Procesory

Najszybszy Clarkdale 32nm przekroczy 3GHz!

przeczytasz w 1 min.

Firma Intel poinformowała, że planuje wypuścić na rynek aż sześć różnych wersji procesora Clarkdale. Będzie on oparty na 32nm architekturze Westmere i pojawi się prawdopodobnie na początku 2010 roku.

Zapowiedź tak wielu różnych wersji Clarkdale oznacza, że wraz z jego pojawieniem w znacznej częsci znikną z rynku tradycyjne procesory dual-core. Topowy obecnie model E8600 o taktowaniu 3.33GHz zostanie zastąpiony prawdopodobnie przez najwydajnieszą wersję Clarkdale o takim samym zegarze. Dzięki niskiemu procesowi technologicznemu 32nm będzie nieco wydajnieszy od najlepszych układów Penryn, wykonanych w technologii 45nm. Jednakże wg nieoficjalnych informacji Intel rozważa wypuszczenie na rynek procesora opartego na Westmere z zegarem wynoszącym aż 3.5GHz. Dzięki temu zbliżyłby się on wydajnością do układów quad-core, a przy tym wytwarzałby mniej energii cieplnej. Natomiast cpu z dolnego segmentu wydajności prawdopodobnie mają konkurować ze sobą nie wysokością zegara, lecz jak najniższym TDP.

Warto przypomnieć, że Clarkdale będzie posiadać zintegrowany układ graficzny. Specjaliści rynkowi przypuszczają, że jego cena wyniesie około 249.99€.

Źródło: Fudzilla

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Dopiero za 1.5 roku?! Skok też nie jest jakiś super duży Pheonomy to był skok taktowania:)
  • avatar
   Harry Lloyd
   0
   Ciekawe do jakiego modelu odnosi się ta orientacyjna cena.

   Na dobrą sprawę te cena tych proców będzie niepotrzebnie zawyżana przez GPU. To fajna sprawa do tanich komputerów biurowych czy HTPC, ale raczej bezużyteczna w kompach z zewnętrznymi kartami. Nawet jeśli przełączanie GPU będzie działać z kartami wszystkich producentów to oszczędność i tak marna, skoro karty pokroju GTX 285 zużywają ok. 25 W w idle, no a na proca trzeba będzie wyłożyć więcej.

   Mimo wszystko specjalnie się tym nie martwię bo już dwurdzeniowców nie będę kupował. Czekam na Lynnfielda.
   • avatar
    Harry Lloyd
    0
    Proce pojawią się na początku 2010, a nie pod koniec. Nie wiem skąd znowu wziąłeś jakieś info, którego w newsie na Fudzilli nie ma.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zastanawia mnie za ile lat czymś normalnym będzie 4Ghz w wersji ze sklepu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Na jaką podstawkę będą te procesory? Na 775?
      I jeszcze pytanie- 22nm procki (które są w planach) na jaka podstawkę będą? 1366 czy jakąś nową? Było jakieś info od Intela w tej kwestii?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Na nową podstawkę LGA1156 :F
       • avatar
        Private_92
        0
        troche za długo ... 2010 lekka przesada ;p