• benchmark.pl
 • newsy
 • Przeglądarka Mozilla Firefox w kafelkowej wersji Modern UI dla systemu operacyjnego Windows 8

Przeglądarka Mozilla Firefox w kafelkowej wersji Modern UI dla systemu operacyjnego Windows 8

przeczytasz w 1 min.

Firefox w kafelkach

mozilla firefox preview wygląd modern ui metro ui australis windows 8

Fundacja Mozilla zajmująca się rozwojem popularnej przeglądarki Firefox udostępniła podglądową wersję swojej flagowej przeglądarki w wersji Metro dla systemu Microsoft Windows 8.

Obecnie popularnych aplikacji działających w trybie Metro jest wciąż jak na lekarstwo, jednak wraz ze zbliżającą się premierą nowego dziecka giganta z Redmond, pojawia się ich coraz więcej. Jeśli chodzi o przeglądarki, to do tej pory pozostawał jedynie standardowy Internet Explorer 10 i dodana niedawno przeglądarka Google Chrome w wersji 20.

Z najpopularniejszych przeglądarek brakowało wciąż Opery i Firefoxa, ta druga jednak się doczekała. Mozilla niedawno postanowiła udostępnić podglądową wersję (preview) przeglądarki Firefox, dla systemu Windows 8, działającą i kompatybilną z interfejsem Metro UI. Przypomnieć należy, że Microsoft oficjalnie zrezygnował z wykorzystywania zastrzeżonego znaku towarowego Metro, na rzecz Modern UI, jednak twórcy z fundacji najwyraźniej o tym zapomnieli.

Tak przygotowana przeglądarka będzie łączyła w sobie cechy wyglądu kafelkowego interfejsu, wprowadzonego w nowym systemie Microsoftu, ale i również nowego wyglądu produktów Mozilli, a dokładnie Australis. Na chwilę obecną przeglądarka jest we wczesnej fazie testowej, znajduje się bowiem w kanale wydań nocnych (nightly) i należy do buildów – elm, które są przystosowywane do nowego systemu.

Z przeglądarki obecnie mogą skorzystać osoby, użytkujące Windows 8. W nowej wersji Firefoxa największy nacisk położono na dostosowanie wyglądu do interfejsu Modern UI oraz do przystosowania do obsługi na ekranach dotykowych. Zmiany dosięgnęły zakładki, które od teraz są posegregowane w postaci kafelków, historię wyszukiwania, funkcję synchronizacji – Firefox Sync oraz gesty.

Dla osób, które zastanawiają się nad wypróbowaniem „nowego wynalazku” Mozilli, dodajemy, że jest to wciąż bardzo wczesna wersja eksperymentalna i zawiera wiele błędów, a niektóre funkcje nie działają jeszcze poprawnie. Obecnie twórcy skupiają się na dodawaniu nowych funkcjonalności jak obsługa technologii Flash.

mozilla firefox preview metro ui modern windows 8 pobierz download

Kliknij, aby pobrać przeglądarkę Mozilla Firefox Preview dla Windows 8

Źródło: Mozilla, H-Online, Tech2

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  No cóż powiedzieć, wygląda podobnie jak wszystkie inne na windows 8 :)
  • avatar
   mgkiler
   7
   God save us...

   • avatar
    manioor
    5
    A więc wbrew opinią użytkowników postanowiłem zainstalować win8. System dupy nie urywa, słaba konfiguracja, wymaga tworzenia konta email w MS, no chyba że nie chcemy korzystać z interaktywnego pulpitu. System działa dobrze, nie zauważyłem jakichś różnic odnośnie 7. Po 4 dniach wróciłem jednak do poprzedniej wersji, przyzwyczajenie do "start" przełamuje wykresy wydajności nowego systemu.
    • avatar
     RexRX
     2
     Bez menu start to nie system.
     • avatar
      kukucz
      -6
      Nie wiem czy Ci wypowiadający się w najgorszych słowach o kafelkach i za wszelką cenę pragnący Menu Start zauważyli, że interfejs Metro z kafelkami o właśnie Menu Start, włączone od razu po załadowaniu systemu. Nawet nie trzeba kliknąć w lewy dolny róg czy nacisnąć klawisz Windows. A wszyscy widząc kafelki czyli Manu Start chcą za wszelką cenę przełączyć się na podgląd pulpitu ;)

      Ale to tak jest jak się nie poczyta blogów projektowych, nie zrozumie się filozofii, która stoi za tym rozwiązaniem, nie popracuje się w środowisku nowego systemu tylko bezmyślnie powiela się zasłyszane opinie na różnych forach.
      Co to za różnica czy uruchamiam aplikacje przez kafelek Metro czy przez ikonę na pulpicie lub w starym Menu Start ?

      Aby zrobić wystartować aplikację ikona pulpitu standardowo musze 2 razy kliknąć.
      Aby wystartować aplikację ze starego Menu Start muszę kliknąć przycisk Start (lub nacisnąć klawisz Windows) i kliknąć ikonę.

      A w Metro raz klikam ikonę, a całość mogę spersonalizować, wstawiając ikony programów jakie najczęściej używam (narzędzia, gry itd.).
      Więc w czym jest gorsze Metro z kafelkami jeśli szybciej jestem w stanie odpalić potrzebną mi aplikację niż w starszych rozwiązaniach ?