Systemy operacyjne

Microsoft zacieśnia współpracę z ARM

przeczytasz w 1 min.

Zgodnie najnowszymi doniesieniami Microsoft i firma ARM Holding postanowiły współpracować nie tylko w sprawie zgodności przyszłego systemu operacyjnego Windows 8 z architekturą ARM, ale również w kwestiach dotyczących samego sprzętu.

Jak relacjonuje serwis Digitimes, prezes tajwańskiego oddziału ARM, Philip Lu, zapowiedział, że od tego momentu jego firma będzie współdziałać z Microsoftem w zakresie rozwoju przyszłych architektur procesorów typu Advanced RISC Machine (ARM). Niestety nie ujawniono szczegółów tej kooperacji, ale na pewno głównym aspektem - poza Windows 8 - będą rozwiązania technologiczne przeznaczone na rynek mobilny. W przyszłości miałoby to skutkować lepszą pozycją giganta z Redmond w sferze urządzeń przenośnych - tabletów i smartfonów.

Warto przeczytać:

Kolejne screeny
z Windows 8

Platforma Intel Cedar Trail pojawi się na IDF?

Jednak bardziej zagadkowe, a co za tym idzie ciekawsze wydają się być przyszłe, domniemane korzyści po stronie projektanta układów ARM. Snuje się tutaj wiele pomysłów. Możliwa jest na przykład pomoc Microsoftu w tworzeniu mikroprocesorów działających w zgodzie z DirectX. Należy też pamiętać, że jeżeli Windows 8 będzie działać wydajnie na jednostkach ARM, to będzie to przełomowy moment w zakresie popularyzacji tej architektury. Oznaczałoby to wkroczenie poważnego gracza na tereny dotąd zdominowane przez Intela, AMD i NVIDIĘ.

Współpraca z Microsoftem przyczyni się zapewne również do zwiększenia znaczenia układów ARM na rynku serwerów, w związku z możliwą zgodnością z następnym system Windows Server. Niektórzy sugerują, że mogą pojawić się plany wprowadzenia przyszłych generacji jednostek Cortex, czy układów graficznych ARM do konsoli Xbox, jednak jest to raczej mało prawdopodobny scenariusz. 
 

Źródło: Digitimes, X-bit labs

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nooo... jakby Microsoft zaczął robić więcej fizycznych rzeczy... zaplecze finansowe mają, mogą eksperymentować :D
  • avatar
   Adixxx
   0
   hyhyhy i ARM pozamiata :D
   Zresztą oni nie muszą wchodzić we współpracę z MS przecież i tak procesory ARM są dosłownie wszędzie.