Smartfony

Microsoft zwolni prawie 8 tysięcy osób - dział mobilny przejdzie poważne zmiany

przeczytasz w 1 min.

Satya Nadella, CEO Microsoft, stracił w końcu cierpliwość.

Microsoft

Osoby, które zdecydowały się na zakup smartfona z linii Microsoft Lumia raczej tego nie żałują. Problem w tym, że nie ma ich szczególnie wielu i dlatego też zmusza to producenta do dość radykalnych kroków.

Zakup działu mobilnego Nokii oraz późniejsze koszty z tym związane i inwestycje w rynek mobilny na ten moment nie przyniosły nic dobrego. Co więcej, widać to po finansach firmy, która wydała na to już ponad 8 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że Satya Nadella, CEO Microsoft, stracił w końcu cierpliwość.

W oficjalnym komunikacie poinformował on, iż pracę starci aż 7800 pracowników. W zdecydowanej większości mowa tutaj o tych, którzy zajmują się smartfonami i systemem Windows Phone. Dział mobilny przejdzie, jak to określono, znaczącą restrukturyzację i koncentrować będzie się na konkretnych urządzeniach. Jakich?

Microsoft skupić ma się na trzech grupach smartfonów - budżetowych, biznesowych nastawionych na bezpieczeństwo oraz flagowych. Co więcej, w ciągu roku pokazywanych ma być tylko kilka, ale za to świetnie dopracowanych modeli.

Jeśli i tym razem się nie uda to przygotowane zostaną zapewne kolejne zmiany w polityce związanej z rynkiem mobilnym, ale pozostaje mieć nadzieję, że nie będą one konieczne. Jeśli chodzi o flagowe propozycje to jesienią zobaczyć powinniśmy modele Lumia 940 oraz Lumia 940 XL, które będą pierwszymi smartfonami z Windows 10 Mobile. Z nową wersją mobilnych okienek również wiązane są zresztą bardzo duże nadzieje i kto wie czy nie jest to ostatnia okazja na to, aby Microsoft przyciągnął do swojego rozwiązania większą liczbę użytkowników smartfonów.

Źródło: phonearena

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  ja to bym chciał xperie na WP10
  • avatar
   BARTOL48
   1
   Jeśli zaczną współpracę z innymi producentami np. LG, to zyskają zróżnicowaną ofertę telefonów na W10M i nie będą musieli sami produkować tylu modeli. Tylko 3 modele to może być niezbyt dobre posunięcie.
   • avatar
    klosz007
    1
    Cóż, jak zawsze w przypadku M$ - próbują podbić rynek który od dawna był podzielony i karty rozdane.
    Żeby zdobyć znaczący udział w takich warunkach należy zrobić coś rewolucyjnego - tak jak zrobiło to Apple z iPhonem lub Google z Androidem.
    A Windows Phone niczego poza kafelkami nie wniósł i nie ma niczego co by już wcześniej nie było.
    • avatar
     marekxdx
     1
     Tak naprawdę każda firma zwalnia pracowników co ileś lat więc to normalnie że MS robi porządki. A co do telefonów to nie widziałem jeszcze tak świetnie dopracowanego telefonu z bardzo dobrymi podzespołami w tak niskiej cenie. Samsung i Apple rządzi rynkiem ale LG, Sony, HTC nie ma nic do zaoferowania, stale to samo i dlatego się marnie sprzedaje. MS zawsze czymś zaskakuje i oby też zaskoczył windowsem 10. I to nie jest żaden koniec systemu mobilnego. Oni się dopiero rozkręcają. Tak sądzę. Nikt nie musi się ze mną zgadzać.
     • avatar
      Ernest 6 Aligator
      0
      Lumia 520 i 640 które mam są dobrze dopracowane. Jeżeli w przyszłych latach Lumie mają być jeszcze lepsze, to tylko zacierać ręce i czekać. Szajsung to wypuszcza kilkanaście modeli w ciągu roku i to większości słabo zaprojektowanych.
      • avatar
       mjwhite
       -5
       czyżby w10 miał okazać się gniotem ?
       • avatar
        VEN1963
        0
        @BARTOL48 - ale oni już podejmowali współpracę i nic z tego nie wychodziło bo każdy rezygnował po chwili współpracy - duże koszty wdrażania a znikome lub żadne zyski. Niech M$ robi swoje sam a reszcie nie wciska na siłę tego czego nie chcą
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Dział mobilny zakończył kampanie reklamowe i współpracę z praktycznie całym internetem.

         Nie ma pieniędzy, nie ma klientów. To już koniec.
         • avatar
          klosz007
          0
          Windows Phone 8/8.1 może gniotem nie jest ale nie ma niczego co by odciągnęło znaczącą liczbę użytkowników od Androida lub iOSa.
          • avatar
           baro7
           0
           Przez serwisy przelewa się jedna informacja - MS kończy z Lumią. Nie rozumiem, skąd ten wniosek.

           W ofercie MS panuje chaos i bałagan. Urządzeń z tą samą specyfikacją jest za dużo. Nie ma flagowców.
           Ta decyzja oznacza nie mniej, nie więcej, że MS robi miejsce dla innych producentów. Zarówno HTC, LG, Huawei, i przede wszystkim Samsung, nie mają obecnie żadnego impulsu do wejścia w rynek, którego 97% posiada MS ze swoją Lumią. Po prostu nie ma jak wejść w rynek entry i mid. Jest za ciasno.
           Jedyną opcją dla MS jest "przerzedzenie" swojej oferty.
           Dzięki wypuszczaniu (bo wciąż będą przecież wypuszczali!!!) kilku modeli rocznie, będą mieli łatwą ofertę, inni producenci prędzej czy później wypełnią powstałą pustkę. A planowanie otwarcia się na nowe rynki, bo tak odczytywać należy wypuszczanie telefonów klasy biznes (zdecydowanie najlepsze marże), reprezentantów której do tej pory w WP nie było, musi zwiastować mocne plany rozwoju urządzeń linii Lumia przez MS.

           Także osobiście uważam to raczej jako opóźnioną reorganizację przejętej Nokii, niż zamykanie działu Microsoftu.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Teraz skupią się tylko na trzech rodzajach słuchawek i dobrze. Zobaczymy co to będą za flagowce.....pewnie 6,2 cala :)
            • avatar
             Vieworld
             0
             podstawowe informacje pewnie skonczą się na tym...

             4,5" / 4 rdzenie + 2GB + 1080p
             5,2" / 8 rdzeni + 3GB + 1080p
             5,7" / 8 rdzeni + 4GB + 4K