Komputery

Multimedialna Chmura - AMD Fusion Render Cloud

przeczytasz w 2 min.

Wyobraźmy sobie, że w czasie podróży z pracy do domu zaczynamy oglądać film na telefonie komórkowym. Gdy znajdziemy się w mieszkaniu kontynuujemy seans na dużym ekranie telewizora HD, dokładnie od tego miejsca, w którym przerwaliśmy. A wszystko to wyłącznie dzięki bezprzewodowemu dostępowi do Internetu. Wyobraźmy sobie także, że gramy w najbardziej zaawansowane gry na telefonie komórkowym bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania lub obciążania systemu. To tylko kilka przykładów aktywności, które będą możliwe dzięki superkomputerowi graficznemu AMD Fusion Render Cloud.

Budowa maszyny została ogłoszona przez szefów firm AMD oraz OTOY w czasie tegorocznych targów Consumer Electronics Show (CES) 2009. Składające się z setek procesorów urządzenie może całkowicie zrewolucjonizować sposób tworzenia i dystrybucji grafiki oraz obrazu wideo HD.

AMD jest jednym z liderów w budowie superkomputerów. Siedem z dziesięciu najszybszych maszyn na świecie zostało zbudowanych na podzespołach opracowanych przez koncern z Sunnyvale. AMD Fusion Render Cloud to urządzenie nowej klasy. Ten superkomputer został zaprojektowany tak, aby przełamać granicę wydajności jednego petaFLOPA (biliarda - 1 000 000 000 000 000 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę)  i obliczać miliony wątków dzięki połączonej mocy ponad tysiąca procesorów graficznych oraz innowacyjnemu oprogramowaniu firmy OTOY. Komputer powinien być gotowy już w drugiej połowie 2009 r.

Dirk Meyer podczas CES 2009 mówi o technologii AMD Fusion Render Cloud

System został zaprojektowany aby umożliwić odtwarzanie multimediów, takich jak filmy, gry wideo, programy komputerowe oraz innych aplikacji wykorzystujących zaawansowane rozwiązania graficzne, na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych bezpośrednio z Internetu. Wystarczy dostęp do sieci oraz zainstalowana przeglądarka. AMD Fusion Render Cloud, dzięki renderowaniu przeprowadzanym na serwerze (server-side rendering) przechowującym bogatą bazę danych wideo, będzie w stanie skompresować film lub grę i przesyłać obraz w czasie rzeczywistym, na przykład na notebooka lub smart phonea.

Zdalne renderowanie umożliwi odtwarzanie obrazu HD na urządzeniach przenośnych, które ze względów technologicznych obecnie nie są w stanie przechowywać i odtwarzać obrazu wideo najwyższej jakości. Dzięki temu użytkownicy uzyskają dostęp do ulubionych miltimediów bez względu na miejsce, w którym się znajdą.

AMD Fusion Render Cloud stworzy również nowe możliwości dla producentów gier wideo i filmów. Dzięki technologii zdalnego renderowania w czasie rzeczywistym grafika oraz efekty specjalne będą jeszcze bardziej realistyczne. Dostęp do materiałów wideo wysokiej rozdzielczości bezpośrednio przez Internet otwiera ponadto nowe kanały dystrybucji.

– W swojej pracy od lat używam rozwiązań AMD. Jestem przekonany, że nowa platforma AMD Fusion Render Cloud pozwoli przełamać dotychczasowe ograniczenia związane z tworzeniem komputerowych efektów wizualnych, czyniąc obraz wideo niemal realistycznym odzwierciedleniem rzeczywistości. To także możliwość udostępnienia produkcji szerokiej publiczności na niespotykaną dotychczas skalę – powiedział reżyser Robert Rodriguez z Troublemaker Studios.

– Dzięki zespoleniu mocy zaawansowanych procesorów centralnych (CPU) oraz złożonych układów procesorów graficznych (GPU), platforma AMD Fusion Render Cloud może rywalizować nawet z najszybszymi superkomputerami. Jednocześnie nasz projekt wymaga znacznie mniejszej powierzchni oraz mniejszych nakładów energetycznych i finansowych – powiedział Jules Urbach, Chief Executive Officer, OTOY. – Jestem przekonany, że w połączeniu z innowacyjnym oprogramowaniem OTOY, AMD Fusion Render Cloud zmieni przemysł filmowy oraz usunie dotychczasowe bariery techniczne utrudniające użytkownikom dostęp do multimediów najwyższej jakości.
     
Podstawowymi podzespołami AMD Fusion Render Cloud będą procesory AMD Phenom II, chipsety AMD 790 oraz karty graficzne ATI Radeon HD 4870.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "odtwarzać kontentu wideo najwyższej jakości"

  2 na szynach dla tlumacza ;-)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe jak będzie z dostępem do tego. Czy będą chceili za to $$$ ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Na pewno będą chcieli nie kupisz kompa to muszą dobie odbić. Ale ja myślę że do tego jeszcze bardzo daleko o ile w ogóle to będzie w ciągu 50lat. Już dziś łącza internetowe są przeciążone a większościowi 2Mb wystarczy głównie przez cenę. Aby ogladać filmy czy grać w gry będą potrzebne łącza o prędkości co najmniej 1MB a i tak myślę że nie do wszystkiego to wystarczy.

    Co do super komputera to jak najbardziej uważam że to możliwe, dobrze słyszeć też o super komputerach opartych na chipach graficznych AMD a nie tylko o CUDAch NVidii i innych Teslach .
    • avatar
     SoundsGreat
     0
     Niech tylko to dalej rozwijają. Może być ciekawie jednak na razie potraktowałbym to tylko jako nowinkę techniczną - jeszcze nie ma się czym rajcować :]
     • avatar
      suntzu
      0
      W skrócie remote desktop made by SUN:) podobne rozwiązanie dla korporacji
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       już widzę tani internet w telefonach komórkowych ;P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a cena za grę oraz za użytkowanie tej mocy? człowiek kupuję kompa teraz za 2,5 tyś zł i ma go na dobre kilka lat.... a zabrać można gdziekolwiek i nie potrzeba internetu zawsze. dane nie wyobrażam sobie by ktoś miał dostęp do moich prac własnych lub przemyśleń. jednak laptop to laptop wszędzie przydatne a pudło dla fanatyków to też świetna sprawa. a co dostępu do internetu- ile procent powierzchni Polski ma dostęp szybkiego internetu ? niestety czasem walczę z prędkością 256 i nie mam możliwości na więcej :/ lub edge :/