Nauka

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyląduje drukarka 3D

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie firmy Made In Space spełniło wszystkie wymagania i pozwoli agencji NASA zaoszczędzić czas i pieniądze.

Made In Space drukarka 3D

Agencja NASA poinformowała, że ostatnie testy zakończyły się pomyślnie i tym samym już w sierpniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawi się pierwsza drukarka 3D. Urządzenie zostanie przekazane przez SpaceX w ramach czwartej misji zaopatrzeniowej CRS-4. Pierwotnie planowano jej lot na 5. misję, ale jako że wszystkie wymagania zostały już spełnione, rządzący stwierdzili, że nie ma na co czekać.

Drukarka 3D firmy Made In Space spełniła wszystkie wymagania i otrzymała odpowiednią certyfikację NASA. Oznacza to między innymi, że jest w pełni bezpieczna i nadaje się do działania w panujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) warunkach. Po raz pierwszy kosmonauci będą mogli od A do Z przeprowadzić proces projektowania, budowania i testowania potrzebnego sprzętu.

Gdy drukarka 3D pojawi się już na ISS, przeprowadzona zostanie demonstracja, podczas której urządzenie wyprodukuje 21 części – między innymi narzędzia. Informacje zostaną następnie przekazane do siedziby agencji w postaci wideo o wysokiej rozdzielczości, a same elementy zostaną zwrócone na Ziemię. Później nadejdzie czas badań i analiz.

„Lata badań i rozwoju nauczyły nas, że zawsze jest wiele problemów, ze względu na mikrograwitację. Musimy znaleźć odpowiednie rozwiązania i jeśli tego dokonamy – powitamy wielką zmianę: możliwość produkcji na żądanie w przestrzeni” – powiedział Michael Snyder, główny inżynier i dyrektor R&D Made In Space.

Po co jednak w ogóle pracuje się nad stworzeniem takich możliwości? Jak tłumaczy NASA – umożliwienie tworzenia drukowanych elementów 3D na żądanie zmniejszy potrzebę zaopatrywania Stacji w części z Ziemi, co z kolei pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Źródło: SpaceRef

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  topiq
  3
  Replikatory coraz bliżej ;)
  • avatar
   Ragnar Lothbrok
   1
   Za dużo StarGate'a xD
   • avatar
    topiq
    1
    Star Treka jak już ;)
    • avatar
     jkbrenna
     -2
     chyba jakas bufala, abeda musieli cala stacje i kilku roznych materialow zrobic, tak aby kazda czesc mozna bylo potem wydrukowac...