Tablety

Młodzi ludzie ze wzrokiem staruszka - wina iPada i laptopów

przeczytasz w 2 min.

Wpatrujemy się, a oczy wysiadają

Smartfony, tablety i laptopy stają się coraz popularniejsze, a my spędzamy przed ich ekranami coraz więcej czasu. W rezultacie młodzi ludzie zaczynają mieć problemy ze wzrokiem, które zwykle dotykają znacznie starsze osoby.

U milionów ludzi rozwija się zespół suchego oka. Bardzo często do tego problemu prowadzi nadmierna eksploatacja narządu wzroku: jazda samochodem, długotrwałe czytanie, oglądanie telewizji, ale też praca przy komputerze (na skutek zmniejszenia częstotliwości mrugania). Ostatnio problem ten nasila się ze względu na rosnącą popularność smartfonów i tabletów. Mobilne urządzenia zapewniają wiele rozrywki i przez długie godziny wpatrujemy się w ich ekrany, w dodatku z niewielkich odległości. Często też występuje u nas swędzenie oczu - zaczynamy je wówczas trzeć, a te zaczynają łzawić. W ten sposób może dojść do zapalenia.

- Gdy używamy takich urządzeń jak tablet, umysł skupia się tak bardzo na zawartości ekranu, że "zapominamy" o mruganiu - tłumaczy dr Christine Purslow z Cardiff University. - To z kolei wpływa na układ zwilżania oczu - dodaje.

suche oko
Problemy ze wzrokiem związane ze starszym pokoleniem coraz częściej wykrywane są u osób młodych ze względu na duże zmęczenie oczu, wywołane ekranami urządzeń elektronicznych

Normalne mrugamy 12-15 razy na minutę, jednak przez wpatrywanie się w ekran ta częstotliwość skraca się do 7-8 razy. To powoduje, że film łzowy - substancja smarująca, która chroni powierzchnię oka - przestaje działać prawidłowo.

Około 30 proc. osób powyżej 50. roku życia ma "suche oko", jednak od pewnego czasu te liczby rosną i coraz częściej problem dotyka ludzi młodych. - Starzejemy się jako naród. U młodych ludzi problem wywołują głównie nowoczesne biura, w których są nie tylko komputery, ale i klimatyzacja. Co gorsze, w domu również nie odpoczywamy od ekranów - mówi dr Purslow. 

problem suchego oka

Aby zmniejszyć dyskomfort suchości oka, należy przede wszystkim pamiętać o robieniu częstych przerw oraz o częstym mruganiu. Warto także zachowywać odpowiednią odległość od ekranu, a nawet rozpatrzyć zakup okularów ochronnych. Ciekawą i przydatną poradą jest reguła 20/20/20, czyli co 20 minut należy patrzeć przez 20 sekund na coś, co znajduje się 20 stóp (6 metrów) od nas - to sprawi, że oczy się "zresetują".

Jeżeli problemy będą dalej występować, konieczna jest wizyta u lekarza. Zwłaszcza jeśli dużo pracujemy przy różnego rodzaju ekranach - o ile suche oko może wydawać się czymś mało znaczącym, tak u osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem czy tabletem może dojść do trwałego uszkodzenia wzroku.

Źródło: Techbyte.pl

techbyte logo

Artykuł został opracowany przez serwis biznesowy Techbyte.pl, który aktualnie poleca lekturę artykułów Chcę pracować (o efektywnej pracy), Problem czasu wolnego (o tym, jak nie być wiecznie zajętym), oraz Jak radzić sobie ze stresem w pracyWypalenie zawodowe - objawy.

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tushi
  19
  Mrugnij !
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Ja zacząłem resetować oczy :)
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    to nic! w Warszawie normy zanieczyszczania powietrza przekraczają 300% Wszystko wokół nas zabija...
    • avatar
     mesjan
     1
     Oj tam oj tam, jak się tyle gapią w to ludzie to znaczy że coś tam ciekawego widzą, a lepiej jest na ciekawym oczy marnować niż do śmierci zdrowymi nic ciekawego nie zobaczyć ;p
     • avatar
      falcon386
      1
      Tytul jednoznacznie sugeruje i wine za wszelkie zlo jak to zwykle w Polsce ponosi firma Apple - proponuje go zmienic na "Młodzi ludzie ze wzrokiem staruszka - wina Samsung Galaxy Taba, HTC Wildfire S i HP Pavilionow dv6*" Pozdrawiam serdecznie autora.

