Procesory

MSI: kryzys z procesorami Intela potrwa do końca 2019 roku

przeczytasz w 1 min.

Szef MSI wypowiedział się na temat problemów z dostępności desktopowych procesorów Intela. Ujawnione informacje nie są jednak zbyt optymistyczne.

Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla firmy Intel i osób chcących zbudować nowoczesny komputer do grania – problemy z podażą wpłynęły na ceny i dostępność procesorów. Jak będzie w tym roku?

Co trzeba zauważyć, producent zareagował już na początku kryzysu. Niebiescy nie tylko zwiększyli moce produkcyjne 14-nanometrowych procesorów, a także przenieśli produkcję low-endowych chipsetów do 22-nanometrowej litografii. Sytuacja zaczęła się poprawiać, aczkolwiek ceny desktopowych procesorów nadal są wysokie (co wykorzystuje firma AMD).

Niepokojące informacje ujawnił szef MSI. W wywiadzie dla serwisu Tom’s Hardware, Charles Chiang potwierdził, że producent nadal ma spore problemy z zaspokojeniem popytu na 14-nanometrowe procesory. Sytuacja powinna się stopniowo poprawiać, ale wszystko wróci do normy dopiero w ostatnim kwartale tego roku.

Problem z dostępnością ma wynikać nie tylko z ograniczonej podaży, ale też różnych priorytetów dla poszczególnych segmentów rynku. Według Chianga, Intel skupia się na najbardziej dochodowych zamówieniach – pierwszeństwo mają modele serwerowe, następnie układy mobilne, natomiast zamówienia na chipy dla komputerów stacjonarnych traktowane są z najmniejszym priorytetem (szczególnie na słabsze modele).

Intel Core i9-9900K ES

Wygląda więc na to, że zainteresowani zakupem nowego procesora Intela będą musieli albo wyłożyć więcej pieniędzy albo uzbroić się w cierpliwość… albo wybrać propozycję konkurencji.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  34
  Niech żyje konkurencja, niech żyje AMD!
  • avatar
   DragonRed
   1
   Tutaj nie trzeba sobie tłumaczyć bo fajnie brzmi jak duże wzięcie mają procesory Intela tylko przeanalizować dostępne dane.Intel w tej chwili korzysta z 14nm++ , które gęstością nie grzeszy i to dosłownie.Do nadmiernej podaży nie doprowadziła ilość zamówień ale Intel sam sobie jest winny.
   Na poniżej infografice widać jak się zmniejszyła gęstość w porównaniu z 14nm jakie było stosowanie chociażby w i7-7700k.
   Druga sprawa Intel podaje dane upakowania tranzystorów na poniższym obrazku o największym zagęszczeniu.
   https://zapodaj.net/424de3d9993a2.png.html
   Intel wydając i7-8700k zmniejszył ilość procesów z jednego wafla o jedną trzecią plus kolejne procenty za niższe upakowanie tranzystorów.Priorytetem jest rynek najbardziej dochodowy gdzie jest najwyższa marża czyli serwery i rynek profesjonalny.
   Dodatkowo teraz mamy i9-9900k czy i7-9700k a Intel jak widać dalej myśli kategoriami swojej chwały.Samsung chce rządzić teraz i dyktować warunki co widać w ich podejściu do nowych litografii , które mają być przydatne dla układów z niskim TDP jak i wysokim a TSMC też chce coś z tego uszczknąć co widać gdy wprowadzili swoją wersję 7nm.
   Intel potrzebuje maszyn EUV teraz bo bez nich nie jest w stanie zejść z kosztami produkcji.W 2017 roku zostało wyprodukowanych 12 maszyn EUV i Samsung zgarnął 8 sztuk , TSMC i GF po 2 sztuki lecz były to modele A.Nowsze B pojawiły się w 2018 roku i wiadome , że to połowy 2018 roku Intel miał tylko jedną maszynę EUV a TSMC i GF po 4 sztuki zaś Samsung 12 sztuk.
   ASML miał wyprodukować 12 maszyn EUV za cały rok 2018 jak w 2017 roku ale jest tak mocne parcie na te urządzenia , że ilość osiągnęła 21 sztuk a firma zakłada osiągnięcie 40 sztuk w 2019 roku.Tak robią nadgodziny i to sporo gdy z 12 maszyn muszą dodać o ponad 200% więcej.
   Jakie jest prawdopodobieństwo , że Intel zgarnie więcej niż 33% tych maszyn do siebie teraz bo GF odpadł gdyż za dużo tam wpływów amerykańskich i nie może przeszkadzać Niebieskim.Teraz maszyny EUV dzielą się między Intel , Samsung i TSMC a być może jeszcze inne firmy.
   Suche lata jeszcze przed Intelem ale także Apple bo oni już dawno testują głównie lojalnych marce ludzi.
   AMD musi iść na przód z Zen 2 bo to Samsung nie odpuści.
   Każdy patrzy jak mocne jest CPU w A12 ale nikt nie zdaje sobie sprawy , że to procesor M5 od Samsung wydany w litografii przy użyciu EUV.
   Sony i Microsoft mogą mieć niezłą konkurencję w konsolach gdy Samsung
   • avatar
    kitamo
    1
    A jak pisałem że procesory bez zintegrowanej grafy będą schodziły na pniu to był smiech a na BMK oczywiście artykuły o bez sensu produkowanych procesorach bez integry które nie są tańsze a powinny.

    Teraz wiadomo jaki był sens tych procesorów.
    • avatar
     forerun668
     1
     Międzynarodowy Instytut Zdrowia wpisał stwierdza w najnowszych badaniach że fanboje to grupa upośledzona psychicznie.
     • avatar
      szymcio30
      -6
      i7 8700 można wyhaczyć za 1400zł wersja oem z 2 letnia gwarancją
      • avatar
       Konto usunięte
       -7
       To, że mają problemy z podażą świadczy tylko o tym, że mają niezły produkt.
       • avatar
        Arael
        0
        A sprawdzaliście ceny w Polsce? i7-9700K i i9-9900K jest dostępność do kupienia od ręki w cenie mniej więcej *kurs dolara +VAT, czyli no problem.