Internet

Google zamyka goo.gl - jaka alternatywa?

przeczytasz w 1 min.

Firma Google doszła do wniosku, że era skracaczy linków może zostać uznana za zamkniętą. Jeżeli nie zgadzacie się z tym stwierdzeniem, w tym tekście podpowiadamy, czego można użyć zamiast goo.gl.

Skracacz linków to praktyczne narzędzie, które pozwala skompresować długi i skomplikowany adres do zaledwie kilku czy też kilkunastu znaków. Jednym z najpopularniejszych jest goo.gl, ale firma Google podjęła decyzję o wyłączeniu tej uruchomionej w 2009 roku usługi i to już za dwa tygodnie.

Google zamyka goo.gl, bo ...czas już pójść do przodu

Dokładnie 13 kwietnia 2018 roku nowym użytkownikom wyłączona zostanie możliwość tworzenia krótkich linków goo.gl. Obecni użytkownicy będą mogli korzystać z platformy jeszcze przez rok, a utworzone wcześniej linki będą działać, ale planem jest dezaktywacja narzędzia do 30 marca 2019 roku. 

Firma Google nie zamierza jednak zostawiać użytkowników z niczym. Wręcz przeciwnie: zapowiada rewolucję w postaci Firebase Dynamic Links. Jest to (zaprezentowane 2 lata temu) narzędzie nowego typu, które – w skrócie – umożliwia przygotowanie linku, który prowadzi do różnych stron lub miejsc w aplikacji, w zależności od tego, na jakim urządzeniu jest otwierany.

Możliwości w tym przypadku są znacznie większe, ale też przygotowanie linku – bardziej skomplikowane.

Co zamiast goo.gl? Jaki skracacz linków jest najlepszy?

Goo.gl wkrótce przestanie istnieć, ale w sieci dostępnych jest wiele różnych narzędzi do skracania linków. Jednym z nie tylko najpopularniejszych, ale też najbardziej zaawansowanych, jest bit.ly. Umożliwia ono szybkie i wygodne tworzenie krótkich linków, a do tego obserwowanie ich aktywności (liczby kliknięć i ich zmiany w czasie). Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp także do bardziej konkretnych informacji na ten temat.

Wartym uwagi narzędziem jest też Ow.ly (choć ten wymaga już założenia konta). Niewymagającą rejestracji, prostą i szybką w działaniu usługą tego typu jest z kolei TinyURL, choć równocześnie nie należy ona do najbardziej nowoczesnych.

Źródło: Engadget, 9to5Google, inf. własna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hal9000
  4
  ujeb.se !!!
  • avatar
   Grapen
   2
   Wut 1 raz slysze o tym skrocie...
   • avatar
    DreamerDream
    0
    Nie rozumiem, skoro chcą zastąpić to alternatywą, to dlaczego nie zostawili po prostu goo.pl w spokoju, aby dalej sobie działała? Nikomu nie przeszkadza, a raczej mało popularne nie jest.
    • avatar
     NewUnnamedUser
     0
     Tnij org
     • avatar
      dariozpata
      -4
      Teraz problem będa mieli głównie Jutuberzy którzy często umieszczają skrócone linki googla do sklepów, fejsbuków, tłiterów, i innych portali społecznościowych!
      A jak ktoś ma z kilkaset filmów na kanale to czeka go mozolna aktualizacja opisów bo linki z googla nie będą działać!
      • avatar
       Grzesiek81
       0
       Jeśli szukasz ciekawego programu do skracania to zapraszam do https://skracanie-linkow.mypropanel.pl/
       Darmowy programik możesz wymyślać własne skrócone linki
       • avatar
        krowli
        0
        Lety.io to więcej niż zwykły skracać linków !
        • avatar
         rumianek
         0
         Najlepsza strona do skracania linkow jest https://shorty.sh
         Strona darmowa i latwa w obsludze, ja korzystam z niej codziennie. Polecam!