Systemy operacyjne

Nowy, lepszy eksplorator plików. Kolejny plus dla Linuksa

przeczytasz w 1 min.

Linux cieszy się coraz większą popularnością, co wynika między innymi z tego, że staje się coraz bardziej przyjazny użytkownikom. Najnowsze zmiany też idą w tym kierunku.

Jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych w dystrybucjach Linux jest GNOME. Jego domyślnym eksploratorem plików jest zaś Nautilus. I to właśnie on doczeka się niebawem nowej wersji.

Odświeżony Nautilus w GNOME 45

Nautilus jest regularnie aktualizowany i modyfikowany, a kolejnej odsłony ma doświadczyć już przy okazji premiery GNOME 45. Choć zmiana ta może nie wydawać się na pierwszy rzut oka ogromna, najprawdopodobniej spotka się z pozytywnym odbiorem.

Zmiana jest zauważalna już w nagłówku. Nad boczną sekcją (z popularnymi katalogami) pojawił się nowy pasek. Elementy, które wcześniej znajdowały się w tym miejscu, takie jak strzałki i początek paska adresu, zostały przesunięte w prawo.

Nautilus 45
Stary (z tyłu) i nowy (z przodu) - Nautilus.

Nowy pasek, oprócz nagłówka zatytułowanego Miejsca, zawiera również menu w formie ikony hamburgera, umieszczonej przy prawej krawędzi. Menu to daje dostęp do najważniejszych ustawień i opcji. 

Przy lewej krawędzi paska czasowo pojawia się inny przycisk, dedykowany trwającym operacjom na plikach. Ikona ta przedstawia postęp operacji na wykresie kołowym, a po jej kliknięciu można zobaczyć szczegóły, takie jak prędkość transferu czy nazwa pliku.

Nautilus transfer

Premiera GNOME 45 już niebawem

Nowy pasek ma nie tylko poprawić estetykę eksploratora plików, ale także zwiększyć jego funkcjonalność. Jak to wyglądać będzie w praktyce, przekonamy się już niebawem. Premiera środowiska GNOME 45 jest zaplanowana na 23 września 2023 r.

Warto dodać, że Nautilus w GNOME 45, oprócz odświeżonego wyglądu, ma również zyskać szybszą wyszukiwarkę, którą będzie można wywołać skrótem Ctrl+F, spójny format daty i godziny oraz usprawnioną archiwizację plików.

Źródło: OMG! Linux

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hydefromt70s
  2
  Już od kilku lat korzystam tylko i wyłącznie z Linuxa. Wcześniej korzystałem z Gnome i widzę, że nadal w XXI wieku nie ma możliwości pauzowania operacji na plikach :(
  Teraz tylko Arch + KDE.
  • avatar
   deflorator
   -12
   W rezerwacie linuxotalibów zawrzało. Będą się teraz brandzlować nowym przyciskiem w eksploratorze plików.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    To niezła wielka zmiana.
    • avatar
     krabk
     0
     Najpierw wykastrowali gnome z połowy funkcji a teraz co jakiś czas je dodają
     • avatar
      Edyward
      0
      Ciekawe kiedy w repozytorium ubuntu, chyba że aż za rok przy wydaniu 24.10.
      • avatar
       piomiq
       0
       "Kolejny plus dla Linuksa"
       Szanowny autorze. Co ma wspólnego menadżer plików z jądrem systemu operacyjnego (Linux)?

       "Linux cieszy się coraz większą popularnością"
       Mówi się, "DYSTRYBUCJE LINUKSA" cieszą się, bo jest ich mnóstwo.

       "taje się coraz bardziej przyjazny użytkownikom."
       Drogi autorze. Środowiska graficzne takie jak GNOME czy KDE/Plasma przyjazne dla użytkownika stały się DZIESIĘĆ LAT TEMU!
       Zakładam, ze autor na co dzień siedzi w "nowoczesnym" Windows, który do tej pory nie doczekał się skończonego trybu ciemnego (okien systemowych), to tylko taki drobiazg, a braków względem tego "Linuksa" jest więcej.

       "... w dystrybucjach Linux jest ..."
       Słowo :Linux możemy odmieniać. Proszę doczytać trochę na ten temat.
       • avatar
        Mrado
        0
        Taa, Linuks, zwłaszcza dla grafika - śmiech na sali. Jak zrobią odpowiednik ArcGISa i Corela pod jakąś dystrybucję, to się może przesiądę. A na razie to Adobe rulez.