Nauka

2 metry - tak małe asteroidy jesteśmy w stanie obserwować i badać z Ziemi

przeczytasz w 2 min.

2015 TC25 to najmniejszy obiekt NEA, który udało się przebadać obserwując go za pomocą teleskopów naziemnych.

Pojęcie NEO czyli Near Earth Object (a potem NEA czyli Near Earth Asteroid) stosuje się odnośnie obiektów, które mogą znaleźć się w pobliżu Ziemi. Na stałe albo tylko epizodycznie. Każdy z takich obiektów jest przedmiotem szczególnego zainteresowania astronomów, a w przypadku tych większych również codziennych mediów. Ostatnio udało się ustanowić mały rekord w tej dziedzinie - przeprowadzono obserwacje i badania 2 metrowych rozmiarów obiektu NEA.

Określenie asteroida jest może nieco na wyrost, bo czymże jest 2 metrowe ciało niebieskie. Lepiej pasuje tutaj określenie meteoroid. Jednak nie można lekceważyć potencjalnych zagrożeń jakie niosą takie obiekty. Ten prawdopodobnie zapewniłby nam co najwyżej niezwykle efektowne zjawisko superbolidu. Ale kto wie, meteoroid z Czelabińska, wiązał się z obiektem o wymiarach mniejszych niż 20 metrów. Wedle szacunków te większe niż 25 metrów stanowią już solidne zagrożenie dla powierzchni Ziemi (w skali lokalnej). W przypadku obiektów na orbicie, takich jak ISS, nawet 2 metrowy obiekt byłby śmiertelnie niebezpieczny.

Numer katalogowy 2015 TC25

Wspomniany 2 metrowy meteoroid ma swój numerek 2015 TC25. Obiega Słońce z okresem 382 dni, co oznacza, że ma orbitę podobna do Ziemskiej, jednakże jego źródłem jest prawdopodobnie dużo większa asteroida 44 Nysa o rozmiarach około 70 km, która znajduje się w pasie takich ciał pomiędzy Marsem i Jowiszem.

2015 TC25
Obraz zarejestrowany przez astronomów z zaznaczonym meteoroidem

W październiku 2015 TC25 zbliżył się do Ziemi na odległość 128 000 kilometrów. To mniej więcej 1/3 średniej odległości Ziemi od Księżyca.

Czego ciekawego dowiedziano się o tym kawałku kosmicznej skały? Jest to prawdopodobnie pojedynczy kawałek skały bez miękkiej powłoki, z rzadkiej grupy obiektów określanych mianem aubrite (od nazwy miasta we Francji gdzie pierwszy raz znaleziono meteoryt tego typu). Jest wyjątkowo jasny (powierzchnia odbija 60% światła) co dodatkowo zwiększyło szanse pomyślnych obserwacji i z okresem rotacji 133 sekund jest jednym z najszybciej obracających się obiektów typu NEA.

Sprzęt którym obserwowano 2015 TC25

Dziś już nie musimy sięgać po największe na Ziemi teleskopy by obserwować supersłabe obiekty. Duże znaczenie ma też osprzęt, umiejętności astronomów, a także nieco szczęścia. Meteoroid 2015 TC25 obserwowano kilkoma teleskopami. Był to 4,3m Lowell Discovery Channel Telescope (DCT), 3m NASA Infrared Telescope Facility (IRTF), oraz 2,4m teleskop z Magdalena Ridge Observatory (MRO). Dodatkowo przeprowadzono obserwacje radiowe w Arecibo.

Źródło: NAU/Lowell Observatory/Discovery Channel Telescope (foto meteoroidu)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  4
  Teoria płaskiej Ziemi zakłada, że nie ma czegoś takiego jak asteroidy.

  Teoria śmieszna jednak zastanawia fakt, że mimo krzywizny Ziemi moge zobaczyć miasto, które jest oddalone o około 20-30 kilometrów a przecież nie powinienem tego zobaczyć. Naukowcy mówią, że to fata morgana ciekawe...

  Żaden z nas niestety nie ma środków żeby to sprawdzić baaa ogromna większość nie umie nawet udowodnić że 2+2 jest 4 łykaja wszystko na wiarę :)
  • avatar
   Vyzygota
   2
   Miły artykuł. Oby częściej takie ciekawostki. Dziękuję p. Karolu.
   • avatar
    apuk666
    1
    Matematycy... Tej asteroidzie jeszcze tak z 8x brakuje do księżyca, była znacznie bliżej ziemi. Widzę, że komuś nade mną naprawdę się nudzi...