Ciekawostki

Podatku od zrzutek jednak nie będzie? Premier reaguje

przeczytasz w 1 min.

Zmiana przepisów dotyczących podatków od spadków i darowizn wprowadzała jednocześnie kontrowersyjną nowość: tzw. podatek od zrzutek. Beneficjenci wpłat z serwisów crowdfundingowych mieliby zapłacić nawet 20% podatku. Morawiecki postanowił interweniować.

Podatek od zrzutek. Nawet 20% do zapłacenia

W ostatnim czasie Sejm pracował nad zmianami w prawie dotyczącym podatków oraz darowizn. Rządzący generalnie postulowali za podniesieniem progu, który zwalnia z obowiązku odprowadzenia podatku - i ta zmiana nie niosła za sobą żadnych kontrowersji.

W zmienionej ustawie pojawił się jednak zapis, przez który wielu beneficjentów np. internetowych zrzutek mogłoby stracić sporą część zebranych środków. Mowa o nawet 20% podatku od zrzutek.

Poprawka budziła ogromne kontrowersje

Zgodnie ze zmianami, które proponował Sejm - od wpłat, które przekroczyły kwotę 54.180 zł, beneficjent miał być zobligowany do odprowadzenia podatku w wysokości nawet 20%. Oznacza to, że od każdej złotówki powyżej wskazanej kwoty, osoba do której trafią pieniądze powinna odprowadzić podatek od 12 do 20%. Miało to zależeć od konkretnego przekroczenia 54.180 zł:

 • 12% podatku do 11.128 zł;
 • 16% podatku w przypadku przekroczenia kwoty od 11.129 do 22.256 zł;
 • 20% powyżej 22.256 zł.

Zmianę szeroko krytykowała branża, crowdfundingowa, m.in. serwis zrzutka.pl, którego przedstawiciel powiedział, że „jej wprowadzenie uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego” - zaznacza Business Insider.

Interwencję w tej kwestii podjął premier Morawiecki

Z uwagi na krytykę pomysłu Sejmu przez powiązane ze zrzutkami crowdfundingowymi przedsiębiorstwa i instytucje, premier Mateusz Morawiecki postanowił wydać dyspozycję Ministerstwu Finansów. Resort otrzymał polecenie, aby uściślić kwestie związane z podatkami, któremu miały podlegać zrzutki.

Premier Polski zaznaczył także, że „organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność”. Nowe przepisy mają zostać wykreślone, a zatem organizacje crowdfundingowe będą działać niezmiennie.

Źródło: Business Insider

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brudney
  13
  Spoko, kampania się zaczęła, wrócą do tematu jeśli - niedajboże - wygrają.
  • avatar
   bbkr_pl
   10
   PiSowcy wyciagneli smierdzace, lepkie lapy po pieniadze z podatkow i zaczeli pchac sobie do kieszeni.
   Zabraklo pieniedzy na szpitale i opieke zdrowotna. Wiele swiadczen oplacanych z podatkow zostalo wycofanych.
   Ludzie musza ratowac sie zbiorkami na leki, finansowac szpitale przez WOSP, itp.
   PiSowcy wyciagneli smierdzace, lepkie lapy po pieniadze z darowizn.

   Jakie to jest podle, niskie. 2_700_000 PLN na TVP lekka reka przewalone z pieniedzy podatnika i jeszcze chca wiecej. Nienazarta tluszcza. Prosieta wiedzione jednym instynktem: zrec, zrec i zrec poki mozna. Ha tfu na PiS.
   • avatar
    KENJI512
    8
    OPODATKOWAĆ! WSZYSTKO OPODATKOWAĆ!!!

    Tylko majątków przepisanych na żonę nie opodatkowywać. A, i w więzieniach dobra żywność, szybki internet...
    • avatar
     Dexterr
     3
     Morawiecki nie wie co robi jego rząd więc postanowił interweniować... Przepraszam czego on jest premierem.. przedszkola?
     Poza tym "Nowe przepisy mają zostać wykreślone, a zatem organizacje crowdfundingowe będą działać niezmiennie." I tu jest kolejne jego kłamstwo bo prawo już działa i wcale nie wiadomo kiedy będą wykreślone i czy w ogóle. Jak urząd skarbowy się przyczepi to co.. bo Morawiecki powiedział?
     • avatar
      Batyra
      3
      Myśleli ze nikt nie zauważy i próbowali przepchnąć - a nóż się uda.
      • avatar
       piterk2006
       2
       Organizacje będą wolne. Ale prezenty od rodziców dalej będą opodatkowane. Mój kraj taki piękny.
       • avatar
        gicmo
        2
        Jak w dowcipie z wprowadzaniem kozy.
        PS
        "co łaska" to też zrzutka?
        • avatar
         paankracyk
         2
         Ruscy prowadzą "rozpoznanie bojem", nasz rząd - ustawą. Jeśli uda się jakiś wałek przepchnąć i nikt nie doczyta setek stron ustawy - spoko. Górą nasi. Jeśli opinia publiczna się dowie - co złego to nie my. Wrócimy do tego za rok może wtedy nie będą się burzyć jak już żaba będzie mocniej podgotowana. Wtedy już to nikogo nie zdziwi.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Miało być po cichu, nie pykło, to teraz mati musi zgrywać bohatera.