Ciekawostki

Inżynierowie NASA stworzyli elektryczny samolot pionowego startu

przeczytasz w 1 min.

Greased Lightning został wyposażony w 10 silników, które pozwalają mu na pionowy start i lądowanie.

GL-10
foto: NASA Langley/David C. Bowman

Naukowcy z centrum badawczego agencji NASA w Langley stworzyli bardzo interesującą konstrukcję. GL-10 lub jak kto woli: Greased Lightning to zdalnie sterowany samolot elektryczny wyposażony w dziesięć silników. 

Osiem jednostek zamontowanych zostało na skrzydłach i umożliwiają one pionowy start, tak jak ma to miejsce w przypadku, na przykład, helikoptera. Kolejne dwa silniki znalazły się na tylnych statecznikach. Podczas lotu zmienia się kąt natarcia skrzydeł, dzięki czemu samolot może lecieć do przodu.

Obecnie Greased Lightning jest w fazie prototypu, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 3 m. Seria pięciu lotów testowych zakończyła się powodzeniem. Wszystko działa ponoć tak jak powinno, silniki potrafią ze sobą współpracować, a proces zmiany kąta natarcia skrzydeł nie jest żadnym problemem. Na potwierdzenie mamy poniższy filmik:

W planach jest stworzenie samolotu w znacznie większej skali. Najbliższym celem inżynierów z NASA Langley Research Center jest skonstruowanie GL-10, który mógłby wznieść w powietrze czteroosobową załogę.

Źródło: SlashGear

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rysiu0192
  11
  Nie wiem jakie jest dokładny cel tego przedsięwzięcia ale samolot wirnikowy pionowego startu już istnieje np. Bell-Boeing V-22 Osprey, nawet śmigłowiec spełnia założenia z tego artykułu czyli min. 4 osoby i pionowy start/lądowanie.

  Już swoją droga nie jest to nic dziwnego w modelarstwie że jest nadmiar mocy do masy i nawet przy wykorzystaniu jednego wirnika jest możliwy start pionowy.

  Dodatkowo Panie Wojciechu to zdanie "Wszystko działa ponoć tak jak powinno, silniki potrafią ze sobą współpracować, a proces zmiany ich konfiguracji nie jest żadnym problemem" nie ma sensu bo silniki nie zmieniają konfiguracji tylko zmienia się kąt natarcia skrzydeł.

  Może teraz Pan odpowie albo chociaż poprawi artykuł bo po zwróceniu uwagi w artykule "Naukowcy US Navy stworzyli kuloodporne szkło z gliny" z 2015-04-27 do tej pory nie została wniesiona poprawka by nie wprowadzać w błąd jakoby szło powstało z "gliny" a nie "glinianu-magnezu".
  • avatar
   benzene
   5
   Czyli odkryli drona tyle, że nieco większego.
   • avatar
    Franki1980
    1
    Droga Redakcjo... taki samolocik to sobie mogę z bateryjki, śmigiełka i innych rzeczy sklecić. Informacja o pojeździe latającym powinna zawierać zasięg, osiągany pułap, w przypadku elektrycznego pojazdu informację o czasie w powietrzu. Tak to tylko news jak na WP :/
    • avatar
     Franki1980
     -1
     No więc założenia istnieją. Dla mnie technika to bezużyteczny news.
     • avatar
      Michur
      -7
      Kolejny wielki krok USA do szerzenia demokracji w krajach trzeciego świata;)
      • avatar
       Author
       -12
       Bo NASA to taki amerykański ZUS istnieje, marnotrawi pieniądze ale nikt nie wie po co.