorów zakrzywionych byłoby jeszcze trudniejsze) bez jego uszkodzenia. Prace, które Microsoft prowadził wraz z HRL Laboratories, dotyczyły okiełznania technologii deformowania płaskiego sensora pod wpływem dużej siły nacisku. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.

Jak to zmieni świat obiektywów?

Gdyby technologię produkcji zakrzywionych, czyli wklęsłych, sensorów dało się skomercjalizować, wiązało to by się z uproszczeniem konstrukcji obiektywów. Nie mówiąc już o poprawie ich własności. Konstruktorzy obiektywów nie musieliby komplikować układu soczewek lub ich składu, po to by obiektyw jak najlepiej ogniskował światło na całej powierzchni sensora (między innymi dlatego obiektywy pełnoklatkowe są droższe niż APS-C) eliminując problemy na krawędziach pola widzenia.

Nastąpiłaby ogólna poprawa jakości obrazowania, lecz jak to się mówi - „dopóki nie zobaczymy, nie uwierzymy”. Kciuki za powodzenie dalszych prac trzymamy.

Źródło: Microsoft Research

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rysiu0192
  8
  Jak już dajecie taki ciekawy artykuł to warto by dodać to zdjęcie z dokumentu PDF pokazujący możliwości nowej matrycy http://i.imgur.com/8Ms0n66.jpg
  • avatar
   Gatts-25
   0
   Nie ważnie kto , ważne ,że się rozwijamy.Dobrze ,że robi to teraz Microsoft ale szczerze powiedziawszy wiele zmian i nowoczesności odczujemy z powodu SAMSUNGA.
   Canon w swoim światku jest dobry ale APPLE jest tylko dlatego jeszcze na powierzchni ,że mają mocny SOC.
   Jak w końcu pojawi się SOC dorównujący mocą obliczeniową CPU do produktów tej firmy to będzie początek końca tej firmy albo raczej spadnie ona do niszy bo Amerykańce będą chcieli dbać o swój produkt.
   • avatar
    Pogromca blacharni Pro
    -17
    ''Pracownicy Microsoft Research twierdzą...''
    A sąsiad kolegi z sąsiedniej wioski powiedział, że szwagier jego kumpla ma brata, który mowił, że dobry przyjaciel jego mamy z pracy twierdzi...

    Oni sobie moga twierdzic i spekulowac. Jakie doswiadczenie Microsoft ma na polu fotografii, sensorow? Ot tak nagle zrobili sobie jakis sensor i od razu twierdza, ze jest lepszy niz sensor firmy, ktora zajmuje sie tymi rzeczami od 15 milionow lat? Ok, moze lepiej to wyglada na papierze. Niech dadza jakis aparat z tym boskim sensorem, to zobaczymy jak wypada w testach.