Bezpieczeństwo

Microsoft rezygnuje z komunikatora MSN Messenger - cyberprzestępcy chcą to wykorzystać

przeczytasz w 1 min.

Microsoft ogłosił niedawno zamknięcie komunikatora MSN Messenger i zastąpienie go przez Skype’a. Cyberprzestępcy chcą to wykorzystać.

MSN Messenger komunikator rezygnacja Microsoft

Microsoft ogłosił niedawno całkowite zamknięcie komunikatora MSN Messenger i zastąpienie go przez Skype’a. Okazuje się, że może być to dość niebezpieczne dla użytkowników, bo całe zamieszanie chcą wykorzystać cyberprzestępcy.

8 kwietnia 2013 roku będzie początkiem procesu globalnej migracji kont z MSN Messengera do Skype’a. Do tego dnia pozostało jeszcze trochę czasu, ale cyberprzestępcy już teraz chcą skorzystać z popularności MSN Messengera (obecnie ponad 100 milionów kont).

W związku z tym, że użytkownicy masowo zaczną przenosić się do Skype’a, coraz trudniej będzie znaleźć pakiet instalacyjny MSN Messengera. Właśnie to stwarza duże możliwości do przeprowadzenia ataków z użyciem szkodliwego oprogramowania.

Brazylijscy cyberprzestępcy przygotowali już pierwszą falę ataku. Wycelowany jest on w użytkowników, którzy poszukują pakietu instalacyjnego MSN Messengera i wykorzystuje kupione do tego celu domeny internetowe oraz sponsorowane linki w wyszukiwarkach internetowych. Użytkownik, który natrafi w wynikach wyszukiwania na sfałszowany instalator MSN Messengera i zainstaluje go na swoim komputerze, zamiast komunikatora otrzyma trojana kradnącego informacje związane z bankowością online.

Fałszywy MSN Messenger

„Zbliżamy się do 8 kwietnia 2013 r., kiedy to Microsoft ma rozpocząć proces migracji wszystkich kont z MSN Messengera do Skype’a. Zalecamy wszystkim użytkownikom, by unikali szukania pakietu instalacyjnego tego komunikatora i jak najszybciej przenieśli swoje konta do Skype’a.” – Fabio Assolini, ekspert z Kaspersky Lab

Obecnie atak jest prowadzony z myślą o użytkownikach z Brazylii, jednak wszystko wskazuje na to, że szkodliwa kampania z MSN Messengerem w charakterze wabika pojawi się także w innych krajach. Warto zatem zachować ostrożność.

Źródło: independent, Kaspersky Lab

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  1
  Gdyby Messenger był faktycznie sensownym i fajnym programem to by rozumiał bój po stracie. Ale tak? Czy naprawdę tak trudno się przestawić na co innego? Używałem Msn w firmie (taka polityka) i Office Communicatora i te appy są, delikatnie mówiąc, słabe.

  Coś mi się wydaje, że to bardziej panika przed zmianami przyzwyczajeń niż cokolwiek innego.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   od razu usunięty przy instalowaniu windy.
   • avatar
    Jozio
    0
    Masakra jakaś, mój jedyny przystępny środek do komunikowania się z zagranicznymi kontrahentami, skype to nie to samo ...
    • avatar
     Varso
     -1
     A kto używa Windows Messenger :D

     • avatar
      aavil
      0
      Cieszmy się, że mamy gg, facebooki i inne komunikatory, że M$ nie doszedł tak wysoko jak w wspomnianej Brazylii...