Ciekawostki

Nasi sąsiedzi wybrali fotowoltaikę. Największa farma w kraju

przeczytasz w 1 min.

Nasi sąsiedzi stawiają na fotowoltaikę. Duński deweloper Nordic Solar buduje największą farmę fotowoltaiczną na Litwie. Obiekt zapewni energię elektryczną na potrzeby tysięcy gospodarstw domowych.

Trwa budowa największej jak dotąd farmy fotowoltaicznej na Litwie. Odpowiada za nią duńskie przedsiębiorstwo Nordic Solar. Obiekt, który ma powstać nieopodal Wilna, będzie cechował się mocą 100 MWp.

Noridc Solar wybuduje farmę w Moletai, ok. 60 km na północ od Wilna. Na elektrownię o mocy 100 MWp składać się będzie ponad 150 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

Do montażu zostanie wykorzystana specjalna konstrukcja, która zwiększy produkcję z tylnej części modułów. Jak podaje deweloper, minimalizuje ona ilość cienia, pozwalając na przechwytywanie większej ilości światła słonecznego na potrzebę produkcji energii elektrycznej.

Największa farma fotowoltaiczna na Litwie

Farma o mocy 100 MWp ma zapewnić równowartość energii potrzebnej do zaspokojenia ok. 28 tys. typowych europejskich gospodarstw domowych. Budowa elektrowni fotowoltaicznej ma zakończyć się w pierwszej połowie 2024 r.

Litwa stawia na fotowoltaikę

Jak podaje redakcja serwisu Gram w Zielone, Litwa intensywnie rozwija branżę fotowoltaiczną. W gminie Anyksciai trwa budowa drugiej największej farmy fotowoltaicznej  o mocy 65 MW. Projekt, za który odpowiada inna duńska firma – European Energy – ma zapewnić energię elektryczną, która mogłaby zaspokoić potrzeby ok. 24 tys. gospodarstw domowych. Na farmę złoży się ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych, zabudowanych na powierzchni ponad 120 ha.

Podejmowane na Litwie inicjatywy powodują istotny wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Jak poinformowała Litewska Agencja Energetyczna, kraj osiągnął już cele wyznaczone na 2025 r. Do tego czasu moc zainstalowana w fotowoltaice w kraju miała osiągnąć 1 GW. Wynik ten udało się osiągnąć jeszcze w listopadzie 2023 r.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek1981
  8
  Tysiące? Czyli w nocy tez zapewnia energie... tym bardziej zimą. Jak nie to proszę nie okłamywać ludzi. Nie wszyscy maja poziom rozumu ala dexterr.
  • avatar
   vacotivus
   1
   Jak zawsze, trzeba rozważyć koszty alternatywne, co innego mogli postawić za tę kasę, i jak by na tym wyszedł kraj? Ale tego już się nie dowiemy...
   • avatar
    Dexterr
    -7
    Mają szczęście, u nas na topie jest wungiel a jeszcze do niedawna imortowany w rekordowych ilościach przez PIS z Rosji.
    A i będziemy mieć elektrownie atomową.... może za 10lat.