Gadżety

MIT: uniwersalny układ elektroniczny pobierający energię z wibracji, ciepła lub światła

przeczytasz w 2 min.

Sam wybiera najlepsze źródło

Tego, że energii jest wokół nas w bród nie trzeba nikomu powtarzać. Problem w tym, aby ją pozyskać, zmagazynować i odpowiednio wykorzystać. Naukowcy z MITu pracują nad ciekawym czipem, który jako źródło energii wykorzystuje kilka źródeł - fotowoltaiczne, piezoelektryczne i termoelektryczne.

Układy, które potrafią czerpać energię wykorzystując naturalne zjawiska fizyczne, są już wytwarzane. Prototyp czipu, który skonstruowano w Bostonie umknąłby zatem naszej uwadze, gdyby nie jedna drobna, ale bardzo istotna różnica.

W przeciwieństwie do wytwarzanych obecnie układów, jest w stanie bardzo szybko (praktycznie natychmiastowo) i efektywnie zmieniać źródło zasilania na to, które w danym momencie przynosi najwięcej korzyści. Współtwórca nowej technologii, Saurav Bandyopadhyay, podkreśla, że ta efektywność jest kluczowa, ponieważ trudno przewidzieć, które ze źródeł energii będzie w danym momencie najbardziej przydatne.

MIT Schemat układ czip zasilanie trzy źródła energia ciepło wibracje światło
Wykorzystując gradient termiczny można otrzymać napięcie od 0,02 do 0,15 V, w przypadku ogniw fotowoltaicznych o niewielkiej mocy, napięcie od 0,2 do 0,7 V, a gdy źródłem energii są wibracje, nawet do 5 V.

Konsekwencją zastosowanej technologii jest także fakt, iż czip jest w stanie pobierać energię nie tylko z superkondensatora czy akumulatora, który jest wcześniej ładowany przez dane źródło energii. Wspomniany układ potrafi czerpać zasilanie również bezpośrednio ze źródła. Połączenie dwóch sposobów dostarczania prądu do czipu pozwala uniknąć także strat energii z tych źródeł, które w danym momencie są mniej wydajne. Jest ona magazynowana w akumulatorach i odzyskiwana w miarę potrzeby.

Konstruując wspomniany układ elektroniczny naukowcy nie mieli na myśli naszych komputerów, a urządzenia równie pożyteczne, lecz o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Są to na przykład czujniki stosowane w medycynie do monitorowania poziomu cukru lub sensory warunków środowiskowych instalowane w trudno dostępnych miejscach. Ogólnie można je określić mianem urządzeń, które mogą być samowystarczalne energetycznie.

Doktorant Saurav Bandyopadhyay profesor Anantha Chandrakasan Schemat czip zasilanie trzy źródła energia ciepło wibracje światło naukowcy
Doktorant Saurav Bandyopadhyay i profesor Anantha Chandrakasan.

Taki hybrydowy mechanizm zasilania powinien znaleźć również zastosowanie w technologiach komunikacyjnych. Przekaźniki bezprzewodowe o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię ma już w swoim portfolio na przykład Texas Instruments - firma, która pokłada wielkie nadzieje w pracach prowadzonych na MIT.


Więcej o technologiach zasilania:

Źródło: MIT, grafika (Christine Daniloff), foto (Justin Knight)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  czyli użyty w wibratorze stworzy perpetuum mobile?
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   czyli użyty w wibratorze stworzy perpetuum mobile?
   • avatar
    gehaes
    2
    amerykany z dziada pradziada. warto jednak zwrócić uwagę na fakt że na emigracji pomagają/promują pobratymców. nie jak niektóre nacje, które w krajanach widzą najlepszy materiał do tzw "wyczyszczenia z posiadanych zasobów"
    • avatar
     L3t94
     0
     Mam nadzieję, że takie rozwiązania będą powszechne jeszcze za naszego życia. Jednak wątpię, żeby w najbliższym czasie znalazło to zastosowanie w smartfonach, notebookach itd. Zakładam, że jest to droga zabawka.
     • avatar
      b1tzz
      0
      O jeden z niewielu polskich serwisów, który nie przetłumaczył 1:1 niusa z ngaged. +
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       very interesting
       • avatar
        michalschulz1
        -4
        No spoko, teraz zamontujcie mi to do smartfona, notebooka, aparatu :D
        • avatar
         bury-pies
         -8
         mam coś podobnego, tyle że odzyskuje energię z wszechoataczających nas fal elektromagnetycznych
         • avatar
          Sakret
          0
          Uważam ze to ciekawy projekt ponieważ taki układ działałby stale bo któryś z tych warunków może byćw danym czasięniedostępny a drugi zatem będzie, np jak jest z bateriami słonecznymi- mało słońca = mało energi.
          • avatar
           Eklerek
           0
           Na takie bajery w standardzie musimy jeszcze trochę poczekać...
           • avatar
            HentBoo
            0
            Dobre rozwiązanie. ;]
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             odległa perspektywa wprowadzenia takiej nowinki :)