Karty graficzne

Nadchodzi standard PCI Express 3.0

przeczytasz w 1 min.

Zapowiadane 8 GT/s dla PCI Express 3.0 będzie w praktyce kolejnym podwojeniem wydajności.

Pełna specyfikacja trzeciej wersji magistrali PCI Express będzie gotowa w listopadzie 2010 roku. Pierwsze produkty wykorzystujące to rozwiązanie trafią na rynek prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Serwis EETimes donosi, że w ciągu 60 dni od ujawnienia wstępnych dokumentów dotyczących PCI Express 3.0 (co miało miejsce w sierpniu tego roku) pojawi się dokładna specyfikacja tej magistrali.

Przypuszcza się, że pierwsze produkty korzystające z tego rozwiązania zostaną zaprezentowane w pierwszej połowie następnego roku, ale będą to zapewne tylko prototypy. Wejście na masowy rynek przedłuży się do 2012. Z drugiej strony procesory Sandy Bridge dedykowane dla serwerów, które pojawią się pod koniec 2011, mają już wspierać tę technologię.

Magistrala PCI Express jest rozwinięciem i jednocześnie następcą złącza PCI, które pojawia się w naszych komputerach coraz rzadziej. Początkowo PCI Express osiągało prędkość transferu na poziomie 2,5 GT/s (miliardy operacji przesyłu danych na sekundę - gigatransfer), druga odsłona przyniosła podwojenie tej wartości do 5 GT/s. Niestety zastosowane kodowanie 8b/10b (zapis 8 bitów w 10 bitowym słowie) "zabierało" 20 procent transferu, co zmniejszało realną szybkość przesyłu danych. Nowa konstrukcja będzie korzystać z innego rozwiązania, co oznacza, że zapowiadane 8 GT/s dla PCI Express 3.0 będzie w praktyce kolejnym podwojeniem wydajności.

 

Generacja PCIeSzybkość transmisjiUżyteczna szybkość transmisjiPrzepustowość dla jednej linii (x1)Przepustowość dla 16 linii (x16) - w obie strony
PCIe 1.x2.5GT/s2Gb/s~250MB/s~8GB/s
PCIe 2.x5.0GT/s4Gb/s~500MB/s~16GB/s
PCIe 3.08.0GT/s8Gb/s~1GB/s~32GB/s

Warto również wspomnieć, że nowa generacja PCI Express będzie wstecznie kompatyblina ze złączami PCI Express 1.x oraz 2.x, a także będzie zdolna dostarczyć do 300 W mocy do urządzeń.

Źródło: EETimes, PCI SIG

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Kompatybilość najważniejsza (po cenie oczywiście ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   no ładnie kompatybilność wstecz ale te 300W nie jest przypadkiem na styk dla demonów wydajności przydało by się więcej zawsze jeden kabel mniej na wierzchu :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    lepsze te 300W niż podpinać te wszędobylskie wtyczki 6 i 8 pin ,które jeszcze trzeba ułożyć dobrze w obudowie :p
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Przepustowość dla 16 linii (x16)" teraz będzie trzeba zmienić na PCI-Express x32 :P
     • avatar
      xfire25
      0
      w 2012? no nie wiem :P myślę że takie newsy nie powinny mieć miejsca a dlaczego? bo jakość sprzedaży produktów spada ... najlepiej jakby ten news ukazał się równo za rok :P
      • avatar
       Patrick.
       0
       Niektórzy są jeszcze na AGP, a co dopiero PCI - E 3.0 : O
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Te 300w przy kilku kartach może być problemem dla płyty. No i wtyczka 24pin nie starczy na pewno.
        • avatar
         slawkow68
         0
         czyli zapewne nowe wtyczki do plyty glownej czyli wymiana plyty glownej za rok = wymiana zasilacza, ktory mialby takie wtyczki, chociaz... moze jakies przejsciowki beda?
         • avatar
          NextGen1987
          0
          Do tej pory nVidia wyda nowe GPU, które i tak będą brać dużo więcej prądu, także wtyczki i kable do zasilania zostaną, bo 300w to GTX470/480 sam bierze, więc napewno konieczność podłączania dodatkowego zasilania, nie zniknie tak szybko. Tym bardziej dla jeszcze potężniejszych kart, a i technologia 22nm 'nic' nieda, bo np. GTX680 będzie bardzoo ''głodny''. Nie wspominam o AMD-ATI, gdyż oni nie mają w swojej ''kolekcji'' jednoprocesorowej karty, tak łakomej na prąd (i nie tylko) jak GTX480, bo HD5870 pod tym względem umywa się nawet do GTX470.
          • avatar
           Szymon331
           0
           Hm. PCI express 2.1 nie jest do tej pory w pełni wykorzystywane. Sądzę że nie ma potrzeby wprowadzać toto w tym i w przyszłym roku.

           Pierwszą kartą kompatybilną z PCI-E 2.0 był GF8800GT. Ciekawe która karciocha będzie pierwsza z PCI-E3.0? ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            "PCI Express jest rozwinięciem i jednocześnie następcą złącza PCI"

            ładnie napisane, szkoda że nie prawda, bo następcą złącza PCI było AGP
            • avatar
             kruk200
             0
             LOL 300W w dostarczy same gniazgo?? lol to jakie kable będąszły do płyty głównej i po co? gniazdo ma mieć dużą przepustowość a zasilani może oddielnymi kablami iść
             • avatar
              Darxis
              0
              No jakby dwa GTX 480 dzieliło jedno łącze PCI-E 3.0 to wtedy bym widział różnicę