      * Nazwy zostaly dobrane przypadkowo i z przekora
      • avatar
       raffal81
       1
       Dlatego uzywam kropli najwilzajacych ;]]] i czuje ulge ;))))
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "wina iPada i laptopów" - ja bym powiedział, ze to wina młodych ludzi, nie zaś urządzenia samego w sobie.
        • avatar
         michael85
         0
         Technologia idzie do przodu ale czy wyobraża sobie ktoś np. programistę pracującego do 67 roku życia? Chyba że w cudach tuska! W dodatku u nas nie ma w zasadzie żadnej opieki zdrowotnej. Jak by tego było mało rząd nie chce uznać pracy przy komputerze jako szkodliwej!!! A niestety taką ona jest!

         Warto pamiętać o kilku zasadach:
         - regularnie odrywaj wzrok od urządzenia, patrz daleko i blisko aby zmusić oko do pracy
         - nie oglądaj TV i nie korzystaj z komputera po ciemku
         - mrugaj powiekami
         - nie wpatruj się "w ekran na siłę".
         • avatar
          kosq83
          -1
          Bez kitu, pojezdzilem wiecej autem w pracy,walnąłem nockę w BF3 , w międzyczasie nonsroper na telefonie benchmark i gry-online przeglądałem i poszło mi na oczy w piz**. Czerwone,piecze patrzyc się nie da. Boli w ..., krople nic nie pomagają. Lipa!
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           OOOO kurde ja to mam ! a zastanawiałem się dla czego od jakiegoś czasu tre oczy
           • avatar
            Konto usunięte
            -3
            I dlatego mam PC a nie laptopa :)

            W dodatku jest wydajniejszy, tańszy, bardziej rozbudowalny

            Ekran mam około 60-80cm od oczu, nigdy nie miałem problemów mimo wrodzonej wady.
            • avatar
             Konto usunięte
             -9
             Właśnie dla tego korzystam ze stacjonarnego PC :D
             Kupie se jeszcze CRT i heja:D
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              PowerCycle oczu jak Win95, albo ślepota, wybór należy do ciebie. MS powinien coś wymyślić, mają doświadczenie.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Też mam zwykły PC z monitorem 22", o dobrej jakości obrazu firmy Iiyama. Siedzę 70cm od ekranu, na wygodnym krześle. Nigdy nie miałem problemów z suchością oczu, mimo wielogodzinnych sesji. Te małe zabawki jak netbooki czy tablety rzeczywiście mogą bardziej szkodzić, bo wzrok jest skupiony o wiele bardziej, na małej powierzchni.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                michael85 przesadzasz..

                lepsza od 20/20/20 jest reguła 10/10/10.. tak czy inaczej zdrowym oczom nawet takie zabawy zbytnio nie przeszkadzają. Przykładowo siedzisz cały dzień przed kompem czy książką i wychodzisz jedynie co 3 godziny na 5-10 minut na powietrze, to wystarcza. Przez te kilka minut oczy dojdą do siebie. Bardzooo dużo ludzi ogląda cały dzień tv, komp a wzrok i tak mają idealny, natomiast drugim wystarczy godzina a wzrok się "niby" psuje. Dlaczego tak się dzieje ? O tym napisze w książce za jakiś czas bo jestem autorem pewnej metody, dzięki której każdy będzie mógł się pozbyć wady wzroku (no może nie każdy, osoba po laserowej operacji nie ma szans, gdyż ma usuniętą część rogówki która była potrzebna)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Podczas 6-7 lat spędzałem dużo czasu przed kompem i nic mi nie jest.
                 Jednakże popieram artykuł. Wystarczy,że ktoś spędzi nockę przed kompem,korzystał po ciemku,a po dłuższym użytkowaniu zacznie tracić wzrok ....

                 Najgorsze są pod tym względem monitory CRT.Przy nich oczy szybko się męczą. Pamiętam jak kiedyś z takiego korzystałem :p
                 Tak czy inaczej wolę już tracić wzrok przy kompie,ciekawych zajęciach etc,niż przy debilnych mediach i telewizorze.